obliczanie zwrotku podatku w Niemczech
Kategorie:

Od czego zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Zwrot podatku zawsze jest dobrą informacją dla osoby, która ma do niego prawo. Niekiedy bywa naprawdę pokaźnym zastrzykiem gotówki. Często jako podatnicy zadajemy sobie pytanie, czy taki zwrot nam się w ogóle należy, a jeśli tak, to jakiej będzie wysokości. Temat ten nurtuje szczególnie osoby, które pracowały za granicą i niekoniecznie znają kwestie prawne państwa, w którym przyszło im się realizować zawodowo. Wielu Polaków zatrudnionych przez jakiś czas na terenie Niemiec poszukuje informacji dotyczących zwrotu podatku z tego kraju.

Rozliczenie podatku w Niemczech — kogo dotyczy?

Dokonanie rozliczenia w Niemczech nie jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które wykonywały tam pracę. Niemniej, taka możliwość przysługuje każdemu, kto legalnie pracował na terenie tego państwa i miał potrącany podatek od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer) przez pracodawcę.

W wielu przypadkach warto z tego prawa skorzystać. Często przekonują się o tym osoby kierujące swoje kroki do firm trudniących się rozliczaniem podatku z Niemiec (np. TAXOMI). Niejednokrotnie bywają one nieświadome odliczeń, które im przysługują.

Tymczasem niemiecki zwrot podatku dotyczy wielu osób wykonujących pracę na terenie tego kraju, również obcokrajowców. Ci zatrudnieni legalnie mają w ciągu roku odprowadzany podatek od wynagrodzenia w formie zaliczek. Jeśli ich łączna wysokość przewyższy wymagania wynikające z decyzji niemieckiego urzędu skarbowego (niem. Finanzamt), można ubiegać się o zwrot podatku.

Czy każdy może korzystać z niemieckich ulg podatkowych?

Warto wspomnieć, że całkiem sporej grupie osób pracujących w danym roku na terenie Niemiec przysługują tamtejsze ulgi podatkowe. Wpływają one na uczynienie zwrotu podatku jeszcze korzystniejszym.

Niestety odliczenia te nie dotyczą każdego. Osoby zatrudnione na terenie tego kraju przez mniej niż pół roku często nie mają możliwości skorzystania z ulg. Dzieje się tak dlatego, że podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zawsze warto jednak zawalczyć w kwestii nabycia prawa do innego sposobu rozliczenia. W tym przypadku takiego, które uwzględnia zasady wynikające z nieograniczonego obowiązku podatkowego. Jeśli ktoś nie chce tą problematyką zajmować się na własną rękę, może skorzystać z usługi doradztwa finansowego. Pomocna w tej kwestii może być m.in. firma TAXOMI.

Niemcy — czynniki wpływające na wysokość zwrotu podatku

Jak łatwo się domyślić, wysokość zwrotu podatku z Niemiec jest kwestią wymagającą indywidualnego rozpatrzenia każdego przypadku. Czynniki mogące na nią wpłynąć to m.in.:

  • wysokość osiąganych ogólnie dochodów i jej stosunek względem wysokości odprowadzonych na rzecz Niemiec zaliczek na podatek,
  • rodzaje ulg podatkowych, z jakich możemy skorzystać (o ile w ogóle mamy takie możliwości),
  • stan cywilny (w wielu przypadkach możemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem),
  • pobieranie zasiłku na terenie Niemiec (niestety fakt ten może negatywnie wpłynąć na wysokość zwrotu).

TAXOMI i inni światełkiem w labiryncie zawiłości finansowych

Jak widać, poruszanie się w kwestiach niemieckich odliczeń nie jest sprawą prostą. Potrafi sprawić duży kłopot osobom nieposiadającym wystarczającej wiedzy na ten temat, zwłaszcza takim wywodzącym się z innego kraju.

Na szczęście na polskim rynku działają firmy oferujące usługi rozliczeń z Niemiec, takie jak np. TAXOMI. Sprawnie pomagają one odnaleźć się w gąszczu zawiłości finansowych. Nawet po upływie sporej ilości czasu. Trzeba bowiem wiedzieć, że rozliczyć zwrot podatku z Niemiec można nawet do czterech lat wstecz.

Warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam niemieckie prawo finansowe. W niektórych przypadkach można uzyskać nawet 100% zwrotu kwoty odprowadzonego podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.