Prawa konsumenta
Kategorie:

Jak chronić swoje prawa konsumenta przy zawieraniu umowy kredytowej?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zawieranie umowy kredytowej to ważny krok, który może mieć długotrwałe konsekwencje finansowe. Dlatego tak ważne jest, aby każdy konsument był świadomy swoich praw i wiedział, jak je chronić. Osoby, które potrzebują pomocy w tego typu sprawach, mogą skorzystać z usług adwokata od prawa bankowego. O czym trzeba pamiętać podczas zawierania umowy kredytowej?

Jak przygotować się do podpisania umowy?

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest dokładne zapoznanie się z umową. Zanim podpiszemy dokumenty, trzeba w całości je przeczytać. Upewnijmy się, czy rozumiemy wszystkie warunki, w tym oprocentowanie, opłaty, karne odsetki za spóźnienie w spłacie oraz wszelkie inne koszty związane z kredytem.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić wiarygodność kredytodawcy. Możemy to zrobić, odwiedzając stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i szukając informacji na temat danego podmiotu. Jest to szczególnie istotne, jeśli kredyt opiewa na dość wysoką sumę. W tym procesie może pomóc nam także adwokat od prawa bankowego.

O co warto zapytać przed podpisaniem umowy?

Informacje o oprocentowaniu to jeden z najbardziej istotnych parametrów umowy. Porównując oferty, należy jednak zwrócić uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, czyli RRSO. Jest to wskaźnik, który pokazuje, ile naprawdę kosztuje nas kredyt. Im wyższa RRSO, tym droższe zobowiązanie. Należy zatem dokładnie przejrzeć oferty różnych kredytodawców i wybrać tę z najkorzystniejszym wskaźnikiem.

Podczas rozmowy z pracownikiem banku zapytajmy o możliwość wcześniejszej spłaty. Warto pamiętać o tym, że niektóre umowy kredytowe zawierają klauzule dotyczące tej kwestii. Upewnijmy się zatem, czy możemy spłacić zobowiązanie wcześniej bez dodatkowych opłat.

Konsument ma prawo skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Jeśli po podpisaniu dokumentów zorientujemy się, że nie jest ona korzystna, mamy możliwość odstąpienia od niej w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.