Zajmowanie się odzyskiwaniem wierzytelności
Kategorie:

Odzyskanie wierzytelności – windykacja samodzielna, z firmą, a może sprzedaż długu?

Sposobów na odzyskanie wierzytelności jest kilka. Zanim wierzyciel skieruje sprawę do sądu i rozpocznie postępowanie egzekucyjne, może on podejmować próby samodzielnego odzyskania należnych mu wierzytelności lub skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Rozwiązaniem może być niekiedy także cesja wierzytelności.

Odzyskanie wierzytelności może nastąpić na skutek samodzielnych działań podjętych przez wierzyciela. Jeżeli mija termin spełnienia świadczenia, wierzyciel może podjąć bowiem kroki, które mają doprowadzić do tego, że dłużnik spłaci swój dług. Co może zrobić wierzyciel? Na początku podjąć próbę polubownego załatwienia sytuacji tzn.:

  • skontaktować się z dłużnikiem i przypomnieć mu o spłacie zobowiązania – często kilkudniowe opóźnienie np. w zapłacie faktury wynika z przeoczenia,
  • rozpocząć negocjacje – niekiedy dłużnik chce spełnić świadczenie, ale nie dysponuje środkami pieniężnymi na jego spłatę, warto wówczas ustalić dogodny dla dwóch stron plan spłaty długu w ratach,
  • zażądać spłaty długu i poinformować o grożących dłużnikowi konsekwencjach, w tym skierowaniu sprawy do sądu.

Odzyskanie wierzytelności z pomocą firmy windykacyjnej

Aby odzyskać wierzytelności warto skorzystać z pomocy specjalistów, czyli firm windykacyjnych, zajmujących się windykacją długów. Podobnie, jak w przypadku samodzielnych działań, odzyskiwanie wierzytelności z pomocą firmy windykacyjnej mieści się w granicach tzw. windykacji miękkiej. Firma podejmie zatem próby kontaktu z dłużnikiem, przeprowadzi negocjacje, przygotuje wezwania do zapłaty – wszystko po to, aby odzyskać dług.

Czym zatem różni się odzyskiwanie wierzytelności z pomocą specjalisty od działań samodzielnych? Na pozór, niczym. W praktyce jednak, na ogół jest ono znacznie bardziej skuteczne. Przede wszystkim dłużnik, który otrzymuje pismo wzywające do zapłaty od kancelarii traktuje je bardziej poważnie. Firmy windykacyjne to ponadto zespół specjalistów, którzy zaangażowani są w proces odzyskiwania wierzytelności. Posiadają oni nie tylko różne doświadczenie, ale i wykształcenie, dzięki czemu potrafią spojrzeć na sprawę znacznie szerzej niż zaangażowany emocjonalnie wierzyciel.

Sprzedaż wierzytelności

Sposobem na odzyskanie wierzytelności jest także jej cesja. Nazywana potocznie sprzedażą długu lub skupem długu cesja to uprawnienie wierzyciela do przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią. Co warte podkreślenia, co do zasady nie wymaga ono zgody dłużnika, którego należy jedynie o dokonaniu cesji zawiadomić. W wypadku braku zawiadomienia dłużnika o sprzedaży wierzytelności, jeżeli ten spełni świadczenie do rąk dotychczasowego wierzyciela, ma ono skutek względem nabywcy wierzytelności.

Przedmiotem cesji może być całość lub część wierzytelności, a także wierzytelności przyszłe. Nie jest jednak możliwa sprzedaż wierzytelności związanych z dokumentem na okaziciela lub dokumentem zbywalnym przez indos.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.