Upadłość spółki jawnej
Kategorie:

Upadłość spółki jawnej — na czym to polega?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kiedy spółka jawna znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, możliwe, że najlepszym rozwiązaniem będzie ogłoszenie jej upadłości. Proces ten dla wielu osób może wydawać się skomplikowany. W poniższym artykule wskazujemy, na czym polega upadłość spółki jawnej oraz jakie okoliczności muszą zaistnieć, by możliwe było złożenie wniosku rozpoczynającego postępowanie upadłościowe.

Jak przebiega postępowanie upadłościowe? Sprawdź!

Spółka jawna to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju spółki jest fakt, że chociaż posiada ona zdolność prawną, nie możemy w jej przypadku mówić o osobowości prawnej. Wśród przedsiębiorców cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na niskie koszty jej prowadzenia oraz proste zasady funkcjonowania. Niestety, tak jak w przypadku innych typów spółek, spółka jawna również może spotkać na swojej drodze kłopoty natury finansowej. Kiedy zadłużenie jest naprawdę wysokie, prawdopodobnym scenariuszem staje się upadłość spółki jawnej. W jakiej sytuacji należy rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jawnej? 

Upadłość spółki jawnej — kiedy ogłosić?

Jakie są przesłanki do ogłoszenia upadłości spółki jawnej? Podstawową okolicznością wskazywaną przez Prawo upadłościowe jest niewypłacalność, która niezbędna jest do ogłoszenia upadłości nie tylko spółki jawnej, ale również innych form prowadzenia działalności gospodarczej. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wtedy, kiedy dłużnik traci zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań finansowych. Utrata takiej zdolności następuje, kiedy opóźnienie w spłacie wspomnianych zobowiązań pieniężnych przekracza już 3 miesiące. 

Z uwagi na to, że mamy do czynienia ze spółką jawną, która posiada zdolność prawną, dochodzi jeszcze inna możliwa przesłanka ogłoszenia upadłości. Złożenie wniosku jest także dopuszczalne, jeśli spółka jawna wprawdzie na bieżąco reguluje płatności, lecz suma wszystkich posiadanych przez nią zobowiązań przekracza wartość jej majątku. Stan ten musi utrzymywać się przez okres przekraczający 24 miesiące. 

Przebieg postępowania upadłościowego

Postępowanie upadłościowe to wieloetapowa procedura, która rozpoczyna się od momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W kwestii przebiegu całego procesu nie ma znaczenia to, że działalność gospodarcza funkcjonuje na zasadach spółki jawnej. Procedura wygląda identycznie w przypadku każdego postępowania upadłościowego bez względu na rodzaj spółki. Majątek spółki jawnej staje się masą upadłości, którą od tego momentu zarządza syndyk. Sprzedaż poszczególnych składników majątku służy zaspokojeniu interesów wierzycieli w jak największym stopniu. W efekcie postępowania upadłościowego wspólnicy spółki jawnej tracą prawo do zarządzania nią i zostaje ona wykreślona z rejestru przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.