Osoby w biurze rozmawają o systemie kafereryjnym
Kategorie:

Kafeteryjny system wynagrodzeń: Co to jest? Jakie są jego zalety dla biznesu?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

System kafeteryjny to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie dzisiejszego rynku świadczeń pozapłacowych. Oferuje pracownikom szeroki wachlarz benefitów. Pozwala cieszyć się samodzielnym wyborem tych najbardziej atrakcyjnych. System ten niesie rownież liczne korzysći dla pracodawcy, który nie musi martwić się pojedynczym rozliczaniem pracowników. Ma pelną kontrolę nad budżetem pozapłacowym, który jest wydatkowany w sposób zgodny z prawem, a także może liczyć na duże ulgi podatkowe.

System kafeteryjny – co to takiego?

Istotą systemu kafeteryjnego jest stworzenie pracownikowi możliwości wyboru świadczeń pozapłacowych, w ramach części wynagrodzenia. System kafeteryjny został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie ze względu na wysokie wynagrodzenia, dalsze podwyżki były niemożliwe i stały się nieefektywne. Aktualnie w Polsce system ten, jest powszechnie znany jako system benefitów. Stał się istotnym elementem w obliczu zmiany „rynku pracodawcy” na „rynek pracownika” . Obecnie systemy kafeteryjne zyskały na popularności i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników. Dzięki temu oferta świadczeń, które pracodawca może włączyć do programu, jest niezwykle szeroka. Do najpopularniejszych benefitów należą:

  • prywatna opieka medyczna – zdecydowanie najczęściej wybierana przez pracowników. Umożliwia szybki dostęp do lekarza bez zbędnych formalności i długich kolejek. Często pracownik ma również możliwość wykupienia pakietu dla członków swojej rodziny, na bardzo preferencyjnych warunkach.
  • karta sportowa – również cieszy się dużym zainteresowaniem. Umożliwia korzystanie z siłowni i wielu innych obiektów sportowych np. basenów, kortów tenisowych itp.
  • ubezpieczenie na życie,
  • dopłaty do posiłków lub karty lunchowe – mogą mieć formę opłaconych posiłków, dostępnych na terenie zakładu pracy lub kart przedpłaconych, którymi pracownik może płacić za posiłki, najczęściej w pracowniczej kantynie.
  • dopłaty do wakacji – w formie dofinansowania częściowego lub całkowitego pokrycia kosztów.
  • karty przedpłacone do sklepów – również jedne z popularniejszych benefitów. Polega na realizacji bonów, na których zgromadzone są określone środki pieniężne. Bony te można realizować w ściśle określonych punktach handlowych.
  • pracownicze programy emerytalne – pozwalające zgromadzić środki na emeryturę. Polegają zazwyczaj na odkładaniu przez pracownika danej kwoty miesięcznie. Pracodawca wpłaca na konto emerytalne taką samą kwotę.
  • samochód – w kontekście kafeteryjnym, jest to samochód przeznaczony do użytku prywatnego, a nie służbowego. Jest to benefit skierowany do nielicznych pracowników, zazwyczaj zajmujących bardzo wysokie stanowiska kierownicze.

Jedną z popularniejszych platform benefitowych na rynku jest platforma benefitowa Giftmall.

Podstawowe zasady systemu kafeteryjnego

Dobry system kafeteryjny powinien być zbudowany w oparciu o szereg reguł i nieść korzyści nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawcy. Należy pamiętać aby każdy element wynagradzania pracownika, również ten pozapłacowy, został sprawdzony pod kątem opłacalności. System benefitów, z którego może korzystać pracownik powinien mieścić się w ściśle określonej kwocie. Informacja ta powinna być zawarta w wewnętrznym regulaminie pracodawcy. Wybrane elementy systemu kafateryjnego mogą przysługiwać pracownikowi na stałe lub tylko w przypadku spełnienia określonych warunków. Grupy pracowników, które mogą korzystać w benefitów, również powinny być ściśle określone w regulaminie.

Korzyści zastosowania systemu kafeteryjnego

Korzyści płynące z zastosowania systemu kafeteryjnego powinny być obopólne. Do korzyści jakie może zyskać pracodawca, który wdroży ten system w swojej firmie, możemy zaliczyć między innymi:

  • zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia w danej firmie,
  • konkurencyjność na rynku pracy,
  • łatwiejsza rekrutacja nowych pracowników,
  • zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie,
  • zbudowanie pozytywnego wizerunku w oczach pracowników,
  • możliwość korzystania z ulg podatkowych ( odliczenia od podatku związane ze świadczeniami poza pieniężnymi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.