Nauka inwestowania w kryptowaluty
Kategorie:

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Popularność kryptowalut nie słabnie. Inwestowanie w tę formę kapitału zyskuje coraz więcej zwolenników. Kryptowalutami interesują się nie tylko eksperci i inwestorzy branży finansowej, ale także ci, którzy posiadają bardzo niewielkie, lub wręcz zerowe doświadczenie inwestycyjne. Dlaczego zainteresowanie giełdą kryptowalut nie słabnie i jak zacząć inwestować, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? – wyjaśniamy poniżej.

Dlaczego giełda kryptowalut jest tak popularna?

Na czym polega fenomen kryptowalut? Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy tajemniczą nazwę – bitcoin, większość światowych ekspertów nie wróżyła wielkich sukcesów finansowych. Kryptowaluty  postrzegane były raczej w formie ciekawostki, fanaberii wizjonerów. Niewielu dawało wirtualnej walucie szanse na rozwój i stałe miejsce w branży inwestycyjnej. Tak się jednak stało, a stale rosnący w siłę bitcoin otwiera oczy kolejnym niedowiarkom. Jeszcze w 2009 roku wartość jednego bitcoina nie przekraczała centa. Cztery lata później cena przekraczała 1000 dolarów amerykańskich, by w roku 2017 poszybować do wartości 20 000 dolarów za jednego BTC. Obecnie stawki wahają się w granicach nawet 69 000 dolarów. Atrakcyjność inwestycji jest bardzo duża. Giełda bitcoin przyciąga jak magnez nie tylko najstarszych wyjadaczy. Rosnące ceny, wysoka inflacja i niskie stopy procentowe zmuszają do poszukiwania bezpiecznych i szybkich źródeł inwestowania kapitału. Kryptowaluty przyciągają także nowoczesną i bezpieczną technologią blockchain, anonimowymi transakcjami, a także łatwym dostępem dla klientów z całego świata. To nowoczesna giełda pozbawiona ograniczeń, z której korzysta coraz więcej inwestorów.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Zanim zaczniemy inwestować, warto zrozumieć na czym polega specyfika bitcoina. Przede wszystkim na łatwym, szybkim i bezpiecznym systemie płatności, bez udziału banków i innych finansowych pośredników. Cyfrowa waluta jest pod stałą kontrolą rządów i ma z góry ograniczoną podaż, której nie można zmienić. Inwestowanie w kryptowaluty przypomina obrót akcjami, tradycyjnymi walutami czy surowcami.  Zanim podejmiesz decyzje o zakupie, warto prześledzić kursy kryptowalut na giełdach. Pozwoli to zaznajomić się z poszczególnymi kryptowalutami, sprawdzić ich wahania i wartości. Kiedy już podejmiemy decyzje o konkretnym wyborze, nie pozostaje nam nic innego jak dokonać zakupu. Kupno bitcoina i innych kryptowalut jest możliwe po założeniu osobistego konta na giełdzie. Założenie konta jest całkowicie bezpłatne i bezpieczne. Konieczna jest podstawowa weryfikacja tożsamości, choć znajdziemy strony, na których transakcje wykonuje się całkowicie anonimowo. Zakup kryptowalut odbywa się podobnie jak zakup tradycyjnych papierów wartościowych. Po złożeniu zamówienia czeka się na jego potwierdzenie i realizację.

Bądź na bieżąco, czyli jak trzymać rękę na pulsie….

Inwestowanie w kryptowaluty ma swoje plusy i minusy. Bez wątpienia wiąże się z dużym wahaniem cen, które mogą generować zarówno bolesne straty, jak i niespotykane nigdzie indziej zyski. Zróżnicowanie w wartości, a więc ryzyko ewentualnych strat jest powiązane z rodzajem kryptowalut. Dlatego też niezwykle istotne jest dokładne śledzenie giełdy i analiza poszczególnych kursów krypowalut. Najpopularniejsze kryptowaluty na rynku to:

  • Bitcoin,
  • Litecoina (LTC),
  • Ethereum  (ETH),
  • Ripple (XRP).

Aktualne kursy kryptowalut oferuje wiele platform internetowych. Większość z nich umożliwia uzyskanie dodatkowych informacji i danych, dopasowanych do potrzeb klienta. W ten sposób inwestor może podejmować ważne decyzje dotyczące ewentualnej sprzedaży czy kupna kryptowaluty. Warto pamiętać, że zróżnicowana polityka giełd kryptowalutowych wpływa na odmienne wartość tych samych monet na różnych platformach. Aby uniknąć niejasności, należy porównywać ceny na kilku giełdowych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.