Znaleziony portfel
Kategorie:

Zgubiony portfel z dokumentami – co zrobić?

Zgubienie portfela wyłącznie z gotówką to na pewno przykra sytuacja. Jednak utrata dokumentów to znacznie większe kłopoty. Bez nich naprawdę trudno funkcjonować. Brak dowodu osobistego, czy prawa jazdy może spowodować, że nasze życie się poważanie skomplikuje. Niestety takie wydarzenia mają miejsce i dobrze jest się na nie przygotować. Z tego artykułu można się dowiedzieć, jak postępować w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentów.

Zgubiony lub skradziony portfel – jakie kroki należy wykonać?

Wielu z nas nosi w portfelu wszystkie dokumenty, ponieważ jest to niezwykle wygodne. Bardziej przezorne osoby korzystają ze specjalnego etui, które zabezpiecza dokumenty nie tylko przed kradzieżą, ale też zniszczeniem. Prawda jest jednak taka, że zawsze istnieje ryzyko, że nasze dokumenty zostaną skradzione.

Co zrobić w takim przypadku?

Oto podstawowe zasady na bezpieczne wyjście z tej sytuacji:

Nie panikować

Zgubiony lub skradziony portfel to niewątpliwa strata, ale panika w niczym nam nie pomoże. Niestety może tylko zaszkodzić. Nie ma więc na co czekać i trzeba zacząć działać. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zastrzeżenie dokumentów w banku. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Międzybankowy numer Systemu zastrzegania kart jest dostępny przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Na 828 828 828 może zadzwonić każdy obywatel niezależnie od tego, w jakim banku posiada konto.

Formularz jest dostępny na stronie dokumentyzastrzezone.pl. Po jego wypełnieniu dane wypełniającego przekazywane są do Centralnej Bazy Danych. Następnie informację otrzymują sieci komórkowe, banki i inne.

Uzyskanie raportu z Biura Informacji Kredytowej

BIK dla wielu osób jest zmorą, ale w przypadku utraty dokumentów może okazać się niezastąpione. Trzeba pamiętać, że zguba również może trafić w niepowołane ręce. Uzyskanie informacji z BIK pozwoli sprawdzić, czy osoba, która jest w posiadaniu naszych dokumentów, nie próbowała wziąć pożyczki. Jest także możliwość skorzystania z płatnej usługi, dzięki której osoba zainteresowana otrzymuje powiadomienia zawsze, gdy tylko ktoś będzie próbował złożyć wniosek kredytowy.

Zabezpieczenie własnych interesów

W dzisiejszych czasach posługiwanie się czyimiś dokumentami nie jest wcale trudne. Szczególnie, że wiele spraw można załatwić przez internet. Dlatego warto wykonać wszelkie możliwe kroki, które pozwolą nam spać spokojnie. Jeśli istnieje podejrzenie, że portfel został skradziony, to koniecznie trzeba zgłosić tę sprawę w najbliższej jednostce policji. Następnie należy zawiadomić gminę lub inną placówkę, która zajmuje się wyrobieniem nowych dokumentów. Można także zabezpieczyć swój PESEL.

Zgubiony lub skradziony dowód osobisty – konsekwencje i problemy

Dowód osobisty to jeden z niewielu dokumentów, który może potwierdzić naszą tożsamość. Choć obecnie nie trzeba nosić go przy sobie, to jego całkowity brak może uniemożliwić nam załatwienie wielu spraw, jak np.

  • Podpisanie umowy o pracę, najmu, kredytowej.
  • Założenie konta w banku.
  • Wylegitymowanie przez policję.
  • Złożenie zeznań w sądzie.
  • Zakupienie wyrobów tytoniowych i alkoholowych (oczywiście nie zawsze).

Dlatego, jeśli portfel został skradziony lub zgubiony, a w nim znajdował się dowód osobisty, to bezzwłocznie trzeba dopełnić wszelkich formalności.

Zgubione dokumenty

Zgubienie dowodu nie jest przestępstwem, więc nie trzeba tego zgłaszać na policji. Wystarczy zgłosić utratę dokumenty w urzędzie gminy lub konsulacie, jeżeli osoba pokrzywdzona przebywa za granicą kraju. Można również czasowo zastrzec dowód osobisty, jeżeli są jakiekolwiek szanse na to, że się odnajdzie. Niestety dotyczy to tylko dokumentów wydanych po 4 marca 2019 roku. Tylko one posiadają warstwę elektroniczną. Jest to usługa bezpłatna.

W czasie zawieszenia dowodu nie można się nim posługiwać, ponieważ jest czasowo nieważny. Jeżeli dowód się odnajdzie, to można zrezygnować z jego zawieszenia i nie trzeba będzie wyrabiać nowego. W momencie, gdy dokument od razu zostanie unieważniony, to nawet jeśli się odnajdzie, nie będzie można z niego korzystać.

Dopiero w sytuacji, gdy zostanie on wykorzystany do popełnienia przestępstwa, wizyta na komisariacie będzie obowiązkowa.

Utrata lub uszkodzenie prawa jazdy – jak postępować?

Mężczyzna, który zgubił portfel
Źródło: Pexels.com

Prawo jazdy podobnie jak dowód osobisty to jeden z ważniejszych dokumentów. Można go używać do potwierdzenia tożsamości, ale przede wszystkim daje nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kradzież prawa jazdy może przynieść szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli doszło do utraty dokumenty, to bezpiecznym wyjściem będzie zgłoszenie sprawy na policję. Takie działanie pozwoli nam zabezpieczyć się w przypadku, gdy prawo jazdy trafi do niewłaściwych rąk. Co prawda zgubienie dokumenty nie jest podstawą do wszczęcia postępowania, ale dane osobowe w nim zawarte mogą być nieodpowiednio wykorzystane przez znalazcę/złodzieja.

Prawo jazdy można także zastrzec poprzez zgłoszenie do bazy dokumentów zaginionych.

Następnie należy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie gminy i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Można go także wypełnić online.

Od grudnia 2020 roku kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Jeżeli zostaną zatrzymani do kontroli drogowej, to policja ich uprawnienia może sprawdzić w CEPiK.

Utrata lub uszkodzenie dowodu rejestracyjnego – co zrobić w tej sytuacji?

Od 2018 roku kierowcy mogą poruszać się pojazdem również bez dowodu rejestracyjnego. Jest to dla nich spore udogodnienie, ponieważ przy każdym wyjściu z domu nie muszą się martwić, że czegoś zapomnieli. Niestety ma to też swoje minusy. Jednym z nich jest to, że ciężko zauważyć utratę dowodu rejestracyjnego.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zgłoszenie się w wydziale komunikacji. Przed urzędnikiem trzeba spisać oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego i złożyć wniosek o wydanie tzw. wtórnika. Kierowca powinien posiadać przy sobie kartę pojazdu oraz i zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów.

Jeżeli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, to nie wszyscy muszą stawić się w urzędzie. Wystarczy, że pojawi się tylko jeden z nich, pod warunkiem, że pozostali wystawią mu upoważnienie do zgłoszenia faktu, że dowód rejestracyjny został zgubiony.

Po dopełnieniu wszystkich formalności należy poczekać na wydanie nowego dowodu. Z reguły okres oczekiwania nie przekracza 30 dni.

Czy można jeździć samochodem bez dowodu rejestracyjnego?

Jak wspomniano wcześniej, kierowca może poruszać się pojazdem bez konieczności posiadania dowodu rejestracyjnego. Jeśli jednak zgłosił wcześniej, że dowód rejestracyjny został zgubiony, to lepiej, żeby w tym okresie nie zasiadał za kierownicą. Utrata dokumentu bowiem na pewno pojawi się w systemie informatycznym. W przypadku kontroli drogowej policja szybko ustali, że kierowca nie jest w posiadaniu dowodu rejestracyjnego i zgłosił to, że został zgubiony.

Innym bezpiecznym wyjściem jest złożenie wniosku o wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Jest to niewielki koszt około 20 zł. Jednak dzięki temu kierowca, który zgubił dowód rejestracyjny, może swobodnie poruszać się po drogach.

Zgubiony lub skradziony portfel z dokumentami to spory problem. Nie należy jednak załamywać rąk. Choć czeka nas wiele formalności, to trzeba je zacząć załatwiać natychmiast. W innym wypadku może czekać nas wiele przykrości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.