Mężczyzna w białej masce przed komputerem
Kategorie:

Powszechne zagrożenia, z którymi młodzież najczęściej spotyka się w internecie

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Większość rodziców wie już, jak skutecznie zapobiegać zagrożeniom czyhającym na nasze dzieci w świecie rzeczywistym. Od małego powtarza się im, że przemoc, narkotyki czy oszustwa nie prowadzą do niczego dobrego i znacznie lepiej wykazywać się przyzwoitym postępowaniem. Niestety, mało kto zwraca uwagę na fakt występowania nowych rozwiązań technologicznych, przy których młodzież obecnie spędza najwięcej czasu.

Mowa oczywiście o świecie wirtualnym, w którym oprócz wielu możliwości łatwiejszego porozumiewania się ze znajomymi, również można napotkać na wiele zagrożeń. Lista potencjalnych niebezpieczeństw w sieci jest niezwykle obszerna i trzeba mieć się na baczności pod każdym względem.

Pornografia, pedofilia i sexting

Wszystkie powyższe zjawiska są do siebie bardzo zbliżone pod wieloma względami. Oglądanie szkodliwych filmów o charakterze seksualnym może zbyt mocno utkwić w pamięci młodego człowieka. Wbrew pozorom, takie treści nie są w internecie głęboko ukryte. Warto mieć to na uwadze i przeprowadzać rutynowe kontrole wraz z założeniem blokady dotyczącej przeglądania tego typu stron przez dziecko. Niewykonanie tego kroku może prowadzić do znacznie gorszych skutków, jak chociażby sexting czy ostatnio niechlubnie popularny child grooming.

Pierwsze wynika zazwyczaj z chęci samego młodego człowieka i dotyczy przeważnie kobiet. Początkowo, wyczuwa się w tym sposób na łatwe zarobienie pieniędzy poprzez publiczne obnażanie przed kamerą. Niestety, zazwyczaj kończy się to ogromnym urazem na psychice, wówczas gdy ktoś ze znajomych odkryje to w sieci. Innym zjawiskiem jest child grooming. To po prostu pewna odmiana pedofilii, polegająca na uwodzeniu dzieci przez internet, co w konsekwencji może przełożyć się na spotkanie w świecie rzeczywistym.

Cyberprzestępczość i cyberprzemoc

Przestępczość w sieci może dzielić się na bardzo wiele rodzajów. Trzeba zwracać uwagę na to, z kim w świecie wirtualnym ma kontakt nasze dziecko oraz komu udostępnia ono swoje dane. Różnego rodzaju oszustwa, jak chociażby wykradanie i rozpowszechnianie wizerunku młodej osoby czy też wyłudzanie danych do kart bankowych stanowią ogromne zagrożenia w internecie dla młodzieży.

To samo można powiedzieć o cyberprzemocy. Ta odznacza się regularnym zastraszaniem i nękaniem psychicznym młodych osób, chociażby na sposób gróźb dotyczących publikacji kontrowersyjnych i poniżających treści. Przeważnie, człowiek siedzący po drugiej stronie pobiera swego rodzaju haracz, w zamian za niepublikowanie wstydliwych materiałów przez określony czas.

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Można powiedzieć, że samo uzależnienie od przesiadywania na telefonie czy przed komputerem, to najmniej groźne spośród wszystkich wyżej wymienionych zjawisko. Niemniej jednak, z nim także należy walczyć na wszelakie sposoby. Po długim czasie uzależnienia, dziecko nie jest w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Ma problem z komunikacją z rówieśnikami pod kątem zwykłej rozmowy oraz nie odnajduje się w sferze społecznej. Warto więc ograniczyć w pewien sposób dziecku dostęp do urządzeń elektronicznych, a uczyć go spędzania więcej czasu z rodziną i znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.