Kobieta w pracy przed biurkiem rozlicza fakture
Kategorie:

Faktury – rodzaje faktur w obrocie gospodarczym

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Każdy przedsiębiorca zaangażowany w prowadzenie własnej działalności gospodarczej doskonale świadomy jest obowiązku fakturowania. Jednocześnie można zaznaczyć, że przeciętny właściciel biznesu zna i stale korzysta z co najmniej jednego rodzaju faktury. Mowa tu oczywiście o fakturze VAT, która w standardowym obiegu gospodarczym są najpowszechniejsze. Warto jednak podkreślić, że rodzajów faktur jest o wiele więcej. Wobec tego jakie one są i z których przedsiębiorcy korzystają najczęściej?

Jakie można wyróżnić rodzaje faktur w obrocie gospodarczym?

Przedsiębiorcy wystawiający zarówno tradycyjne faktury jak i e-faktury powinni być świadomi tego, że klasyczna faktura VAT nie sprawdzi się w dokładnie każdej sytuacji. Jak łatwo można się domyślić, rodzaj faktury lub e-faktury wskazuje na to, czego ona dokładnie dotyczy. W obrocie gospodarczym można wyróżnić następujące rodzaje faktur:

  • faktura sprzedaży- jest to najbardziej znana faktura VAT, która odnosi się do sprzedaży towarów lub usług;
  • faktura zaliczkowa- jest to faktura wystawiana w momencie, kiedy transakcja poprzedzona jest zaliczką;
  • faktura końcowa- to faktura służąca do rozliczenia zaliczek, zadatków i innych wpłat częściowych;
  • faktura korygująca- sprawdza się, kiedy zarówno tradycyjne faktury, a także e-faktury obarczone są błędami;
  • faktura VAT marża- odnosi się do sprzedaży towarów używanych, usług turystycznych i przedmiotów kolekcjonerskich;
  • faktura VAT Młodego Podatnika- od zwykłej faktury VAT odróżnia ją adnotacja „metoda kasowa”;
  • faktura VAT-RR- odnosi się do transakcji z podatnikami ryczałtowymi;
  • faktura podatnika zwolnionego z VAT- musi zawierać podstawę zwolnienia z opodatkowania;
  • faktura pro forma- ten rodzaj faktury jest jedynie dokumentem pomocniczym i nie pociąga za sobą skutków podatkowych;
  • faktura uproszczona- wystawiana w momencie, gdy wartość towarów lub usług nie przekracza 450 złotych lub 100 euro.

Jakie faktury są najpopularniejsze w obiegu gospodarczym?

Faktury i e-faktury są różnorodne. Jednak polscy przedsiębiorcy najczęściej korzystają jedynie z 3 rodzajów dokumentów. Pierwszym z nich jest oczywiście faktura VAT. Obowiązuje ona głównie przy sprzedaży towarów lub usług. Jest to jednocześnie jedna z prostszych form faktur, którą mogą wystawiać przedsiębiorcy. Bardzo często korzysta się także z faktury zaliczkowej. Funkcjonuje ona głównie jako swoiste potwierdzenie tego, że zaliczka na poczet zakupu danych towarów lub usług została wpłacona i przyjęta przez przedsiębiorcę. Nie można także zapomnieć o dokumencie, jakim jest faktura korygująca. Jest wystawienie może być niezwykle problematyczne. Faktura ta ma za zadanie nanieść poprawki, w momencie kiedy do właściwego i pierwotnego dokumentu wkradły się błędy. 

Faktura a e-faktura- co wybrać?

Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że zgodnie z możliwościami jakie oferują nowe technologie, mogą oni skorzystać z programu do wystawiania faktur. Wówczas tego typu e-faktury są obarczone znacznie mniejszym ryzykiem błędu. Zostaje to uwarunkowane tym, że program samodzielnie uzupełnia danie i co więcej, dokonuje także niezbędnych obliczeń. Niektóre, bardziej rozbudowane wersje programów do fakturowania gwarantują również automatyczne pobranie danych podatnika z rejestru, jedynie na podstawie podania numeru NIP. E-faktury zwalniają także z konieczności segregowania dokumentów w formie papierowe i ich składowania. Wszystko zostaje automatycznie zapisane w systemie, a przedsiębiorca w każdej chwili będzie mógł odszukać daną fakturę i ją zweryfikować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.