Mężczyzna konsoliduje swoje pożyczki
Kategorie:

Jak ubiegać się o konsolidację pożyczek?

Artykuł partnera.

Nie brak osób, które mają na koncie kilka różnych pożyczek do spłaty, a choć każda z nich nie wydaje się przesadnie wysoką sumą, to razem tworzą już dość pokaźną kwotę trudną do spłacenia. Czy konsolidacja może pomóc w takim przypadku?

O co chodzi w skonsolidowaniu pożyczek?

Konsolidacja chwilówek to nic innego jak połączenie wielu zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki nowej pożyczce można spłacić wszystkie zaległości, a nowy harmonogram dotyczyć będzie już tylko jednego zadłużenia. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że rata się obniża, ponieważ spłata długu została rozłożona w czasie – to ułatwia regulowanie należności w terminie i tym samym unika się kolejnych odsetek karnych.

Konsolidacja dotyczy nie tylko szybkich pożyczek. Można z tego rozwiązania skorzystać również w przypadku kredytów bankowych, jeśli spłaca się ich kilka jednocześnie – wielu osobom łatwiej jest po prostu płacić częściej, ale w niższych kwotach. Banki jednak oferują skonsolidowanie kredytów niemal wyłącznie osobom, które mają nienaganną historię w BIK, jeśli więc ktoś chce się pozbyć swoich zaległości przy spłacie chwilówek, musi udać się do firmy pożyczkowej z sektora pozabankowego.

Konsolidacja chwilówek – jak to załatwić?

Firma pożyczkowa ma łagodniejsze podejście do klienta. Może sprawdzić jego historię kredytową, ale nie spowoduje to odrzucenia wniosku, o konsolidację pożyczek w dalszym ciągu można się ubiegać. Długi mogą jednak wpłynąć na wysokość oprocentowania, bo w taki sposób firma pożyczkowa rekompensuje sobie podejmowane ryzyko.

Konsolidacja chwilówek to opcja dla osób, które mają ukończone 18 lat, dowód osobisty i posiadają konto w banku. Do rozpatrzenia wniosku firma pożyczkowa będzie potrzebować jeszcze wszystkich umów, które potwierdzają zaciągnięcie pożyczek. W wielu firmach wymagany jest regularny dochód, ale osoby bez stałego zatrudnienia też mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, choć na nieco innych zasadach. Wniosek jest zwykle rozpatrywany w ciągu jednego dnia roboczego, a w wielu firmach formalności da się załatwić drogą internetową.

Kiedy konsolidacja jest opłacalna?

W przypadku długów, konsolidacja chwilówek umożliwia szybsze wyjście na prostą, bo do starych długów przestają być naliczane odsetki karne – spłaca się nowe zobowiązanie. W konsolidacji chodzi o to, by poprawić swoją sytuację finansową, dlatego trzeba wcześniej się upewnić, że umowa faktycznie to gwarantuje, w przeciwnym razie będzie to tylko chwilowe odroczenie problemów.

Co zatem powinno się znaleźć w dobrej umowie? Pierwsza rzecz, to wysokość miesięcznej raty – szybsza spłata długu to niższe opłaty, więc trzeba znaleźć kompromis pomiędzy opłacalnością konsolidacji a własnymi możliwościami finansowymi. Druga ważna kwestia to termin spłaty – jeśli przypadnie on na kilka dni przed wypłatą pensji, jest spore ryzyko, że zabraknie pieniędzy.

Czasami w ramach konsolidacji można zaciągnąć pożyczkę wyższą niż wynosi suma zadłużenia, ale raczej nie warto tego robić. Dodatkowa gotówka kusi, ale gdy nie ma żadnych palących wydatków, niepotrzebnie powiększa się dług. Konsolidacja chwilówek ma pomóc wyjść z zadłużenia, a nie jeszcze bardziej je pogłębiać przez brak kontroli nad wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.