Rozwód
Kategorie:

W jakich sytuacjach wnieść pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?

Kiedy dochodzi do rozstania dwóch osób, które jeszcze niedawno się kochały, to nigdy nie jest to przyjemna sytuacja. Rozwód zawsze powoduje, że ktoś będzie cierpiał bardziej lub mniej. W Polsce rocznie dochodzi do kilkunastu tysięcy rozwodów, a ich liczba ciągle wzrasta. Porównując ilość rozwodów do ilości zawartych małżeństw, można zauważyć, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Skąd taka popularność rozwodów w naszym kraju?

Rozwód kiedyś a dziś

Dawniej rozwody były nieakceptowalne przez społeczeństwo i rodzinę. Osoba żyjąca w nieszczęśliwym małżeństwie nie decydowała się na rozstanie. Nie chciała narażać się na wykluczenie. Bardzo często za rezygnację z rozwodu odpowiedzialni byli najbliżsi, którzy twierdzili, że przyniesie on wstyd całej rodzinie.

Z drugiej jednak strony pary w tamtych czasach z większym zaangażowaniem i powagą podchodzili do instytucji małżeństwa. Małżonkowie próbowali naprawiać swoje błędy i rozwiązywać problemy, zamiast od razu decydować się na rozwód.

Obecnie nasze społeczeństwo jest bardziej raptowne. W każdym aspekcie życia ludzie funkcjonują w pędzie. Nie ma czasu na dłuższe rozmyślanie o tym, czy dana decyzja została słusznie podjęta i jakie będą jej konsekwencje. Dotyczy to również zawierania związków małżeńskich. Para, która szybko zdecydowała się na ślub, równie szybko może zrozumieć, że nie będzie to związek na zawsze.

Ponadto wiele par wiąże się ze sobą ze względu na okoliczności, jak np. nieplanowana ciąża. Choć można byłoby twierdzić, że wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny i wzięcie ślubu dla dobra dziecka, to słuszna decyzja, to jednak nie zawsze tak będzie.

Osoby biorące ślub z przypadku bardzo często uświadamiają sobie, że nie łączy ich nic poza obowiązkiem.

Rozwód, czyli ostateczne rozstanie

Pary decydujące się na rozwód muszą zdawać sobie sprawę, z tego, że jest on ostatecznością. Po wyroku sądu, małżonkowie znów będą wolnymi ludźmi i dla siebie staną się obojętni. Przed podjęciem tej ostatecznej decyzji warto przemyśleć, czy nie ma już żadnej szansy na uratowanie małżeństwa. Można skorzystać również z pomocy z zewnątrz np. terapii dla par. Ponadto można zdecydować się na separację, która pozwoli na chłodno rozważyć wszystkie wady i zalety rozwodu.

Jeżeli jednak nie ma możliwości na to, by para dalej mogła żyć razem, to rozwód będzie dobrą decyzją. Małżonkowie w końcu przestaną się ranić i będą mogli iść własną ścieżką życiową.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Wniosek o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym zgodnym z miejscem zamieszkania powoda, czyli osoby wnoszącej o rozwód. Oprócz jego danych osobowych i współmałżonka w pozwie należy umieścić jego uzasadnienie. Powód musi krótko opisać, dlaczego podjął taką decyzję oraz wskazać czego oczekuje od sądu. Należy również wspomnieć o tym, czy były podejmowane próby ratowania związku, a jeśli tak to jakie. Natomiast, jeśli takie próby nie były podejmowane, to trzeba napisać, dlaczego tak się stało.

Dodatkowo do pozwu o rozwód należy dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa oraz jeśli para posiada dzieci to ich skrócone odpisy aktów urodzenia.

Według polskiego prawa rozwód może zostać zasądzony bez orzekania o winie, z winy jednego małżonka lub z winy obojga stron. W każdym z tych przypadków należy wykazać, że między małżonkami doszło do całkowitego rozpadu pożycia przynajmniej jednej z następujących sfer:

  • uczuciowej;
  • fizycznej;
  • gospodarczej.

Rozpad pożycia w sferze uczuciowej oznacza, że małżonków nie łączą już żadne uczucia. W sferze fizycznej małżonkowie się nie pociągają i nie dochodzi między nimi do zbliżeń. Natomiast w sferze gospodarczej pary nie łączy wspólne gospodarstwo domowe.

Czym charakteryzuje się pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków?

To we wniosku należy zawrzeć informację o tym, że powód domaga się orzeczenia o winie. Rzadko kiedy sam siebie wskaże jako osobę odpowiedzialną za trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Decydując się na ten krok, powód musi uzasadnić, dlaczego twierdzi, że to druga strona zawiniła.

W takim wypadku kluczową rolę odgrywają dowody, które będą potwierdzały, że dana ponosi odpowiedzialność za to, że związek nie przetrwał. Takimi dowodami mogą być zdjęcia, dokumenty, rachunki lub nagrania video. W zależności od sytuacji dowodem może być wszystko to, co potwierdza winę pozwanego. W interesie powoda leży jej udowodnienie.

Bardzo istotne są również zeznania świadków, którzy mają jakiekolwiek pojęcie na temat pożycia małżonków. Najczęściej przed sądem zeznaje najbliższa rodzina oraz przyjaciele, czy znajomi. Niekiedy na sprawie pojawiają się również osoby obce będące przypadkowymi świadkami konkretnych sytuacji.

Co może być przyczyną wniesienia pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie?

Według polskiego prawa sąd podczas rozprawy musi określić, kto ponosi winę za rozpad pożycia. Jeśli w ocenie składu sędziowskiego obie strony zawiniły, to nie nieistotne jest w jakim stopniu. W takim wypadku sąd orzeknie rozwód z winy obojga małżonków.

Jeżeli para przed rozstaniem dogadała się, to mogą zawnioskować o rozwód bez orzekania o winie. Tylko w tym wypadku sąd nie będzie dopatrywał się tego, kto jest winny rozkładowi pożycia.

Jednak, jako że rozwody z reguły są dość burzliwe, to powód stara się wskazać pozwanego jako winnego. Chcąc udowodnić swoje racje, powinien przemyśleć, czy sam także jest bez winy. Jeżeli nie poczuwa się do odpowiedzialności, to może z czystym sumieniem starać się o rozwód z orzeczeniem o winie pozwanego.

  1. Zdrada to niewątpliwie jedna z głównych przyczyn składania pozwu rozwodowego. Zawierając związek małżeński, para zobowiązuje się do zachowania wierności. W przypadku gdy, któraś ze stron nie wywiąże się z tego obowiązku, może być wskazana jako jedyna winna za rozpad pożycia małżeńskiego.
  2. Przemoc w rodzinie. Jeśli pozwany znęca się fizycznie lub psychicznie nad powodem albo dziećmi, to jego wina za rozpad pożycia jest niepodważalna.
  3. Jeśli jedna ze stron nie chce brać udziału w życiu rodzinnym, może być odpowiedzialna za jej rozpad. Najczęściej zainteresowanie rodziną zostaje zastąpione czymś lub kimś innym np. znajomymi, hobby lub sportem. Jednak z reguły jest to chorobliwe zacięcie na jakimś punkcie, który przysłania wszystko inne.
  4. Osoby nadmiernie pijące alkohol lub zażywające narkotyki, czy inne substancje odurzające nie tylko rujnują własne zdrowie, ale również życie najbliższych. Mimo że potrzebują pomocy, często nie zdają sobie z tego sprawy. Współmałżonek chcący ratować siebie i dzieci przed zgubnym nałogiem decyduje się na rozstanie.
  5. Kolejną przyczyną uzasadniającą pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jest porzucenie rodziny. Odchodząc, jedno z małżonków pozostawia drugiego z całą odpowiedzialnością za gospodarstwo domowe.
  6. Brak udziału w łożeniu na utrzymanie rodziny oraz dom.

Jakie są skutki rozwodu z orzeczeniem o winie?

pozew o rozwód z orzeczeniem o winie
Źródło: Freepik.com

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozwód dotyczy głównie małżonków i nie powinien mieć wpływu na inne osoby. Oczywiście nie wszystko jest takie proste, ponieważ jeśli para ma dzieci, to rozwód dotknie również je. Sąd podczas orzekania wyroku musi wziąć pod uwagę także dobro pociech stron. Dzieci powinny jak najmniej ucierpieć na rozstaniu rodziców.

W przypadku rozwodu i orzekania o winie jednego z małżonków nie ma to żadnego wpływu na alimenty dla dzieci. Winnemu za rozpad małżeństwa nie zostanie również ograniczona władza rodzicielska i kontakty z dziećmi, chyba że są ku temu uzasadnione przesłanki, np. była stosowana przemoc wobec nich lub były rażąco zaniedbywane.

Orzekanie o winie nie ma również wpływu na podział majątku. Jeśli para nie może w tej kwestii się dogadać, to sąd w oddzielnym postępowaniu zdecyduje, co i komu się należy.

Głównym powodem, dla którego małżonkowie decydują się na rozwód z orzekaniem o winie, jest obowiązek alimentacyjny dla drugiej strony. Jeśli w związku z rozstaniem niewinnemu małżonkowi pogarsza się sytuacja finansowa, to na stronę odpowiedzialną za rozpad pożycia nakładana jest powinność wypłacania określonej kwoty na jej rzecz.

Obowiązek alimentacyjny na byłego współmałżonka wygasa po pięciu latach od wydania wyroku. W nielicznych przypadkach okres ten może zostać wydłużony.

Kiedy warto złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?

O orzeczenie o winie starają się głównie ci powodowi, którzy boleśnie odczuli zaniedbania drugiej strony. W przypadku gdy pozwany rażąco zaniedbywał rodzinę, systematycznie zdradzał małżonka bądź opuścił rodzinę, to powód ma poczucie, że bez orzekania o winie nie dotkną go żadne konsekwencje za popełnione czyny. Ponadto osoba mająca świadomość, że jej sytuacja finansowa znacznie się zmieni na gorsze, chce uzyskać należne alimenty.

Należy pamiętać, że rozwód z orzeczeniem o winie bardzo często wiąże się z długimi bataliami przed sądem. Szczególnie wtedy, kiedy małżonkowie nie chcą przyznać się do błędów i dogadać. Warto więc poszukać dobrego adwokata, który pomoże przejść przez cały proces i będzie chronił interesy swojego klienta. Jego pomoc przyda się również po orzeczeniu rozwodu, jeśli trzeba będzie podzielić majątek lub ustalić kwestie dotyczące opieki nad dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.