Kobieta ubrana na czarno kładzie czerwone kwiaty na grobie bliskiej osoby
Kategorie:

Kiedy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Z pewnością nikt nie jest gotowy na to, że nadejdzie moment, w którym będziemy musieli raz na zawsze pożegnać się z naszymi bliskimi. Jednocześnie życie często bywa przewrotne, a splot nieszczęśliwych zdarzeń jak np. wypadek komunikacyjny, może sprawić, że nasz bliski nie uraczy nas więcej swoim uśmiechem. W tym momencie, pieniądze są z pewnością ostatnią rzeczą o jakiej myślimy. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy możemy ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby. Kiedy więc nam ono przysługuje?

Czym jest zadośćuczynienie? – definicja pojęcia

Zadośćuczynienie to termin, który doczekał się swojej, prawnej definicji. Warto jednak na samym początku podkreślić, że termin „zadośćuczynienie” bardzo często mylony jest z „odszkodowaniem”, a w gruncie rzeczy, są to dwa odmienne pojęcia. Skupiając się jednak na fakcie, czym jest zadośćuczynienie, wówczas można tu mówić o świadczeniu pieniężnym. Jest ono wypłacane w po to, by załagodzić cierpienie i – w pewien sposób – pokryć nieodwracalną stratę o charakterze wewnętrznym. Właśnie dlatego wypłaca się zadośćuczynienie za śmierć ojca czy za śmierć innej, bliskiej nam osoby. Celem zadośćuczynienia jest kompensacja krzywd o charakterze psychicznym, a także skutków poniesionej krzywdy. Nie da się ukryć, że śmierć bliskiej osoby jest swojego rodzaju krzywdą wewnętrzną. Wobec tego np. zadośćuczynienie za śmierć ojca ma nam „wynagrodzić” doznane cierpienie i traumę, z którą będziemy musieli się zmierzyć. Więcej o tym, czym jest zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, a także kiedy się o nie ubiegać,  można przeczytać na stronie np. https://apo24.pl/zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej/.

Kiedy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Nie da się ukryć, że śmierć bliskiej osoby jest jedną z największych strat, z którą musimy się zmierzyć. Wówczas fakt tego, kiedy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć ojca czy innego krewnego, jest dość oczywisty. Niemniej jednak istnieje kilka, szczególnych wypadków, kiedy to zadośćuczynienie jest przyznawane. Zalicza się do nich:

  • pogorszenie się – w znacznym stopniu – sytuacji materialnej po śmierci bliskiej osoby,
  • przeżyty szok, traumy, a także zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu życia rodzinnego – najczęściej odnosi się to do śmierci ojca, matki lub jednego z potomków,
  • poczucie nadmiernego osamotnienia, głębokiego żalu i tęsknoty – są to doznane krzywdy psychiczne,
  • pogorszenie się zdrowia i stanu psychicznego osoby dotkniętej śmiercią bliskiego.

W powyższych przypadkach zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby jest standardowo przyznawane po to, by poprawić nie tylko sytuację materialną, ale także i stan psychiczny osób, które zostały dotknięte tragedią.

Komu przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Zadośćuczynienie za śmierć ojca czy innej, bliskiej nam osoby – zgodnie z kodeksem cywilnym – przysługuje jedynie członkom najbliższej rodziny. Jednocześnie w kodeksie cywilnym samo pojęcie „najbliżsi krewni” nie zostało do końca zdefiniowane. Zgodnie jednak z zasadami przyjęło się, że najbliższa rodzina to: małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Warto jednak zauważyć, że zdarzają się przypadki wypłacenia zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby tym, którzy nie są de facto członkami rodziny, jednak pozostawali ze zmarłymi w bliskich i wyjątkowo zażyłych relacjach. Można do tego grona zaliczyć np.: konkubentów, macochy, dziadkowie czy też przyrodnie rodzeństwo. Warto jednak wiedzieć, że to sąd podejmuje decyzję o wypłacie świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.