Wykończone poddasze użytkowe
Kategorie:

Jakie wymogi prawne powinno spełniać poddasze użytkowe?

Poddasze kojarzy się głównie ze starym pomieszczeniem, zapełnionym po brzegi niepotrzebnymi przedmiotami. Choć w starym budownictwie rzeczywiście tak jest, to w tym nowszym coraz częściej poddasze wykorzystywane jest do zamieszkania. Często stanowi także przestrzeń biurową. Warto mieć jednak na uwadze, że adaptacja strychu na potrzeby użytkowe musi spełniać wszelkie wymagania budowlane. W innym wypadku nie będzie istniała możliwość korzystania z niego.

Poddasze użytkowe — definicja

W trakcie budowy nowego domu ważne jest zadbanie o każdy szczegół. Takie działanie, nie tylko pozwoli na uniknięcie problemów, ale też wykorzystamy w ten sposób wszystkie dostępne opcje. W nowo-powstałym budynku wiele firm i właścicieli zastanawia się, jak wykończyć dach i czy konieczne jest budowanie poddasza.

Poddasze użytkowe pozwala domownikom na korzystanie z niego, a nawet wstawienie mebli i zamieszkanie. W końcu kto pogardziłby klimatycznym pokojem na najwyższym poziomie domu? Trzeba pamiętać, że zaadaptowanie poddasza na część mieszkalną ma nie tylko zalety i wady, ale również warunki, które trzeba spełnić.

Warunki adaptacji poddasza

Warunki adaptacji poddasza nie wydają się trudne do spełnienia. Niemniej jednak, nawet najmniejszy odstęp do normy może spowodować, że nie będzie ono możliwe do zamieszkania i pozostanie tylko strychem przeznaczonym do przetrzymywania przedmiotów, jeśli nie zostaną poprawione popełnione błędy budowlane.

Pierwszym wyznacznikiem jest wysokość pomieszczenia. W najwyższym punkcie musi osiągać minimum 2,5 metra. Poddasze ze względu na to, jak sama nazwa mówi, znajduje się zaraz pod dachem. Zatem z reguły nie jest pokojem o regularnych wysokościach. Przy skosie dachu te wymiary mogą być naprawdę niewielkie.

Co ciekawe mogą być dopuszczalne także inne wysokości. Jednak tylko w przypadku, gdy domownicy na poddaszu będą spędzać określony czas w ciągu dnia. Co prawda trudno wyobrazić sobie, że nadzór budowlany będzie z zegarkiem w ręce kontrolował, to ile czasu ktoś spędza w danym pomieszczeniu, to takie prawo istnieje i należałoby je respektować.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli użytkownicy poddasza nie będą na nim przebywać więcej niż 4 godziny dziennie, to dopuszczalna jest wysokość 1,9 metra. Jest to tylko 60 cm mniej, ale jak widać, ma to znaczenie.

W następnej kolejności trzeba ocieplić poddasze użytkowe, jeśli ma pełnić funkcję mieszkalną. Później trzeba zająć się doprowadzeniem ogrzewania i odpowiedniej wentylacji.

Niemniej istotna jest ochrona osób przebywających na strychu przed ogniem. Należy tak przeprowadzić budowę nieruchomości, tak aby część mieszkalna była odpowiednio odgrodzona od dachu i jego części, które są łatwopalne.

Konieczny będzie także montaż okien dachowych, które wpuszczą do pomieszczenia wystarczającą ilość światła i ułatwią wentylację. Ze względu na to, że jest to poddasze, muszą być to okna dachowe.

Czy niskie poddasze może pełnić funkcję mieszkalną?

Niskie poddasze samą nazwą wyklucza spełnienie wymogów budowlanych. Raczej nie będzie miało w żadnym punkcie 2,5 metra wysokości. Takie ograniczenia nie powstają po to, by uprzykrzyć życie ludziom, a jedynie polepszyć komfort ich życia.

Dziecko na niskim poddaszu poradzi sobie doskonale. Jest niewysokiego wzrostu i nie będzie miało problemu z poruszaniem się. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku osób dorosłych, których wzrost jest już znacznie wyższy. W niektórych częściach strychu użytkowego musiałyby się pochylać, co nie jest zbyt komfortowe. Natomiast niskie poddasze powodowałby, że bez przerwy poruszałyby się w skłonie. Choć przez chwilę można przebywać w takiej pozycji, to na dłuższy czas jest to zwyczajnie niemożliwe.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Ocieplenie poddasza użytkowego ma przede wszystkim na celu dostarczać do pomieszczenia określoną ilość ciepła. Jesienią i zimą, kiedy dni są najzimniejsze, osoby przebywające w najwyższej części nieruchomości muszą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że odpowiednie ocieplenie pomaga zagłuszyć większość dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Ocieplanie poddasza użytkowego powinno być przeprowadzone bardzo rozsądnie. Dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać i nie trzeba będzie podkręcać mocy grzejników.

Przy dachach spadzistych fachowcy najczęściej do ocieplenia stosują szklaną wełnę mineralną. Jest ona lekka i dość plastyczna, więc bez trudu można umieścić między krokwiami, czyli pochylonymi belkami podtrzymującymi dach. Ponadto ze względu na swoją lekkość nie obciąża konstrukcji, czyli nie powoduje, że pojawiają się wszelkiego rodzaju odkształcenia, naprężenia, czy przemieszczenie elementów dachu.

Dodatkowo konieczne jest zastosowanie paroizolacji. Jest to warstwa w ścianie lub dachu, która przyczynia się do tego, że para wodna nie przenika z pomieszczenia do zewnętrznej warstwy przegrody. Takie rozwiązanie jest potrzebne, by uniknąć powstawania pleśni i grzybów.

Następnie w grę wchodzi też wiatroizolacja, czyli ochrona przed wiatrem, który będzie się przemieszczał między krokwiami. Jest to dość znaczące w okresie jesieni, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i silne wiatry są na porządku dziennym. Niezastosowanie odpowiedniej wiatroizolacji może być na tyle dokuczliwe, że nawet najlepsze ocieplenie poddasza nie będzie wystarczające i zwyczajnie nie będzie można przebywać w pomieszczeniu.

Jak zaadaptować poddasze nieużytkowe na użytkowe?

Poddasze użytkowe
Źródło: Freepik.com

Wiele osób, które zastanawiają się jak zaadaptować poddasze, myślą też o tym, czy jest to w ogóle możliwe. Wcześniej wspomniane stare budynki mają strych, pełniący funkcję składziku pamiątek, książek, czy ubrań.

Czemu więc nie wykorzystać pomieszczenia i wprowadzić zmiany sposobu jego użytkowania?

Pierwszym warunkiem adaptacji poddasza jest sprawdzenie stanu technicznego domu. Może wykonać go jedynie osoba, która ma do tego uprawnienia. Całkiem możliwe, że konieczna będzie opinia kilku fachowców, którzy sprawdzą nie tylko to, czy podłoga oraz dach wytrzymają obciążenia powstające w wyniku prac budowlanych, ale też instalacje elektryczne (o ile są podłączone), czy przepustowość komina.

Jeśli okaże się, że można zaadaptować poddasze na część mieszkalną, to jak najszybciej trzeba załatwić formalności urzędowe, by prace mogły ruszyć. Na początek trzeba udać się do urzędu gminy i tam uzyskać pozwolenie na zmiany sposobu użytkowania poddasza.

Kluczową rolę odgrywa tutaj wcześniej wspomniana wysokość pomieszczenia, jeżeli nie spełnia ono warunków adaptacji, to nie ma możliwości, by pracownik urzędu wystawił pozwolenie.

Po uzyskaniu dokumentów można zatrudniać ekipę budowlaną i rozpocząć adaptację poddasza. Trzeba jednak pamiętać, że pracy będzie dość dużo, podobnie zresztą jak kosztów.

Stan poddasza

Wszystko zależne jest w głównej mierze od tego, w jakim stanie jest poddasze i ile zmian trzeba będzie wprowadzić, by można było z niego swobodnie korzystać.

  1. Piony instalacyjne wymagają przedłużenia, czyli trzeba doprowadzić do poddasza prąd i ocieplenie.
  2. Wylewka betonowa potrzebna jest do położenia parkietu i naprawienia ewentualnych nierówności.
  3. Położenie nowej podłogi.
  4. Montaż okien dachowych.
  5. Ocieplenie sufitu poddasza, zastosowanie paroizolacji oraz wiatroizolacji.
  6. Podłączenie instalacji.
  7. Wyrównanie ścian i sufitu, nałożenie farby lub przyklejenie tapety.
  8. Dopracowanie wszystkich szczegółów.

Jak widać, zaadaptować poddasze wcale nie jest tak łatwo. Co więcej, na tym prace wcale się nie kończą. Trzeba jeszcze kupić i wstawić meble oraz nadać pomieszczeniu ciepłego i przyjaznego klimatu.

Wady i zalety adaptacji poddasza

Adaptacja poddasza dla wielu z nas może wydawać się samą zaletą. Dodatkowe pomieszczenie mieszkalne oznacza przecież więcej przestrzeni i być może oddzielnego pokoju dla jednego z członków rodziny.

Choć jest to prawdą, to zmiana sposobu użytkowania starego strychu ma też swoje wady.

  • Poniesione wysokie koszty.
  • Konieczność ingerowania w instalacje.
  • Długotrwałe prace remontowe. Wiadomo jest, że adaptacja poddasza nie nastąpi w ciągu jednego dnia. Prace mogą potrwać nawet kilka tygodni, co oznacza, że po domu będą chodzić zupełnie obcy ludzie.
  • Konieczność zapłacenia podatku od nieruchomości. Strych przeznaczony do przechowywania przedmiotów i niestanowiący części mieszkalnej nie jest opodatkowany. Natomiast po przeprowadzeniu remontu właściciel domu będzie musiał odprowadzać podatek od nieruchomości, którego wysokość będzie zależna od powierzchni poddasza. W przypadku powierzchni mieszkalnych jest to 0,85 zł za metr kwadratowy, a dla pomieszczeń związanych z działalnością gospodarczą 24,84 zł.
  • Problem ze znalezieniem odpowiednich mebli. Przy skośnym dachu ciężko zagospodarować powierzchnię efektownie i całkowicie. Pod pochylenie trudno coś wstawić i pozostaje wolne, puste miejsce.

Jednak do niewątpliwych zalet warto dodać:

  • Pomieszczenie na poddaszu ma swój klimat.
  • Ograniczenie ilości marnowanego ciepła.
  • Można przeznaczyć poddasze do pracy lub mieszkania.
  • Nietypowa aranżacja wnętrza.
  • Poprawia się też wygląd estetyczny całego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.