Laptop na biurku z włączonymi kodam i książki
Kategorie:

Hosting – jaką usługę wybrać dla swojej strony lub e-sklepu?

Wszystkie zasoby internetowe, które z taką swobodą przeglądamy na ekranach naszych laptopów czy smartfonów, zanim zostaną zaprezentowane w sieci, muszą zostać gdzieś zgromadzone i zapisane. Tym „gdzieś” jest niezliczona ilość przestrzeni dyskowej serwerów, czyli fizycznych maszyn zlokalizowanych w dużych centrach danych. Przestrzeń serwerów jest zwykle udostępniana użytkownikom przez wyspecjalizowane firmy, a usługa taka nazywa się hostingiem. Najczęściej realizowana jest w ramach tzw. hostingu współdzielonego, choć na rynku dostępne są także inne, bardziej zaawansowane rozwiązania.

Co to jest hosting?

Obecność witryny czy e-sklepu w sieci gwarantuje hosting stron internetowych. Hosting jest usługą oferowaną przez wyspecjalizowane firmy i polega na zarezerwowaniu określonych zasobów na serwerach, których właścicielem lub dzierżawcą jest ta firma.

Poza miejscem, nawet najbardziej standardowy hosting oferuje bezpieczeństwo przechowywanych i transferowanych danych, a także określony zasób pojemności dyskowej. Usługa hostingowa oferowana jest klientom na ściśle określony czas – najczęściej rok, dwa i trzy lata. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybrać:

  • hosting współdzielony;
  • VPS;
  • serwer dedykowany.

Każda z tych usług różni się formą udostępnienia zasobów klientom, a także ceną. Najtańszą usługą jest hosting współdzielony, a najdroższą – serwer dedykowany.

Hosting współdzielony – dobry dla większości użytkowników

Hosting współdzielony polega na udostępnieniu użytkownikom fizycznych serwerów do dyspozycji w ramach wykupionego przez nich pakietu. Klient nie ma wpływu na to, w jaki sposób usługodawca dzieli zasoby. Może wyznaczyć pojedynczy, fizyczny serwer np. wyłącznie do obsługi poczty wielu klientów, podczas gdy ich dane przechowywane są na innym serwerze. Może również na jednym serwerze obsługiwać zarówno pocztę, jak i przechowywanie danych określonych klientów.

Niezależnie od tego, jak swoje zasoby podzieli zarządca serwera, użytkownik może korzystać swobodnie z funkcjonalności w ramach wykupionego pakietu i nie ma dla niego znaczenia techniczna realizacja hostingu. Bardziej istotna jest dostępność określonych usług, wśród których do najważniejszych zalicza się:

  • ciągłość połączenia z Internetem;
  • niezawodny backup danych;
  • ochrona zasobów przed cyberprzestępczością (ochrona antywirusowa i antyspamowa);
  • możliwość zarejestrowania dużej ilości domen;
  • uruchomienie poczty we własnej domenie;
  • tworzenie list mailingowych.

Warto również sprawdzić, czy możliwa jest instalacja najbardziej popularnych CMS (WordPress, Joomla, Drupal) oraz nielimitowany transfer w cenie pakietu.

Kody na stonie

VPS – dla większych serwisów

Póki prowadzisz skromnego bloga, niewielki sklep internetowy albo stronę z umiarkowaną liczbą odwiedzin, hosting współdzielony będzie dla ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Kiedy jednak twój sklep rozrasta się, a blog zyskuje na popularności, może okazać się niewystarczający. Warto wówczas zastanowić się nad VPS (ang. Virtual Private Server). Czym jest VPS? Prywatny Serwer Wirtualny to wydzielony na fizycznym serwerze zasób do twojej wyłącznej dyspozycji.

Decydując się na VPS masz wpływ na to, jak będziesz dzielić przestrzeń dyskową, a także jak będziesz nią zarządzać i co w niej umieścisz. Oczywiście podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego, również wybierając VPS zwykle masz do wyboru kilka pakietów. Najtańsze można wykupić już w cenie poniżej 25 zł za miesiąc, natomiast najdroższe to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Serwery dedykowane – najwyższy poziom hostingu

Niedrogi hosting współdzielony i relatywnie tani VPS to dobre rozwiązania dla zdecydowanej większości użytkowników. Duże firmy a także instytucje finansowe, czy inne przedsiębiorstwa, które np. przechowują spore ilości danych osobowych, które trzeba nie tylko zgromadzić, ale również zabezpieczyć, często decydują się na serwery dedykowane.

Taki serwer jest po prostu fizyczną maszyną oddawaną w całości do dyspozycji klienta. Użytkownik nie dzieli zasobów z nikim innym i ma bardzo dużą swobodę zarówno w zakresie zarządzania, jak i wyboru systemów oraz oprogramowania serwera. Trzeba zaznaczyć, że taka usługa jest jednak bardzo droga w porównaniu z hostingiem współdzielonym oraz VPS. Koszty mogą sięgać nawet kilku tys. zł za serwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.