Rozpoznanie banku po nuemrze konta
Kategorie:

Jaki to bank po numerze konta?

W czasach rozwoju technologii coraz więcej osób dokonuje płatności elektronicznych. Opłaty za kredyt, mieszkanie, Internet czy telefon, robione są przelewem. Pomimo możliwości dokonywania opłat w placówkach pocztowych lub bezpośrednio w banku, warto spróbować wersji elektronicznej. W wykonaniu właściwego przelewu z pewnością pomoże znajomość zasad identyfikacji banku po numerze konta. Szczegółów dotyczących jak rozpoznać bank po numerze konta dowiesz się z dalszej części wpisu.

Zawartość wpisu:

 • Po co w bankach numery kont?
 • Dlaczego podanie właściwego numeru konta jest ważne.
 • Czy można cofnąć przelew, który wykonano na błędny rachunek?
 • Jak uniknąć błędów podczas obsługi elektronicznej konta?

Po co w bankach numery kont?

Pozyskanie informacji do jakiego banku będzie przypisany konkretny rachunek, może wydawać się skomplikowane. W stwierdzeniu jaki to bank po numerze rachunku warto poznać poniższe zasady:

 • Każdy numer konta jest indywidualny i składa się z 26 cyfr,
 • istnieją dwa formaty zapisu: NRB (standardowy numer rachunku bankowego) i IBAN (międzynarodowy numer rachunku bankowego),
 • numer można podzielić na 3 elementy, w tym dwie pierwsze cyfry, następnie 8 cyfr oraz 16 cyfr kończących.

W odnalezieniu się w poszczególnych członach numer i określeniu, jaki bank otrzyma przelew, należy przeanalizować przykładowy numer: „70 12408564 0000789202456548”. Pogrubiona część numeru konta określa jaki to bank. Dwie pierwsze cyfry są do sprawdzenia czy numer konta wprowadzono prawidłowo. Ostatnie 16 cyfr nie jest już związane z identyfikacją banku po numerze konta, a z konkretnym rachunkiem odbiorcy. Zatem zapamiętania wymaga przede wszystkim fakt, że informacji jaki to bank po numerze konta otrzymamy z cyfr od trzeciej do szóstej.

Wskazanie właściwego numeru konta, ma przede wszystkich doprowadzić do otrzymania przelewu przez odbiorcę, który nas interesuje. Pozostałe dane dotyczące adresu zamieszkania lub siedziby, temat przelewu oraz data wykonania operacji są wyłącznie informacjami pomocniczymi w przyszłym odnalezieniu przelewu. Bez numeru konta odbiorcy przelew nie zostanie wykonany, pozostałe dane są opcjonalne. Dlatego przy po wprowadzeniu rachunku bankowego do przelewu należy go sprawdzić co najmniej 2 razy.

Czy można cofnąć przelew, który wykonano na błędny rachunek?

rozpoznanie banku po numerze konta
Źródło: Freepik.com

Za prawidłowe wprowadzenie danych do przelewu odpowiada użytkownik. W związku z tym bez sprawdzenia, jaki bank otrzyma przelew lub w jakim banku rachunek posiada nasz odbiorca po numerze rachunku, narażamy są na pewne ryzyka. Przelew może zostać omyłkowo wykonany do innej osoby lub firmy.

Taka sytuacja doprowadzi do licznych komplikacji, a w najgorszym wypadku do utraty przelanych środków. Poszukiwanie odbiorcy, który otrzymał przelew wynikający z błędu w numerze rachunku może być sporym wyzwaniem. W Polsce bank powinien poinformować odbiorcę, że otrzymał niewłaściwy przelew wraz z informacją o konieczności zwrotu środków. Niestety takie działanie nie jest standardem w przelewach międzynarodowych, a źle przelane środki prawdopodobnie nie zostaną odzyskane.

Jak uniknąć błędów podczas obsługi elektronicznej konta?

Warto trzymać się podstawowych zasad. Przede wszystkim pośpiech nie pomaga przy zrobieniu czegoś dokładnie. Poznając wyżej opisane zasady łatwo już sprawdzić jaki to bank po numerze rachunku. Znając bank odbiorcy przed akceptację przelewu można dokonać weryfikacji wprowadzonych wartości. Obecnie większość przelewów jest potwierdzana kodem SMS, który zawiera wyszczególnione informacje do identyfikacji banku po numerze konta. Dodatkowo jest tam ujęta kwota i tytuł przelewu.

Stosując się do kilku zasad można zminimalizować ryzyko pomyłki. Pamiętaj zatem o:

 • sprawdzeniu numeru rachunku co najmniej 2 krotnie,
 • odczytaniu potwierdzającego kodu SMS oraz porównaniu jego treści z danymi wprowadzonymi do przelewu,
 • unikania pośpiechu oraz robienia operacji bankowych w swoim tempie,
 • sprawdzeniu podstawowych informacji o numerze rachunku, który wskazuje, do którego banku zostanie wysłany przelew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.