Kobieta która otrzymała pismo związane z egzekucją komorniczą
Kategorie:

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Kilka miesięcy temu wyrzucili Cię z pracy. Coś jednak poszło nie tak i od tego momentu nie możesz znaleźć odpowiedniego zajęcia dla siebie. To jednak nie koniec nieszczęść. Lodówka się zepsuła, a dziecko potrzebuje pieniędzy na nowe buty. Ratujesz się pożyczkami, jednak problem ze znalezieniem pracy sprawia, że wpadasz w spiralę zadłużeń. Masz na karku komornika za długi. Uciekanie przed nim to nie rozwiązanie problemu. Jeśli masz komornika za długi, to nie chowaj głowy w piasek. Istnieją skuteczne sposoby na skuteczne wstrzymanie czynności i zablokowanie komornika. Jak zatrzymać egzekucję komorniczą w sytuacji, gdy masz komornika za długi?

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego — jak to wygląda?

Egzekucja komornicza ma swój początek w momencie otrzymania przez dłużnika zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Zazwyczaj dłużnik otrzymuje je droga listowną. Jeśli jednak próba doręczenia zawiadomienia droga listowną jest nieskuteczna, wówczas komornik może dostarczyć pismo osobiście. W momencie, gdy dłużnik zostaje poinformowany o wszczęciu egzekucji komorniczej, komornik rozpoczyna ocenę majątku dłużnika. Dłużnik ma obowiązek poinformować komornika, jakim majątkiem dysponuje. W sytuacji, gdy jakaś część majątku zostanie zatajona, istnieje możliwość nałożenia na dłużnika kary finansowej. W tym momencie komornik przechodzi do planowania sposobu egzekucji. Należność komornik może pozyskać na kilka sposobów.

W jaki sposób komornik może odzyskać pieniądze dla wierzyciela?

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika

Najczęściej pierwszym krokiem podejmowanym przez komornika jest zajęcie wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że dłużnik pozostaje bez środków do życia? Nie. Komornik ma prawo zająć tylko część wynagrodzenia dłużnika. Zgodnie z prawem istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego. Kwota ta wynosi wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W roku 2021 jest to 2100 zł netto. Zaznaczyć należy, że dotyczy to długu niealimentacyjnego. A co w sytuacji, gdy dług dotyczy świadczenia alimentacyjnego? W tej sytuacji komornik może pozostawić do dyspozycji dłużnika tylko 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zajęcie emerytury lub renty

Komornik ma prawo również do zajęcia emerytury lub renty, które otrzymuje dłużnik. W tym przypadku komornik ma obowiązek zostawić do dyspozycji dłużnika 75% kwoty emerytury lub renty. Oczywiście, jeśli należność nie dotyczy świadczeń alimentacyjnych.

Zajęcie konta bankowego dłużnika

Komornik ma możliwość zająć konto bankowe dłużnika. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek. Bank ma obowiązek współpracować z komornikiem. Tym sposobem komornik z łatwością uzyskuje dostęp do środków pieniężnych, które znajdują się na koncie dłużnika. Oczywiście i w tym przypadku istnieje kwota wolna od zajęcia. Zajęcie konta bankowego przez komornika to dość kłopotliwa procedura dla dłużnika.

Egzekucja komornicza z nieruchomości

Egzekucja komornicza z nieruchomości jest jednym ze sposobów odzyskania należności na rzecz dłużnika. Komornik zajmuje nieruchomość najczęściej w przypadku, gdy zadłużenie dłużnika opiewa na dużą kwotę. A roszczenie to nie może zostać zaspokojone w inny sposób.

W jaki sposób przebiega egzekucja komornicza z nieruchomości? W pierwszym kroku należy ustalić jakie nieruchomości posiada dłużnik. Należy zaznaczyć, że za nieruchomość uznaje się: dom, mieszkanie, garaże, magazyny, grunty itp. Oczywiście dłużnik musi mieć prawo własności do tych nieruchomości.

Kolejnym krokiem jest zajęcie nieruchomości przez komornika, a następnie sprzedanie jej. Środki pozyskane ze sprzedaży zajętej nieruchomości zostają przekazane na spłatę zadłużenia. Egzekucja komornicza z nieruchomości to jednak ostateczny krok. A w celu jej przeprowadzenia, należy zachować odpowiednie kroki prawne.

Skarga na komornika

Co w sytuacji, gdy komornik podejmuje czynności, które uważa się za nie właściwe podczas ściągania należności? W tym przypadku istnieje narzędzie, jakim jest złożenie skargi na czynności komornicze. Często zabieg ten prowadzi do wstrzymania czynności komorniczych i zablokowania komornika. Skargę na czynności komornicze należy złożyć do sądu rejonowego. Musimy wziąć pod uwagę miejsce siedziby kancelarii komorniczej.

Jak obalić fikcje doręczenia nakazu zapłaty z sądu?

Istnieje możliwość, że wierzyciel poda złe dane adresowe dłużnik. Bądź dłużnik zmieni miejsce zamieszkania. W takim przypadku wezwanie do zapłaty z sądu nie dotrze do dłużnika na czas. Co dzieje się w takim przypadku? Pismo to przez sąd zostanie uznane za doręczone. Dzieje się tak, gdy adresat przesyłki jej nie odbierze.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą za pomocą niedoręczonego na czas listu?

Jak tym sposobem wstrzymać egzekucję komorniczą? Istnieje możliwość wniesienia do sądu wniosku odwoławczego o przywrócenie terminu. Możesz również wnieść do sądu powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności. Dodatkowo możesz, złożysz wniosek o wstrzymanie egzekucji na czas rozpatrzenia pozwu. I tym sposobem masz gotowy sposób, jak wstrzymać egzekucję komorniczą. Przynajmniej na pewien czas.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą i odzyskać pieniądze?

Osoby zastanawiające się, jak wstrzymać egzekucję komorniczą
Źródło: Freepik.com

W świetle prawa nie istnieje pojęcie wstrzymania egzekucji komorniczej. Istnieją jednak sposoby na wstrzymanie czynności komorniczych. Jak wstrzymać egzekucję komorniczą? W tym przypadku musimy posłużyć się konkretnym przykładem. Załóżmy, że komornik na poczet zadłużenia zajmie samochód. W momencie, gdy dłużnik okaże dokumenty potwierdzające, że uiścił część zaległej należności, komornik wstrzyma egzekucję komorniczą. To samo stanie się też, gdy dłużnik okaże dokumenty potwierdzające zgodę wierzyciela na przedłużenie terminu spłaty.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Podczas prowadzenia postępowania egzekucyjnego, komornik może je zawiesić. Dochodzi do tego w momencie, gdy pojawia się przeszkoda, która jest czasowa. Oznacza to, że postępowanie egzekucyjne zostanie wznowione w momencie, gdy będą istniały do tego odpowiednie warunki. Zawieszenie egzekucji komorniczej zgodnie z prawem może zostać wstrzymane:

Na wniosek dłużnika:

  • W momencie, gdy istnieje do tego odpowiednia przesłanka. Odpowiednią przesłanką może być ugoda zawarta z wierzycielem.

Na wniosek wierzyciela

  • W momencie, gdy dochodzi do zawarcia ugody pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Z urzędu:

  • W momencie, gdy dłużnik lub wierzyciel umrą.
  • Gdy dłużnik jest osobą niepełnoletnią lub nie ma zdolności procesowej.
  • W przypadku pozytywnego rozpatrzenia złożonej skargi na czynności prowadzone przez komornika.

Z mocy prawa:

  • Na skutek katastrof przyrodniczych np. powodzi, śnieżycy.
  • Na skutek ogłoszenie przez dłużnika upadłości konsumenckiej.
  • W momencie, gdy dochodzi do wszczęcia postępowania naprawczego.

Umorzenie postępowania komorniczego

Umorzenie postępowania komorniczego następuje, wtedy gdy komornik decyduje się na wstrzymanie czynności związanych z egzekucją komorniczą. Jest to najlepszy sposób mówiący nam jak wstrzymać egzekucję komorniczą. Kiedy komornik podejmuje taką decyzję? Najczęściej w momencie częściowego lub całkowitego spłacenia długu. W związku z tym umorzenie postępowania komorniczego może tyczyć się całości lub części postępowania. W związku z powyższym do umorzenia egzekucyjnego może dojść:

Z mocy prawa, gdy:

  • Postępowanie egzekucyjne ze względu na przepisy prawne nie może być prowadzone.
  • Uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości dłużnika.
  • Doszło do zawieszenia egzekucji, a wierzyciel w ciągu roku nie zgłosił wniosku o jego ponowne wszczęcie.
  • Majątek, jakim dysponuje dłużnik, nie pozwala na odzyskanie należności za koszty egzekucji.
Za sprawą urzędowej decyzji komornika:
  •  W momencie, gdy wierzyciel nie wpłacił zaliczki na pokrycie kosztów egzekucyjnych.
  •  Egzekucja prowadzona jest wobec dyplomaty innego kraju. Na wniosek wierzyciela lub dłużnika:
  •  W momencie, gdy wierzyciel zawarł ugodę z dłużnikiem lub dług został całkowicie spłacony.
  •  W momencie, gdy osoba, wobec której prowadzona jest egzekucja, nie jest dłużnikiem.
W przypadku świadczeń powtarzających się pod warunkiem, że dłużnik:
  •  Spłaci aktualne zobowiązanie.
  •  Złoży ustaloną kwotę w depozycie u komornika.
  •  Przekaże do sądowego depozytu sumę 6 kolejnych rat alimentacyjnych.
  •  Na bieżąco będzie uiszczał należności alimentacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.