Praca w Niemczech i rozliczanie PIT-u
Kategorie:

Praca w Niemczech a rozliczenie PIT – co należy wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Niemiecki system podatkowy prosperuje inaczej aniżeli nasz rodzimy, co wiąże się niekiedy z wieloma trudnościami i obawami. Pracując legalnie u naszego zachodniego sąsiada, będziecie zobowiązani do rozliczenia podatkowego zgodnie z tamtejszymi rozporządzeniami. Co musicie wiedzieć o rozliczeniu PIT w Niemczech?

System podatkowy w Niemczech – to należy wiedzieć

Praca w Niemczech na czarno jest nie tylko niedozwolona w świetle prawa europejskiego, lecz także wiąże się z bardzo wysoką karą grzywny, którą płaci zarówno pracodawca, jak i pracownik. Nasz zachodni sąsiad kładzie szczególny nacisk na legalne zatrudnienie, nieustannie kontrolując firmy oraz zatrudnionych w nich pracowników. O tym, że praca w Niemczech bez umowy jest nieopłacalna, przekonywać was raczej nie musimy, nieprawdaż? Niestety wciąż wiele osób rozważa podjęcie zatrudnienia w tym charakterze, nie licząc się z możliwymi konsekwencjami. Decydując się na wyjazd za granicę w celach czysto zarobkowych, podlegacie takim samym zobowiązaniom, jak tutaj na miejscu. Osoby legalnie zatrudnione muszą bezwzględnie płacić podatki oraz złożyć rozliczenie PIT wraz z końcem roku podatkowego. W Niemczech obowiązywać was będą inne terminy, a co za tym idzie, rozliczenie podatkowe musi zostać spełnione do 31 lipca po roku podatkowym. O czym jeszcze należy pamiętać?

Rozliczenie podatkowe w Niemczech a zwrot podatku

System podatkowy w Niemczech wyróżnia bowiem dwa rodzaje wyliczeń – ograniczone oraz nieograniczone. Pierwsze dotyczy wyłącznie pracowników, którzy pracowali na terenie Niemiec przez okres nie dłuższy niż 183 dni, co więcej – suma opodatkowanego przychodu nie może przekroczyć 90% wartości uzyskanego dochodu ogólnego. W przypadku rozliczenia nieograniczonego sprawa wygląda nieco inaczej. Rozwiązanie to dotyczy osób, które zostały zatrudnione na okres dłuższy niż 183 dni, tym samym będą one mogły liczyć ulgi związane z kosztem utrzymania lub dojazdu do pracy.

Co istotne, polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech mają dwie możliwości. Otóż mogą rozliczyć się w Polsce, korzystając z metody zwolnienia z progresją. To jednak będziecie musieli płacić tzw. Lohnsteuer, czyli niemiecki podatek dochodowy od osoby fizycznej. Wówczas wystarczy złożyć deklarację o uzyskanych w Niemczech dochodach przed niemieckim organem skarbowym oraz przed polskim organem, składając deklarację dotyczącą zarobków niezależnie od miejsca ich uzyskania. Istnieje także możliwość rozliczenia podatkowego w Niemczech. W tym przypadku należy koniecznie wybrać stawkę podatku oraz klasę podatkową.

Poszukujesz zatrudnienia w charakterze „praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka”? Oferty pracy w Niemczech znajdziecie na stronie agencji LAXO Care – https://laxocare.pl/.

Rozliczenie PIT w Niemczech – ile trwa?

Aby rozliczenie PIT w Niemczech mogło mieć miejsce, należy wcześniej zebrać niezbędną dokumentację. Zanim jeszcze postanowicie ubiegać się o jakikolwiek zwrot, upewnijcie się, że posiadacie kopię dowodu osobistego, kartę podatkową, zaświadczenie UE/EOG oraz dokumenty potwierdzające poniesione koszty w Niemczech. Mowa tutaj o umowie najmu czy biletach za dojazd do pracy. Tuż po złożeniu kompletnej dokumentacji w odpowiedniej instytucji, nie pozostanie wam nic innego, jak oczekiwać na informację zwrotną. Zwrot zwykle następuje od 3 do 6 miesięcy. Jeżeli natomiast dokumenty te nie zostaną złożone w terminie, otrzymacie zawiadomienie od niemieckiego urzędu skarbowego. Pod żadnym pozorem tego nie bagatelizujcie! W innym razie będzie się to wiązało z możliwością otrzymania kary.

Praca w Niemczech dla Polaków to skuteczny sposób, by podreperować domowy budżet, poszerzyć własne horyzonty i zdobyć cenne doświadczenie. Nie zapominajcie, że legalna praca w Niemczech to gwarancja wielu korzyści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.