Księgowość.
Kategorie:

Jakie są obowiązki biura księgowego?

Zastanawiasz się nad współpracą z biurem rachunkowym, ale nie masz pewności, na jakie usługi możesz liczyć? Wiele zależy od podmiotu, który wybierzesz, ale istnieją pewne obowiązki, które są bardziej niż pewne. Wyjaśniamy, czym zajmuje się biuro rachunkowe i doradzamy, czy warto.

Czym jest biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe, inaczej biuro księgowe, to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi księgowo-finansowe osobom fizycznym, przedsiębiorcom, instytucjom i innym podmiotom gospodarczym. Działa na rzecz zleceniodawcy, na podstawie zawartej z podatnikiem umowy. Wykonuje obowiązki z zakresu prawa podatkowego i prawa pracy, a także z zakresu przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Świadczone usługi mogą się różnić zależnie od umowy oraz oferty biura.

Jakie obowiązki i zadania ma biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe, jak jego nazwa wskazuje, zajmuje się prowadzeniem szeroko rozumianej księgowości. Oznacza to, że prowadzi: księgi rachunkowe, księgi przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów oraz środków trwałych i wyposażanie, ewidencję VAT. W imieniu podatnika sporządza deklaracje PIT, VAT oraz CIT, a także składa Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Przygotuje także raporty oraz sprawozdania finansowanie, także do GUS.

Ponadto, biuro rachunkowe może też świadczyć usługi kadrowo-płacowe, dzięki czemu obsługa księgowo-finansowa przebiega kompleksowo. Do usług tych można zaliczyć: ewidencjonowanie urlopów, L4 itp., sporządzenia list płac, rozliczanie umów cywilnoprawnych, prowadzenie akt osobowych pracowników, sporządzanie raportów ZUS, rejestracja do ZUS. Co ważne, wiele biur oferuje także szeroko rozumiane usługi doradztwa podatkowego. To bardzo duża pomoc zwłaszcza dla początkujących działalności.

Lepsze biuro rachunkowe czy własny księgowy?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem biura księgowego, zwykle rozważają także założenie własnego działu księgowości. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, przy czym warto wspomnieć, że utrzymanie księgowego na etacie jest często droższe od współpracy z zewnętrznym podmiotem. Biuro to także bardziej praktyczna opcja dla firm małych i średnich, które nie dysponują ani budżetem, ani logistyką umożliwiającą stworzenie własnego działu. Warto też dodać, że zatrudnienie księgowego na etacie wymaga także inwestycji w niezbędny sprzęt oraz oprogramowanie. W przypadku współpracy z biurem nie trzeba martwić się takimi wydatkami, ale kontrola nad prowadzonymi czynnościami jest mniejsza. Istotną informacją jest także to, że biura są ubezpieczone na wypadek popełnienia błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.