Spółkę z o. o.
Kategorie:

Kiedy warto otworzyć spółkę z o. o.?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Przed założeniem firmy warto zastanowić się, jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać. Do najpopularniejszych rodzajów działalności w Polsce należą: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka kapitałowa (z o. o. i spółka akcyjna) oraz spółka osobowa. Prowadzenia każdej z nich ma swoje wady i zalety. Rozważając założenie własnej firmy należy wiedzieć kiedy warto otworzyć spółkę z o. o. i jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć.

Cechy spółki z o. o.

Spółka z o. o. jest kapitałową spółką handlową posiadającą osobowość prawną. Jej założenie może odbywać się przez Internet (nie jest to jednak opcja dostępna dla wszystkich rodzajów spółek) lub w bardziej sformalizowanej formie jako umowa w formie aktu notarialnego. Cały proces rejestracji może potrwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni.

Zakładanie spółek warto pozostawić profesjonalistom, którzy dokładnie przygotują całą dokumentację dotyczącą spółki z o. o. czy doradzą w skutecznym założeniu spółki online za pośrednictwem systemu elektronicznego. To duża oszczędność czasu, a także pewność, że wszystkie wymagania zostaną dopełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zalety posiadania spółki z o. o.

Jest kilka zasadniczych faktów, które przemawiają na korzyść założenia spółki z o. o. i należą do nich:

  • Największą zaletą związaną z prowadzeniem spółki z o. o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za jej zobowiązania. W przypadku niepowodzenia firmy wszyscy wspólnicy odpowiadają za porażkę jedynie wniesionym wkładem, a nie majątkiem osobistym, co jest zdecydowanym przeciwieństwem jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym.
  • Niska wysokość minimalnego wkładu początkowego wynosząca jedynie 5 000 złotych.
  • Prowadząc spółkę razem ze wspólnikiem lub wspólnikami nie trzeba płacić składki ZUS. Wynika to z faktu, że współpracownicy w spółce z o. o. powinni pozostawać w stosunku pracy, a ci objęci są obowiązkowymi składkami emerytalnymi i rentowymi.
  • Pełna księgowość, którą niekiedy uznaje się za zaletę, czasem natomiast za wadę. W przypadku kontroli czy planowania poszerzenia działalności daje ona kompleksowy wgląd w sytuację finansową firmy, z drugiej strony zaś prowadzenie całej dokumentacji wymaga wiedzy, ciągłego dokształcania się i nakładów finansowych.

 

Założenie spółki z o. o. w przypadku niektórych przedsiębiorców może okazać się bardzo korzystne, dlatego warto skonsultować wybrany rodzaj zakładanej działalności z doradcą podatkowym, który przedstawi zalety i wady poszczególnych dostępnych możliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.