Kupiony niebieski samochód za granicą
Kategorie:

Kupiłeś samochód za granicą? Co dalej?

Artykuł sponsorowany.

Wiele kupuje auta za granicą ze względu na atrakcyjną cenę. Jednak taki zakup wiąże się z dodatkowymi procedurami. Dziś podpowiadamy, jak przetransportować zakupiony samochód do Polski, a także, o jakich formalnościach należy pamiętać
Dzięki wspólnemu rynkowi możesz kupić auto z dowolnego kraju UE. Niektórzy uważają zagraniczne auta za atrakcyjniejsze, lepiej wyposażone i utrzymane. Dlatego też decydują się na zakup we Francji lub Niemczech. Warto więc wiedzieć, jak kupić i sprowadzić samochód kupiony za granicą.

Kupiłeś samochód za granicą? Oto co musisz zrobić po zakupie

Jeśli udało Ci się znaleźć oraz kupić auto za granicą, nie możesz ot tak po prostu wjechać nim do Polski. Pojazd musi być zarejestrowany, posiadać ważne badania techniczne oraz polisę OC. Masz trzy możliwości przetransportowania auta do kraju. Jeżeli pojazd nie został wyrejestrowany i ma ważny przegląd oraz jest ubezpieczony, to przez 30 dni możesz poruszać się nim po polskich drogach. Jest to jednak rzadki przypadek, zwłaszcza gdy kupujesz samochód w zagranicznym komisie.

Taki pojazd jest najczęściej wyrejestrowany, dlatego też trafia on do Polski na lawecie. Jednak taki przewóz jest drogi, co może znacznie zwiększyć końcową cenę zakupu auta. Dlatego też wielu kierowców decyduje się na samodzielne sprowadzenie auta. W tym celu konieczne jest wystąpienie o wywozowe tymczasowe tablice rejestracyjne. Trzeba też wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe . Jest ono ważne najczęściej przez okres 30 dni. W tym czasie powinieneś załatwić wszystkie niezbędne formalności dotyczące rejestracji pojazdu w Polsce.

Kupno auta z zagranicy i niezbędne formalności

Zanim będziesz mógł cieszyć się nowym autem, czeka Cię jeszcze kilka wizyt w urzędach oraz mnóstwo formalności. Jednak nie martw się, gdyż wydziały komunikacji działają sprawnie i szybko uda się załatwić wszystkie sprawy. Zanim jednak udasz się do urzędu, powinieneś zatroszczyć się o przegląd techniczny , gdyż będzie on potrzebny do zarejestrowania auta.

Każdy kupujący auto z zagranicy musi opłacić akcyzę . Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika. Za auto o silniku o pojemności do 2000 cm 3 akcyza wynosi 3,1% ceny samochodu. Natomiast właściciele samochodów z jednostkami o pojemności większej, niż 2 litry muszą zapłacić aż 18,6% ceny pojazdu.

Konieczne jest także przetłumaczenie wszystkich dokumentów dotyczących auta. Gdy już je masz, możesz udać do wydziału komunikacji. Tam wraz z wnioskiem o rejestrację należy przedstawić:

  • dokument tożsamości,
  • umowę kupna-sprzedaży, fakturę lub rachunek,
  • kartę pojazdu,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • potwierdzenie wniesienia opłat w urzędzie, obecnie kwota ta wynosi 256 zł.

W urzędzie otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny ważny 30 dni, w tym czasie wyrobiony zostanie stały dowód rejestracyjny.

Polisa OC. Obowiązek każdego posiadacza samochodu

Bardzo ważny jest zakup polisy OC – im szybciej tego dokonasz, tym lepiej. Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. My polecamy skorzystanie zpolisy OC w LINK4.
W przypadku auta z zagranicy wykupienie polskiego OC pozwoli na wypłacenie odszkodowania poszkodowanym, jeśli zdarzy Ci się spowodować stłuczkę. Poza tym pamiętaj, że za brak ważnego OC grożą wysokie kary – w przypadku samochodu osobowego jest to od 1200 aż do ponad 6000 złotych.

Zakup samochodu za granicą – kilka słów na koniec

Zakup auta za granica nie jest sprawą trudną czy też skomplikowaną. Pamiętaj tylko o wszystkich formalnościach, zwłaszcza o wykupieniu polisy OC. Dlatego też zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl, gdzie znajdziesz prosty kalkulator. Dzięki niemu szybko poznasz wysokość składki. Nie czekaj, już teraz ubezpiecz swoje nowe auto w LINK4!
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.