Ksiązki o restrukturyzacji firmy stoją na półce w biurze
Kategorie:

Restrukturyzacja firmy – jak ją przeprowadzić?

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego budzi sporo emocji. W obiegowej opinii jest postrzegane jako skomplikowany i długotrwały proces. Jednak niekoniecznie pokrywa się to z prawdą. Celem przeprowadzenia postępowania, jest przede wszystkim uchronienie przedsiębiorstwa przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Postępowanie to regulowane jest przez przepisy, które zawiera prawo restrukturyzacyjne.

Kto i w jakich okolicznościach może przystąpić do postępowania restrukturyzacyjnego?

Problem z płynnością finansową może zdarzyć się na różnych etapach prowadzenia firmy. Jednak istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Podstawowym celem restrukturyzacyjny danego przedsiębiorstwa, jest podniesienie jego wartości, czyli ceny sprzedaży w przypadku wystąpienia takiej potrzeby. Konieczne jest zatem przeprowadzenie różnego rodzaju zmian w organizacji firmy oraz majątku, który ona posiada. Objęcie takie drogi pozwala na zawarcie układu z wierzycielami i w konsekwencji ustalenie sposobu i terminu spłaty zadłużenia. 

Prawo restrukturyzacyjne — jakie typy procesu można przeprowadzić?

W praktyce otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wiąże się z wyborem jednego z dopuszczalnych typów postępowania. W świetle obowiązującego prawa może to być:

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu – układu restrukturyzacyjny zawierany jest bezpośrednio z wierzycielami. Rolą sądu jest jedynie zatwierdzenie go.
  • Przyspieszone postępowanie układowe – układ musi zawierać szczegółowy plan zmian w organizacji dłużnika. Ustalony jest też terminarz spłaty ustalonych wierzytelności.
  • Postępowanie układowe – jest równoznaczne z ogłoszeniem upadłości z układem, wg poprzednio obowiązującego prawa w tym zakresie.
  • Postępowanie sanacyjne – zapewnia ochronę firmy przed egzekucją komorniczą, a ponadto umożliwia zrywanie niekorzystnych umów. Wprowadza też, możliwość zwalniania pracowników w przedsiębiorstwie.

W momencie, gdy przedsiębiorstwo popada w długi, warto skorzystać z pomocy. Doradca restrukturyzacyjny pomoże wybrać optymalne rozwiązanie. Dzięki temu restrukturyzacja firmy powinna przebiegnąć sprawnie i okazać się realnym ratunkiem dla firmy, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Ogłoszenie upadłości jest więc ostatecznością, której można uniknąć. Pomocne będzie w tym sporządzenie spisu wierzytelności i opracowanie szczegółowego planu działania. Restrukturyzacja firmy to ratunek w trudnej sytuacji, jaką jest utrata płynności finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.