Kobieta pracuje na laptpie a obok ma kawe w kubku
Kategorie:

Jak długo powinien włączać się komputer? Sprawdź!

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wydaje ci się, że twój komputer uruchamia się dłużej niż powinien? Jeśli twoje przypuszczenie jest słuszne, prawdopodobnie sprzęt nie działa optymalnie – być może jest przeciążony. W jaki sposób to zweryfikować? Jak przyspieszyć uruchamianie i działanie komputera?

Jak długo trwa uruchamianie komputera?

Odpowiedź na pytanie, jak długo powinien uruchamiać się komputer, nie jest oczywista. Każdy komputer jest bowiem inny i prezentuje inną wydajność, więc ten sam system operacyjny może na dwóch urządzeniach uruchamiać się dwa razy krócej lub dłużej. Standardowo czas, jaki upływa od wciśnięcia przycisku do ujrzenia na ekranie pulpitu wynosi mniej więcej od 10 do 30 sekund.

O wydajności komputera decyduje bardzo wiele czynników – płyta główna, a także procesor i pamięć RAM. Ogromne znaczenie ma też zamontowany w urządzeniu dysk. Od kilku lat standardem stały się dyski SSD, które zastąpiły tradycyjne HDD. Dzięki temu rozwiązaniu, opartemu na pamięci flash, standardowe komputery osobiste zaczęły uruchamiać się mniej więcej dwa razy szybciej, ponieważ z o tyle wyższą prędkością zapisują i odczytują dane.

Od czego zależy szybkość uruchamiania się komputera?

Porównywanie szybkości uruchamiania się poszczególnych urządzeń nie ma większego sensu. Jeśli chcesz zweryfikować, czy twój komputer nie włącza się zbyt długo, porównaj go retrospektywnie do okresu, w którym był nowy. Kiedy czas uruchamiania znacznie się wydłuża, oznacza to sporą utratę wydajności. Gdzie szukać przyczyn takiego stanu rzeczy?

Najczęściej problem tkwi w oprogramowaniu. Używając komputera przez miesiące i lata instalujesz na nim kolejne programy i aplikacje. W związku z tym przy włączaniu się urządzenia jednocześnie uruchamiają się dziesiątki dodatkowych procesów obciążających pamięć RAM i procesor, a także wspomniany dysk.

Jak sprawić, by komputer uruchamiał się i działał szybciej?

W pierwszej kolejności zapoznaj się z listą wspomnianych procesów i zastanów, które z nich tak naprawdę są niezbędne. Odznacz wszystkie niepotrzebne procesy, które jedynie osłabiają wydajność twojego komputera. Zweryfikuj wolną przestrzeń na dysku – warto zostawić przynajmniej kilkanaście procent zapasu, ponieważ pamięć znajdująca się na dysku w określonych sytuacjach wspiera działanie pamięci operacyjnej. Bagatelizowanym czynnikiem bywa też niepozorna duża ilość ikon na pulpicie – nie warto doprowadzać do takiej sytuacji, szczególnie w przypadku starszych urządzeń.

Jeżeli wszystkie zabiegi związane z systemem operacyjnym i oprogramowaniem nie poprawią wydajności twojego komputera, prawdopodobnie wymaga on modernizacji. To naturalne, że urządzenia z biegiem lat coraz trudniej radzą sobie z kolejnymi wersjami systemu operacyjnego i dodatkowymi aplikacjami stanowiącymi wyższe obciążenie.

Dla właścicieli laptopów Apple rozsądnym krokiem może okazać się wymiana dysku w MacBooku zwłaszcza, gdy egzemplarz jest wyposażony w dysk HDD lub dysk SSD starszej generacji. Warszawski serwis MacForce to miejsce, w którym szybko i tanim kosztem można wykonać tę usługę. Więcej szczegółów na temat ulepszenia lub naprawy swojego MacBooka znajdziesz na stronie: https://www.macforce.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.