Kobieta jest księgową sprzedawców internetowych
Kategorie:

Księgowość w sklepie internetowym – o czym pamiętać?

Artykuł partnera.

Prowadzenie sprzedaży internetowej, podobnie jak dowolny inny rodzaj działalności, wymaga spełnienia szeregu przepisów i wymogów. Jednymi z najistotniejszych są oczywiście te związane z obsługą księgową. Przedsiębiorcy, którzy rozważają wejście na rynek e-commerce, często zadają sobie wiele pytań dotyczących rachunkowości. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze nich – koniecznie przeczytaj go do końca i zyskaj wiedzę na temat najważniejszych aspektów księgowości w sklepie online!

Księgowość dla sprzedawców internetowych – jaka forma opodatkowania?

Pierwszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją przygodę z e-handlem, jest to, jaka forma opodatkowania będzie dla niego najkorzystniejsza. Najczęściej, sprzedawcy internetowi wybierają:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych – 12% do kwoty 120 000 zł i 32% powyżej tej kwoty,
  • podatek liniowy – stała stawka 19%, niezależnie od wysokości dochodów,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w przypadku sklepów internetowych wynosi 3%.

Warto pamiętać, że wybór formy opodatkowania wpływa nie tylko wysokość podatku, ale także pośrednio m.in. na składki ZUS. Warto więc przy podejmowaniu tej decyzji zapewnić sobie wsparcie eksperta, którego specjalnością jest księgowość sprzedaży online. Pomoc znajdziesz m.in. na Inito.pl.

Ewidencjonowanie finansów sklepu internetowego

Niezależnie od tego, jaką formę rozliczania się z fiskusem wybierze przedsiębiorca, ma on obowiązek ewidencjonowania kosztów oraz przychodów z prowadzonej działalności. Formą prowadzenia ewidencji często wybieraną przez e-sprzedawców, jest księga przychodów i rozchodów. Jej prowadzenie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku księgi rachunkowej, jednak wymaga dużej skrupulatności.

Wystawianie faktur w sklepie online

Bardzo ważny element procesu, jakim jest księgowość dla sprzedawców internetowych, stanowi dokumentowanie sprzedaży. Wystawianie faktur jest obowiązkiem każdego podatnika VAT. Przedsiębiorca zwolniony z konieczności opłacania podatku od towarów i usług może, zamiast faktury wystawić rachunek. Co istotne, oba dokumenty mogą być generowanie w formie elektronicznej.

Sprzedaż internetowa – czy potrzebna jest kasa fiskalna?

Kasy fiskalne to niezbędne wyposażenie sklepów stacjonarnych, sprzedających swoje towary klientom indywidualnym (nieprowadzącym działalności). Jeśli Twój sklep online będzie obsługiwał wyłącznie firmy, kasa fiskalna nie będzie potrzebna. W przypadku sprzedaży dla klientów indywidualnych (konsumentów) również nie jest ona obowiązkowa, pod warunkiem, że obrót z takiej sprzedaży za poprzedni rok nie przekroczył kwoty 20 000 zł. Sprzedaż online bez kasy fiskalnej możliwa jest również pod warunkiem spełnienia 3 poniższych wymogów:

  • dostawa produktów prowadzona w systemie wysyłkowym,
  • płatność za towar na rachunek bankowy,
  • możliwość łatwej identyfikacji transakcji oraz danych klienta.

Co istotne, wszystkie te warunki przedsiębiorca musi spełnić łącznie.

Obsługa księgowa e-sklepu – powierz to ekspertom!

Jak widać, księgowość dla sprzedawców internetowych to złożone zagadnienie, wymagające wiedzy, doświadczenia i doskonałej znajomości przepisów prawno-podatkowych. Właśnie dlatego, częstą praktyką jest delegowanie obsługi rachunkowej e-sklepu zewnętrznym podmiotom, takim jak biura rachunkowe. Już dziś wejdź na Inito.pl, zleć prowadzenie księgowości ekspertom, a zaoszczędzony czas wykorzystaj na rozwój swojego biznesu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.