Prawo jazdy na skuter
Kategorie:

Prawo jazdy na skuter – jak zrobić? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Skuter to bardzo popularny jednoślad. Ceniony jest między innymi z uwagi na zwrotność i niskie koszty eksploatacji. Świetnie sprawdza się w miejskich korkach. Z powodzeniem można przeciskać się nim między samochodami. Dzięki temu dotarcie skuterem do określonego miejsca w mieście jest dużo szybsze niż dojazd samochodem. Oczywiście nie ma znaczenia czy jest to skuter elektryczny, czy spalinowy. Każdym w mieście jeździ się bardzo przyjemnie i nie stoi w korkach. Czy można jeździć na skuterze bez prawa jazdy? Czy prawo jazdy na taki jednoślad zawsze jest koniecznością?

Kto może jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, kto może jeździć małym skuterem bez prawa jazdy, warto rozpocząć od jednego. Jazda bez prawa jazdy jest możliwa, pod warunkiem, że sam skuter spełnia określone kryteria. Pojemność silnika takiego jednośladu nie może przekraczać 50 cm3. Prędkość maksymalna możliwa do osiągnięcia nie może być wyższa niż 45 km/h. Jeśli jest to skuter elektryczny oczywiście trudno mówić o pojemności silnika. Tu ograniczenie jest inne. Silnik skutera nie może mieć większej mocy niż 4 kW.

Skuter 125 cm3

Prawo jazdy na skuter
Źródło: Pixabay.com

Jeśli ktoś rozważa, czy może jeździć bez prawa jazdy skuterem 125 cm3 lub skuterem, który ma silnik o jeszcze większej pojemności, odpowiedź na zadawane pytania jest oczywista. Skuterem 125 cm3 lub skuterem o większej pojemności silnika bez prawa jazdy jeździć nie wolno. Oczywiście warto tu uściślić, że chodzi o prawo jazdy na motocykle, czyli prawo jazdy kategorii A. Ten, kto ma prawo jazdy kategorii B może jeździć tylko jednośladem z silnikiem nie większym niż 125 cm3.

Kto musi mieć prawo jazdy na jednoślad z silnikiem o pojemności 50 cm3?

Skutery z silnikami o pojemności 50 cm3 i skutery elektryczne z silnikami o mocy do 4 kW to jednoślady, którymi niektóre osoby mogą poruszać się bez prawa jazdy kategorii A lub AM. Inne zaś muszą pójść na kurs prawa jazdy co najmniej kategorii AM. W jego trakcie, z pomocą instruktora nauki jazdy odbyć pierwsze jazdy skuterem. Po nich zdać egzamin na prawo jazdy.

Kto musi mieć prawo jazdy na skuter? Kto bez niego ma prawo jeździć takim skuterem? To najczęściej zadawane pytania. Przepisy prawa jasno określają, kto jest zobowiązany do uzyskania prawa jazdy i dopiero po wejściu w jego posiadanie może wyruszać skuterem na drogi publiczne.

Osoby niepełnoletnie muszą mieć prawo jazdy kategorii AM

Na skuterze z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 mogą poruszać się osoby, które ukończyły 14 rok życia. Nie mogą jeździć na skuterze bez prawa jazdy. Muszą uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na kurs i egzamin oraz zdać prawo jazdy kat AM. Po spełnieniu tych wymogów mogą poruszać się skuterem po drogach publicznych. Oczywiście tylko jednośladem z silnikiem o pojemności 50 cm3 lub elektrycznym, z silnikiem o mocy nie wyższej niż 4 kW. Skuterem 125 cm3 lub podobnym oczywiście jeździć nie mogą.

Sam kurs prawa jazdy nie jest skomplikowany. Konieczne jest ukończenie części teoretycznej i praktycznej obejmującej 10 godzin jazdy. Rzecz jasna pod opieką instruktora nauki jazdy. W trakcie nauki jazdy konieczne jest nauczenie się jazdy w ruchu drogowym. Wcześniej niezbędna jest nauka na placu manewrowym. W jej trakcie, pod opieką instruktora nauki jazdy, przyszły kierowca skutera będzie uczyć się różnych elementów jazdy. Ruszania, hamowania, ruszania pod górę, ale też szybkiego i wolnego slalomu takim jednośladem.

Warto pod opieką instruktora nauki jazdy dobrze opanować te manewry, są one bowiem wymagane na egzaminie. Nierzadko negatywny wynik egzaminu praktycznego nie wynika ze złej jazdy w warunkach miejskich. Wynika właśnie z nieprawidłowego wykonywania takich elementów egzaminu jak slalom czy ruszanie pod górę. Egzaminowany, który nie zaliczy tych manewrów, nawet nie wyjedzie z egzaminatorem na miasto w celu kontynuowania egzaminu praktycznego. Wcześniej będzie mieć wpisany już wynik negatywny. Aby otrzymać prawo jazdy, będzie musiał zdawać egzamin ponownie. Oczywiście w innym terminie.

Warto wybrać dobrego instruktora nauki jazdy

W przypadku osób niepełnoletnich nie ma możliwości poruszania się na skuterze bez prawa jazdy. Łatwiej je zdać, jeśli wybierze się dobrego instruktora nauki jazdy, który rzeczywiście nauczy jazdy. Do wyboru szkoły jazdy trzeba więc przywiązać wiele uwagi. Nawet już w samej szkole jazdy warto dopytać którego instruktora nauki jazdy polecają. Do niego zaś zapisać się na praktyczną naukę jazdy.

Dodatkowe godziny jazdy. Czasami to dobry wybór

Aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, podczas kursu niezbędne jest wyjeżdżenie 10 godzin jazdy. Może się jednak zdarzyć, że to będzie czas niewystarczający. Wielu kursantów, nie do końca przekonanych, że dobrze nauczyli się jeździć, popełnia duży błąd i  zapisuje się na egzamin. Z reguły kończy się on wynikiem negatywnym.

O wiele rozsądniejszym wyjściem jest poproszenie instruktora nauki jazdy o możliwość wyjeżdżenia jeszcze kilku godzin. Oczywiście to może wymagać dopłaty. Jednak lepiej dopłacić i pod okiem instruktora nauki jazdy lepiej opanować umiejętność poruszania się jednośladem, niż iść na egzamin i go nie zdać. Tu można zdać się na opinię samego instruktora. Jeśli w jego ocenie dany kursant może iść na egzamin, to jest duża szansa, że go zda. Jeśli zaś instruktor twierdzi, że konieczna jest dalsza nauka jazdy, nie oznacza to, że chce dodatkowo zarobić. To znaczy, że umiejętności kursanta mogą być niewystarczające.

Skuter
Źródło: Pixabay.com

Czy osoby dorosłe mogą jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oczywiście skuterem 125 cm3 żadna osoba dorosła bez prawa jazdy jeździć nie może. Takie skutery to po prostu motocykle i prawo jazdy jest konieczne. Skuterem 125 cm3 osoba dorosła może jeździć, posiadając prawo jazdy na motocykle lub posiadając tylko prawo jazdy na samochód. Ten przepis oczywiście obejmuje także inne motocykle z silnikiem o pojemności 125 cm3, a nie tylko skutery.

Jeśli chodzi o skutery z silnikami o pojemności do 50 cm3 i skutery elektryczne z silnikami o mocy do 4 kW jest jeden warunek.  Osoby dorosłe mogą poruszać się nimi bez prawa jazdy jeśli 18 rok życia ukończyły przed 2013 rokiem. W tym czasie przepisy się zmieniły. Osoby urodzone po 13 stycznia 1995 roku, pomimo tego, że są już dorosłe, nie mogą poruszać się skuterem bez prawa jazdy. Są zobowiązane do zdania egzaminu na prawo jazdy co najmniej kategorii AM.

Skutery z silnikami o pojemności większej niż 125 cm3

Jak stanowią przepisy prawa, skutery z silnikami o pojemności większej niż 125 cm3 to nic innego jak motocykle. Zgodnie z prawem jazda nimi po drogach publicznych jest dozwolona, pod warunkiem, że kierujący posiada prawo jazdy. Konieczne jest w tej sytuacji posiadanie prawa jazdy na motocykl, czyli prawa jazdy kategorii A.

Osoba, która ma prawo jazdy innej kategorii, poruszając się takim skuterem lub motocyklem, będzie traktowana jako osoba bez prawa jazdy. Kontrola drogowa w takiej sytuacji oznacza jedno, czyli solidny mandat i zakaz dalszej jazdy. Gorsza sytuacja powstaje, jeśli kierujący takim jednośladem nie ma prawa jazdy i powoduje wypadek. Może to go narazić na duże koszty związane z naprawą pojazdów uczestników wypadku. Ubezpieczyciele bowiem mogą wystąpić do sądu z roszczeniem wobec sprawcy wypadku, który nie miał prawa jazdy.

Podsumowując

Nawet nie posiadając prawa jazdy żadnej kategorii wiele osób może legalnie i bez konsekwencji jeździć skuterem po drogach publicznych. Warunków jest jednak kilka.

Musi to być skuter z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 lub elektryczny z silnikiem o mocy do 4 kW. Maksymalna prędkość takiego jednośladu nie może być jednak wyższa niż 45 km/h. Bez prawa jazdy mogą jednak jeździć takimi jednośladami tylko osoby, które urodziły się przed 13 stycznia 1995 roku. Każda inna osoba musi mieć prawo jazdy co najmniej kategorii AM. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zgodę dorosłych opiekunów na odbycie kursu prawa jazdy i na egzamin.

Skuterami z silnikami o pojemności do 125 cm3 osoby dorosłe mogą jeździć, nie posiadając prawa jazdy na motocykl, pod warunkiem, że mają prawo jazdy na samochód osobowy, czyli prawo jazdy kategorii B. Ten przepis oczywiście obejmuje także inne motocykle z silnikami o tej pojemności, a nie tylko skutery.

Chcąc jeździć motocyklami lub skuterami z silnikami o większej pojemności niż 125 cm3, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl.

Kurs

Sam kurs na prawo jazdy kategorii AM, czyli to, które uprawnia do poruszania się skuterami z silnikiem o pojemności 50 cm3 i elektrycznymi z silnikami o mocy nie większej niż 4 kW obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Aby przystąpić do egzaminu, niezbędne jest wcześniejsze ukończenie 10 godzin jazdy. W sytuacji, gdy jednak umiejętności jazdy są jeszcze zbyt małe, warto rozważyć dokupienie kolejnych kilku godzin jazdy.

Oczywiście po ukończeniu wymaganej liczby godzin jazdy zapisanie się na egzamin praktyczny jest możliwe. Jeśli jednak umiejętności jazdy nie są jeszcze na odpowiednim poziomie, istnieje spore ryzyko niezdania tego egzaminu i konieczności kolejnego podejścia. To rzecz jasna wiąże się z kosztami i stresem.

Jeśli u danej osoby prawo jazdy na skuter jest wymagane, oczywiście nie należy ryzykować i poruszać się skuterem bez tego dokumentu. Jeśli zaś nie, legalnie można poruszać się skuterem, nawet posiadając tylko dowód osobisty. To jednak jest możliwe tylko w przypadku osób dorosłych i poruszania się skuterami oraz motocyklami z silnikami o pojemności do 50 cm3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.