Małrzeństwo wzieło kredyt hipoteczny i kupili mieszkanie
Kategorie:

Jak wziąć kredyt hipoteczny? Poradnik

Artykuł partnera.

Kredyt hipoteczny to szczególny produkt, który jest oferowany przez banki. Nie ma drugiego takiego zobowiązania pieniężnego, z którego klienci muszą się wywiązywać przez tak długi okres. Kredyty hipoteczne opiewają na bardzo wysokie sumy, co przekłada się na długi okres kredytowania.

  • Kredyt hipoteczny – szansa na budowę domu
  • Ocena zdolności kredytowej
  • Porównanie dostępnych ofert

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, w niniejszym tekście znajdziesz cenne wskazówki, które mogą pomóc w tym temacie.

Kredyt hipoteczny – szansa na budowę domu

W przypadku kredytu hipotecznego, w głowach wielu osób rodzi się masa pytań i wątpliwości. Wiele osób traktuje tego rodzaju kredyt jako jedyną szansę na znacznie szybsze zrealizowanie swoich marzeń w postaci posiadania własnego mieszkania. Przy tak ważnym wyborze, warto poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z ofertami na rynku i przemyśleć wszystkie czynniki składające się na całkowity koszt kredytu hipotecznego (np. rzeczywista roczna stopa oprocentowania), by wybrać ostatecznie najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Oprócz zdolności kredytowej, drugim czynnikiem o ogromnym znaczeniu jest wkład własny. Wiele osób liczących na udzielenie kredytu zastanawia się, czy jest możliwy kredyt bez wkładu własnego. Odpowiedź na to pytanie dla dużej ilości osób okaże się niestety negatywna, ponieważ trudno jest doszukać się w ofertach banków kredytu hipotecznego bez wkładu własnego; kredyt bez wkładu własnego nie istnieje. Wkład własny najczęściej wynosi min. 20%. Warto jednak przeglądać oferty banków, bo można trafić na wiele innych liczb, jednak warto pamiętać o tym, że im mniejszy wkład własny, tym wyższy całkowity koszt spłaty kredytu.

Ocena zdolności kredytowej

Kredyty hipoteczne to poważne zobowiązanie zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców, dlatego banki w celu zminimalizowania ryzyka udzielenia kredytu nieodpowiednim osobom, udzielenie kredytu hipotecznego poprzedzają dokładną analizą sytuacji życiowej i finansowej kredytobiorcy. Nie jest istotna wyłącznie kwestia dotycząca historii kredytowej i wysokości zarobków, ale też takie informacje jak np. ilość osób, które są na utrzymaniu. Trzeba przyznać, że na otrzymanie pozytywnej decyzji odnośnie zdolności kredytowej wpływa tak naprawdę wiele czynników. Ważne jednak, że praktycznie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Jeden z nich to np. nasze comiesięczne przychody. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możliwy jest kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej. Takie sytuacje się zdarzają, ale przeważnie należą do rzadkości. Niski dochód sprawia, że nasza zdolność kredytowa maleje.

Banki mogą jednak oceniać stabilność naszego zatrudnienia i stwierdzić, że kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w tej sytuacji jest możliwy. Nasza zdolność kredytowa może zostać także poprawiona, jeśli uda nam się pozbyć długów i ustabilizować nasz budżet domowy.

Porównanie dostępnych ofert

Mimo, że banki ocenią naszą zdolność kredytową wg. własnych przepisów i ustalą wysokość wkładu własnego, możemy również sami oszacować czy kredyt hipoteczny jest tak właściwie produktem, który mamy szansę uzyskać. Powinniśmy porównać krok po kroku wiele dostępnych ofert na rynku (nawet z pomocą eksperta finansowego). Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę, dzięki której uda nam się sporo zaoszczędzić.

Trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który opiewa na wysokie sumy i nawet jeżeli różnice występujące w różnych ofertach nie będą na pozór się zbytnio różnić, to tak naprawdę w rzeczywistości mogą przełożyć się na wysokie sumy. Porównywanie ze sobą ofert pozwala też trafić na korzystniejsze warunki umowy.

Porównywanie ofert kredytów hipotecznych w końcu zakończy się wybraniem konkretnej oferty i będą nas czekać kolejne kroki. Umowa przedwstępna, otrzymanie wstępnej decyzji kredytowej, podpisanie umowy i dopełnienie formalności oraz uruchomienie kredytu hipotecznego to kolejne etapy, o których przeczytasz na kredyt-na-nieruchomosc.pl/kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku-poradnik/, jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat zawarcia umowy kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.