Dostawca w busie przeglada papiery
Kategorie:

Jakość i bezpieczeństwo – czyli standard IFS

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

IFS, to skrót od sformułowania International Featured Standard i oznacza międzynarodowy standard bezpieczeństwa dostawców. IFS jest standardem zawierającym jednolite zasady oceny dostawców i określa kilka podstawowych kategorii, w których tej oceny się dokonuje.

Wyróżniamy następujące warianty IFS:

  • IFS Food – standard określający bezpieczeństwo żywności;
  • IFS Household and Personal Care Standard (IFS HPC) – produkty gospodarstwa domowego oraz produkty do pielęgnacji i higieny ciała;
  • IFS Global Marktes Food (IFS GMF) – dla detalistów i hurtowników z branży żywnościowej;
  • IFS Cash & Carry Wholesale (IFS C&C) – dla hurtowników, szczególnie sprzedających produkty spożywcze luzem;
  • IFS Logistic – dla wszystkich działań logistycznych (magazynowanie, załadunki, rozładunki, dystrybucja)  i przewoźników (we wszystkich rodzajach transportu);
  • IFS Broker – dla przedsiębiorstw zajmującą się działalnością handlową bez bezpośredniego kontaktu z produktem;
  • IFS PACsecure – standard bezpieczeństwa dla systemów opakowań;
  • IFS Food Store – znajdujący zastosowanie w sprzedaży detalicznej (m.in. sklepy, masarnie, catering, cukiernie, restauracje);

Najbardziej rozpowszechnioną jego odmianą jest IFS Food – Standard ten został opracowany przez delegację sprzedawców żywności w Niemczech w 2002 roku poczas Global Food Safety Initiative. Rok później do tej inicjatywy dołączyła Francja, a następnie Włochy, obecnie jest standardem honorowanym w całej Europie. Normę IFS stworzono z myślą o producentach żywności, przede wszystkim w celu ochrony, lecz nawiązuje ona do całego cyklu życia produktów spożywczych, od producentów, poprzez pakowanie, transport i dystrybucję hurtową i detaliczną. Aktualnie obowiązującą wersją standardu IFS Food jest wersja 7, wprowadzona w marcu 2021, a obligatoryjna od 1 lipca 2021 dla wszystkich certyfikowanych firm. Certyfikacja jest dobrowolna, lecz wymagana przez wszystkie większe sieci handlowe, stąd poleca się ją firmom starającym się o status dostawcy, oraz firmom logistycznym które tą żywność transportują. IFS dokonuje niejako oceny firmy, na ile jest ona w stanie podołać wymogom bezpieczeństwa żywności.

Standard IFS Food zawiera w sobie inne wymagania, takie jak: HACCP (Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli), GMP (Dobra praktyka produkcyjna), GHP (Dobra praktyka higieniczna), na rynku brytyjskim BRC (British Retail Consortium), oraz odnosi się do spełnienia wymagań norm: SQF (Safe Quality Food), ISO 9000, wraz z postulatami Codex Alimentarius (zbiór międzynarodowych norm żywności), oraz obowiązującymi przepisami prawa w danym państwie. Oznacza to, że przedsiębiorstwa ubiegające się o certyfikat IFS muszą posiadać sprawnie zarządzane i funkcjonujące systemy zarządzania jakością, poparte właściwymi atestami.

Z uwagi na bardzo szeroki zakres systemu, a także częste zmiany i harmonogram ich obowiązywania, proces certyfikacji IFS najlepiej oddać w ręce specjalistów, jakich znajdziemy w firmie  Pakuła Consulting. Dzięki doświadczeniu i ogromnej wiedzy, audytorzy są w stanie szybko i sprawnie poddać ocenie procesy związane z jakością i zweryfikować obszary wymagające dalszej pracy. Więcej szczegółowych informacji dotyczących IFS Food, a także innych wersji standardu IFS znajduje się na stronie firmy Pakuła Consulting.

Posiadanie certyfikatu IFS przekłada się na korzyści marketingowe, takie jak lepszy wizerunek firmy jako bezpiecznego dostawcy, oferującego wysokiej jakosci produkty. Stanowi również wartość w kontaktach z firmami wymagającymi atestów i certyfikatów bezpieczeństwa i zapewni przewagę nad konkurencją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.