Białe i rózowe piwonie w ogrodzie
Kategorie:

Piwonie w ogrodzie – jak sadzić i uprawiać peonie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Piwonie to niesamowicie urodziwe byliny ogrodowe, które rok rocznie cieszą nas swoimi okazałymi, pełnymi kwiatami. Ich uprawa jest raczej nieskomplikowana i bezproblemowa, jednak mimo to – należy wiedzieć odrobinę o ich pielęgnacji, uprawie, wymaganiach, Jak sadzić, przesadzać i troszczyć się o piwonie, by w jednym miejscu rosły pięknie nawet przez kilkanaście lat? Już wyjaśniamy! Koniecznie czytajcie dalej!

Czy warto posadzić piwonie w ogrodzie?

Zdecydowanie tak! Piwonie, które znajdziecie w sklepach z bylinami także pod dziwnie brzmiącą nazwą ‘Paeonia’, to pięknie prezentujące się na rabatach byliny bądź niewysokie krzewy, których maksymalna wysokość to około 80 cm. W polskich ogrodach najczęściej spotyka się piwonie Sarah Bernhardt, a także różnego rodzaju mieszańce piwonii chińskiej.

Gdzie uprawiać piwonie?

Wybierając miejsce do sadzenia piwonii, zdecydowanie lepszym wyborem będzie miejsce nasłonecznione. Roślina poradzi sobie też w miejscu lekko zacienionym, gdzie słońce jest przez około pół dnia. Wybierając idealne stanowisko dla piwonii, powinniście mieć na uwadze, że powinna być to przestrzeń otwarta, jednak zabezpieczona przed wiatrem.

Jaka ziemia jest najlepsza dla piwonii?

Piwonie nie są specjalnie wybredne, dlatego mogą rosnąć na każdego typu glebie, co nie oznacza, że nie mają one swojej ulubionej. Najlepsze dla wzrostu i kwitnienia piwonii są żyzne, luźne gleby, które będą zatrzymywały wodę podczas ewentualnej suszy. Piwoniom służą gleby próchnicze o pH w okolicy 5,5-6. Jeśli teren, na którym planujecie posadzić piwonie, jest podmokły – lepiej zrezygnujcie z tego pomysłu. Korzenie w takiej glebie będą gniły.

Kiedy podlewać piwonie?

Piwonie nie lubią terenów podmokłych, ale wymagają gruntu umiarkowanie wilgotnego. Nie należy ich podlewać na co dzień. Zaleca się to jednak robić, gdy roślina jest młoda i w okresie suszy. Pamiętajcie, by przy podlewaniu piwonii, nie polewać liści rośliny, które będą wówczas bardziej podatne na tzw. szarą pleśń.

Sadzonki piwoni

 

Kiedy sadzi się piwonie?

Najlepiej sadzić je w okolicach przełomu sierpnia oraz września, w odległości około 40-50 centymetrów od siebie. Na metr kwadratowy nie powinny przypadać więcej niż dwie rośliny. W takiej odległości roślina będzie mogła wygodnie się rozrastać, bez konieczności przesadzania jej z braku miejsca. Piwonie nie lubią nadmiernego przesadzania.

Jaki nawóz do piwonii wybrać?

Nawożenie piwonii zaleca się na wiosnę. Warto wybierać wówczas nawozy o mineralnym charakterze, które mają w składzie fosfor. Azot należy ograniczyć do minimum. Świetnie sprawdzą się w przypadku piwonii także nawozy naturalne. Jeśli macie dostęp do kompostownika lub obornika – koniecznie je wykorzystajcie. Jesienią warto zaściółkować krzaki przekopanym z ziemią obornikiem. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o piwonie możecie mieć gwarancje, że pożyją w jednym miejscu nawet do 15 lat. Są bardzo wytrzymałymi roślinami.

Jak przesadzać piwonie?

Odpowiedź jest jedna – jak najrzadziej. Nie lubią tego, a po przesadzeniu potrzebują sporo czasu na zaklimatyzowanie. Dopiero po około 3 lub 4 sezonach w jednym miejscu będą kwitły w pełni okazale. Jeśli nie istnieje taka potrzeba, lepiej porzucić ten pomysł. Jeżeli jednak u starszych roślin zauważycie, że mimo iż mają dobre warunki, w których zawsze kwitły – nagle przestały to robić – warto wówczas pomyśleć o przesadzeniu ich. Jeśli zauważycie taką konieczność, przesadźcie roślinę końcem sierpnia lub we wrześniu. Wtedy jest na to najlepszy czas.

Gdzie kupić sadzonki piwonii?

Najlepszym wyborem będą sprawdzone szkółki bylin ozdobnych, jak chociażby Gospodarstwo Ogrodnicze Bilscy. Kupując sadzonki ze sprawdzonej hurtowni, możecie mieć gwarancję, że są one zdrowe, jędrne, pełny wigoru i przed dostarczeniem ich do Was były one odpowiednio przechowywane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.