Osoby w biurze zastanawiają się nad fakturingien z regresem czy bez
Kategorie:

Faktoring z regresem czy bez regresu – który lepszy?

Pytanie to zadać sobie musi każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z tej usługi. Wyboru dokonać należy po uprzednim przemyśleniu. Każda z form odpowiada bowiem odmiennej sytuacji biznesowej i zaoferuje inne możliwości. Która okaże się więc dla nas korzystniejsza? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Czym jest faktoring z regresem (faktoring niepełny)?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą wie, jak bardzo ważne jest zapewnienie sobie płynności finansowej. Innymi słowy chodzi o posiadanie gotówki, którą przeznaczać będziemy na doraźne cele. Dzięki temu zdobędziemy możliwość podejmowania nowych projektów, co z kolei zapewni nam większą elastyczność i konkurencyjność w branży.
Najlepszym narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorca zapewni sobie płynność finansową pozostaje faktoring z regresem (nazywany niepełnym). Usługa ta sprowadza się do przekazania przez klienta firmie finansowej faktur z odroczonym terminem płatności. Ta ostatnia zaś wypłaca mu do 90% zawartej na fakturze opłatę. Dzięki temu klient nie musi czekać na przesuniętą w czasie należność swojego dłużnika.

Specyfika faktoringu z regresem (faktoringu niepełnego)

Dzięki opisywanej usłudze zapewniamy naszej firmie stabilizację, a co za tym idzie bezpieczeństwo i utrzymanie się na rynku. W rezultacie nie spotkamy się z sytuacją w której zabraknie nam środków przeznaczonych na wypłaty dla pracowników, czy rozwój firmy.
Warto poruszyć także kwestię zabezpieczeń faktoranta przed ewentualnym brakiem zapłaty przez jego dłużnika. W ramach faktoringu z regresem w takim przypadku będziemy mogli liczyć na następującą pomoc instytucji finansującej.

    • Ustawiczne przypominanie naszemu dłużnikowi o narastającej zaległości.
    • Wezwanie go do uiszczenia opłaty we wskazanym przez nas terminie.
    • Permanentne monitorowanie zadłużenia.

Należy jednak wiedzieć, że faktoring z regresem nigdy nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa przed niewypłacalnością naszego kontrahenta.

Co to jest faktoring bez regresu (faktoring pełny)?

Inaczej jest w razie pełnej usługi faktoringu (nazywanej także faktoringiem bez regresu). W jego ramach będziemy mogli liczyć nie tylko na sfinansowanie należności przez instytucję z którą podpisaliśmy umowę. Co równie ważne przejmie też ona pełne ryzyko związane z samym brakiem wpłaty przez naszego dłużnika.

Dzieje się tak dlatego, że firma faktoringowa zajmuje się windykacją długu. W rezultacie wysiłek związany z egzekwowaniem należności zostaje w całości zdjęty z naszych barków. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w przypadku nawiązywania kontaktów handlowych z nowymi, niesprawdzonymi jeszcze kontrahentami lub jeśli istnieje duże ryzyko inwestycyjne.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, różnice między obiema formami faktoringu są znaczne. Tyczą się one zabezpieczenia przed ewentualnym nieuregulowaniem należności przez kontrahenta. Zanim zdecydujemy się na daną formę finansowania, należy zadać pytania tyczące się wiarygodności i wypłacalności naszego potencjalnego partnera. Warto zapoznać się z rozwiązaniami oferowanymi przez Bibby Financial Services.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.