Liczenie kosztów uzyskania przychodów
Kategorie:

Koszty uzyskania przychodu: co to jest i jak je liczyć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wypełnienie zeznania podatkowego dla wielu osób jest dość skomplikowane. Mimo że obecnie rozliczenie podatku można wykonać online, to nadal pojawia się niemało pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Co to jest? Kogo dotyczą? Jak je obliczyć? Jak je zaznaczyć w deklaracji PIT? Czy rodzaj przychodów ma znaczenie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Czym są koszty uzyskania przychodu i kogo dotyczą?

Koszty uzyskania przychodów to pojęcie, które oczywiście zostało uregulowane prawnie. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym są to wydatki wynikające z osiągnięcia przychodów, zabezpieczenia lub zachowania ich źródła. Dla podatnika koszty uzyskania przychodów mają kluczowe znaczenie, ponieważ ich odliczenie powoduje zmniejszenie podatków odprowadzanych do urzędu skarbowego. Najczęściej dotyczy to osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale nie tylko. Z tego tytułu rozliczać mogą się, chociażby renciści, emeryci, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą pozarolniczą, czy mające prawa autorskie. Mówić wprost, wszystko zależne jest od rodzaju przychodów i wybranej metody opodatkowania, a dokładniej liniowej lub na zasadach ogólnych.

Koszty uzyskania przychodów a ryczałt

Na zasadzie ryczałtu mogą rozliczać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub należą do spółki osobowej. W tym przypadku bez znaczenia jest wysokość osiąganych przychodów, ponieważ podatki w rozliczeniu PIT są stałe. Stawka naliczana jest od całego przychodu, co oznacza, że podatnik nie może obniżyć podatku dochodowego, a jedynie o zapłacone składki ZUS. Co więcej, osoby rozliczające się na zasadzie ryczałtu nie mogą skorzystać z ulgi rodzinnej oraz ulgi na użycie nowej technologii. Podatnicy składają deklarację PIT-28. W związku z powyższym ryczałt jest korzystny tylko dla tych, którzy ponoszą stosunkowo niskie koszty związane z prowadzeniem działalności. W innym przypadku może być po prostu nieopłacalny.

Jak można obliczyć koszty uzyskania przychodów?

Tak naprawdę nie ma jednego sposobu na obliczenie kosztów uzyskania przychodów. Pracownik może mieć różne rodzaje przychodów, a pracodawca zobowiązany jest je uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT. Najprościej jest w przypadku osób, które mają jedno źródło dochodu wynikające ze stosunku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Kiedy tych źródeł jest więcej, to wszystkie muszą znaleźć się deklaracji podatkowej. Co więcej, na koszty uzyskania przychodów wpływ może mieć też miejsce zamieszkania pracownika, ponieważ jeśli zmuszony jest dojeżdżać do pracy, to będą one wyższe. W 2021 roku stosowano kwotowe koszty uzyskania przychodów tj.:

  • 250 zł miesięcznie dla osoby zatrudnionej na 1 etacie.
  • 3000 zł rocznie dla osoby zatrudnionej na 1 etacie.
  • 4500 zł dla osoby zatrudnionej na więcej niż 1 etacie.

Natomiast wraz z wejściem w życie Nowego Polskiego Ładu te kwoty nie uległy zmianie, ale mogą z niej zrezygnować niektórzy pracownicy. Zwłaszcza ci, którzy osiągają przychody z więcej niż jednego źródła, ponieważ mogą przekroczyć górny limit kosztów uzyskania przychodów (w 2022 jest to 120 000 zł).

Rodzaje przychodów a koszty ich uzyskania

Rodzaj przychodu ma istotne znaczenie szczególnie dla osób zatrudnionych na umowie zlecenie lub o dzieło. W tym przypadku bowiem stosuje się dwie wartości, a mianowicie 20% lub 50%. Z tym że przy stawce 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą być wyższe niż górna granica skali podatkowej, czyli 120 000 zł (wcześniej 85 528 zł). W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana normy podatkowej. Jednak pod warunkiem, że podatnik wykaże, że koszty uzyskania przychodu były wyższe niż te, które zostały wyliczone na podstawie ustalonych norm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.