Uzyskanie zasiłku rodzinnego w Niemczech
Kategorie:

Kindergeld w Niemczech – jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech, wypłacany wszystkim osobom mieszkającym w Niemczech, legalnie pracującym na terenie tego kraju lub prowadzącym tam własną działalność gospodarczą. Możesz wnioskować o niego na każde dziecko, które posiadasz, jeżeli podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Instytucją, odpowiedzialną za przyznawanie i wypłacanie zasiłku rodzinnego w Niemczech, jest Familienkasse, czyli Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych i to tam należy złożyć odpowiedni wniosek.

Rozliczenie nieograniczone

Prawo do składania wniosku o zasiłek Kindergeld mają wyłącznie osoby podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Są to podatnicy przebywający na terenie Niemiec dłużej niż 183 lub 90% jego dochodu światowego pochodzi z tego kraju.

Pozwala to skorzystać także z wielu innych odliczeń takich jak odliczenia związane z kosztami utrzymania czy dojazdami do pracy. Aby liczyć na przyznanie ulg, należy przedstawić w urzędzie skarbowym potwierdzenia ponoszonych kosztów, dzięki czemu uzyskać możemy wyższy zwrot podatku z Niemiec. Więcej dowiesz się na naszej stronie https://holandia.org/zwrot-podatku-z-niemiec/.

Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania Kindergeld?

Do wniosku o Kindergeld w Niemczech należy dołączyć sporo różnego rodzaju dokumentów, które potwierdzą, że zasiłek nam się należy. Jeżeli chcesz starać się o to świadczenie, potrzebujesz:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu i pracy w Niemczech (Arbeitgeberbescheinigung),
  • niemiecka karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung),
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Niemiec (Anmeldung),
  • umowa najmu mieszkania oraz dokumenty potwierdzające opłaty za mieszkanie,
  • zaświadczenie o nieograniczonym obowiązku podatkowym wydane przez Finanzamt,
  • zaświadczenie z Urzędu Miasta lub Gminy dotyczące składu rodziny potwierdzające zameldowanie dzieci z opiekunem (Familienstandsbescheinigung),
  • aktualne dokumenty tożsamości zarówno wnioskodawcy, jak i dzieci z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport),
  • odpis aktu małżeństwa nie starszy niż 3 miesiące,
  • odpisy aktów urodzenia dzieci nie starsze niż 3 miesiące,
  • dla dzieci powyżej 18 roku życia zaświadczenie o kontynuacji nauki wystawione przez odpowiednią placówkę edukacyjną.

Ile wynosi Kindergeld?

Na wysokość Kindergeld nie mają wpływu roczne dochody rodziców – jest to stała kwota niezależna od sytuacji materialnej wnioskodawcy. Kwota zasiłku uzależniona będzie wyłącznie od ilości dzieci w rodzinie. W przypadku rodzin wielodzietnych utrzymanie rodziny jest większe, dlatego Kindergeld wzrasta wraz z ilością potomstwa. Na pierwszą dwójkę dzieci Familienkasse wypłaca 219 euro miesięcznie. Inaczej sprawa ma się już w przypadku trójki potomstwa – na trzecie dziecko przewidziane jest już 225 euro miesięcznie. W przypadku większej ilości głów do utrzymania świadczenie jest jeszcze wyższe – od czwartego dziecka jest to już 250 euro na miesiąc.

Więcej szczegółowych informacji o Kindergeld znajdziesz w artykule na stronie internetowej. Jeżeli potrzebujesz wsparcia z podatkami i uzyskaniem zasiłku rodzinnego zachęcamy do kontaktu z biurem podatkowym Holandia.org. Uzyskasz tu profesjonalną pomoc w zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów i w kontakcie z odpowiednimi instytucjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.