Nowe pracownice czytają swoją umowe zlecenie
Kategorie:

Umowa zlecenie – co trzeba o niej wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Umowa zlecenie to jeden z wariantów umowy cywilnoprawnej, który cieszy się ogromną popularnością. Mimo że ta forma powierzania zadań bywa nadużywana, ma swoich gorących zwolenników – pozwala bowiem na dużą elastyczność zleceniobiorcy, w tym możliwość wykonywania obowiązków poza siedzibą firmy, w dowolnym czasie. To jednak nie tylko przywileje! W ramach umowy zlecenia spełnić trzeba szereg dodatkowych wymogów. Podpowiadamy, o czym koniecznie trzeba pamiętać, podpisując tego rodzaju dokument i jakie przepisy trzeba wziąć pod uwagę.

  1. Umowa zlecenie – najważniejsze przepisy
  2. Jak powinna wyglądać umowa zlecenie?
  3. Czy można wypowiedzieć umowę zlecenie?

Kwalifikacja umowy zlecenia jako umowy cywilnoprawnej oznacza, że w jej przypadku zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Wszelkie wątpliwości rozstrzyga zatem Kodeks Cywilny.

Umowa zlecenie – najważniejsze przepisy

Na mocy zapisów znajdujących się w umowie zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy na zapisanych w dokumencie warunkach. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, możliwość ta często bywa nadużywana przez pracodawców, którzy umowę zlecenie traktuję jako substytut umowy o pracę, pozwalający im na skompletowanie kadry przy niższych kosztach pracowniczych.

Między umową zlecenie a umową pracę istnieją natomiast kluczowe różnice, które decydują o tym, że nie można wykorzystywać ich zamiennie.

  • W umowie zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania konkretnej czynności zleconej we wskazanym przedziale czasowym lub do konkretnego terminu. Nie jest natomiast zobligowany, by robić to w ściśle określonym miejscu (na przykład siedzibie firmy) ani czasie (w godzinach od – do).
  • Zleceniobiorca nie jest uzależniony od dającego zlecenie – nie zachodzi tu stosunek podległości służbowej.
  • Zlecenie może być wykonane przez osobę trzecią, choć w umowie można zastrzec, że nie jest to dopuszczalne.
  • Wynagrodzenie nie musi być płatne co miesiąc – możliwa jest płatność dokonana dopiero po terminie zakończenia umowy.
  • Zleceniobiorca może wystawić rachunek do umowy, natomiast zgodnie z przepisami nie jest wymagana w przypadku umowy zlecenie faktura VAT (program do faktur VAT przyda się natomiast przy umowie o dzieło).

Dodatkowo warto pamiętać, że wykonanie zadań na podstawie umowy zlecenia nie gwarantuje uzyskania świadectwa pracy – stanowi ono domenę osób zatrudnionych na mocy umowy o pracę.

Jak powinna wyglądać umowę zlecenie?

Dokument, który podpiszą obie strony, można oczywiście przygotować samodzielnie, jednak – aby nie pominąć żadnej istotnej informacji – warto wykorzystać gotowy wzór umowy zlecenia. Znajdziesz go tutaj https://www.rafsoft.net/umowa-zlecenie-2022-pobierz-darmowy-wzor-druk/ w formacie przystosowanym do pobrania.

Dodatkowo podpowiadamy jednak, co powinna zawierać umowa zlecenie. Wzór najczęściej uwzględnia następującej informacje:

  • Określenie stron umowy

W umowie zlecenia nie może zabraknąć danych zleceniodawcy i zleceniobiorcy. W przypadku osób fizycznych to: imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych oraz numery pesel. Gdy jedną ze stron jest firma, niezbędne będą dane rejestrowe.

  • Określenie przedmiotu zlecenia

Bardzo ważne jest, by precyzyjnie wskazać, na czym ma polegać konkretne zlecenie. Im dokładniej zostanie opisany zakres działań, tym łatwiej będzie wyjaśniać nieporozumienia i rozstrzygać ewentualne spory. Warro uregulować również obowiązki zleceniodawcy, na przykład dostarczenie niezbędnych materiałów.

  • Termin

Umowa zlecenia powinna wskazywać również czas, w którym zlecenie będzie wykonywane, lub określać ostateczny termin zakończenia prac. Dopuszczalne jest także oznaczenie, że umowę zawiera się na czas nieokreślony.

  • Wynagrodzenie

W umowie trzeba wskazać wynagrodzenie, jakie otrzyma zleceniobiorca. Może ono być podane łącznie, za wykonanie całej pracy, lub wyrażone jako stawka godzinowa. W tym drugim przypadku pamiętać trzeba, że od 2018 roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa.

  • Dodatkowe zapisy, na przykład dotyczące odpowiedzialności

W umowie można uwzględnić także dodatkowe zapisy. Mogą one regulować kwestię odpowiedzialności stron w sytuacji, w której warunki umowy nie zostaną spełnione, a więc zlecenie nie zostanie wykonane w terminie lub zostanie wykonane nienależycie. Do ewentualnych konsekwencji zalicza się pomniejszenie wynagrodzenia.

Czy można wypowiedzieć umowę zlecenie?

Umowy tego rodzaju najczęściej – ze względu na swoją specyfikę – są zawierane na czas określony, jednak istnieją sytuacje, w których zlecenie nie ma charakteru jednorazowego czy sporadycznego. Gdy te same czynności powierzane są stale, istnieje sposobność zawarcia ze zleceniobiorcą umowy na czas nieokreślony. Sytuacja ta jednak może rodzić wątpliwości na gruncie praw – niedopuszczalne jest bowiem, by traktować umowę zlecenia jak umowę o pracę, a obowiązki wykonywane na jej podstawie przypominały etat.

Co istotne, jeżeli w umowie zlecenia nie ma zapisów dotyczących okresu wypowiedzenia, można wypowiedzieć ją ze skutkiem natychmiastowym, w dowolnym momencie. Taką możliwość ma zarówno zleceniobiorca, jak i zleceniodawca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.