Rozliczenie podatku z Niemiec
Kategorie:

Rozliczenie podatku z Niemiec a usługi biura rachunkowego: kiedy warto skorzystać?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Liczba osób, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec, utrzymuje się na wysokim poziomie. Ty również jesteś jedną z nich? Jeśli tak, pamiętaj o tym, jak ważne jest poprawne rozliczenie zarobków z zagranicy – tak u naszego zachodniego sąsiada, jak i w Polsce. Możesz przy tym skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Zobacz, kiedy i dlaczego warto to zrobić.

Rozliczanie podatku z Niemiec – wsparcie przy rozliczeniach w Polsce

Czy wiesz, że w niektórych sytuacjach rozliczanie podatku z Niemiec nie kończy się w tamtym kraju? Jeżeli u zachodniego sąsiada pracujesz tylko przez kilka miesięcy w roku (np. 3-4), a w Polsce osiągasz inne dochody, trzeba uwzględnić zarobki z Niemiec również przy składaniu PIT-u. Powód jest prosty: w omawianej sytuacji jesteś nadal polskim rezydentem podatkowym.

Nie masz pewności, czy musisz składać polski PIT? A może nie wiesz, jak poradzić sobie z załącznikiem PIT ZG albo na którym formularzu się rozliczyć? Sprawy podatkowe w kraju mogą się wydawać skomplikowane. Zamiast narażać się na stres i – co gorsza – na popełnienie błędu, lepiej skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Pomoc w kontaktach z Finanzamt – bez obaw o barierę językową

Już rozliczanie podatku z Niemiec w Polsce może się wydawać dużym problemem. Co więc można powiedzieć o konieczności skontaktowania się z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym? Nawet jeśli dość dobrze mówisz po niemiecku, stawienie czoła słownictwu podatkowemu może stanowić niemałe wyzwanie, podobnie jak odnalezienie się w tamtejszych przepisach prawa.

Współpraca z dobrym biurem rachunkowym uwalnia od konieczności samodzielnego załatwiania spraw urzędowych po niemiecku. Wszystkimi tymi kwestiami mogą się zająć specjaliści. To oni wezmą na siebie np. wypełnianie dokumentów do Finanzamt czy przygotowanie odpowiedzi na ewentualne pisma. Podpowiedzą też, jakie kroki musisz podjąć, aby nie obawiać się o kary za niedopełnienie obowiązku podatkowego.

Wsparcie przy uzyskaniu zwrotu podatku z Niemiec

Większość nierezydentów z Niemiec (osób, które pracują tam tymczasowo, ale na stałe mieszkają np. w Polsce) nie decyduje się na złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Zazwyczaj nie jest to obowiązkowe. Sęk jednak w tym, że wielu z nich ma szansę na uzyskanie zwrotu podatku. Może on wynieść nawet odpowiednik kilku tysięcy złotych. Jest więc o co walczyć, pod warunkiem że wie się, jak to zrobić.

Obliczanie należnej kwoty z Finanzamt może być trudne, jeśli robi się to samodzielnie. Jednak z dobrym biurem rachunkowym staje się to bardzo proste. – Wielu klientów, którzy pracują sezonowo w Niemczech, było zaskoczonych, jak duża suma im przysługuje. Tymczasem nawet nierezydenci w tym kraju mogą liczyć na prawo do różnych odliczeń i ulg. Trzeba je tylko umiejętnie wykorzystać – wyjaśnia ekspert biura rachunkowego Decret, które specjalizuje się m.in. w rozliczaniu podatków z Niemiec.

Uwaga! O zwrot podatku z Niemiec można wystąpić nawet za 4 lata wstecz. Dlatego lepiej to sprawdzić – zwłaszcza że kalkulacja należnej kwoty z Finanzamt jest oferowana przez najlepsze biura bezpłatnie. Można zatem upewnić się, że jest o co walczyć, zanim zainwestuje się we współpracę przy rozliczeniu. Warto to zrobić. Można tylko zyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.