Mężczyzna podpisuje polise na życie
Kategorie:

Czym są wyłączenia odpowiedzialności w polisie na życie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Ubezpieczenie na życie zawieramy na wiele lat. Dzięki temu w trakcie obowiązywania umowy gwarantujemy naszym bliskim środki do życia, gdy nas już zabraknie. Aby jednak towarzystwo ubezpieczeniowe mogło wypłacić beneficjentom zadośćuczynienie, wszystkie okoliczności śmierci ubezpieczonego muszą być zgodne z zapisami w umowie. Oznacza to, że nie mogą zajść okoliczności, które są opisane w wyłączeniach odpowiedzialności. Wyjaśniamy, czym jest ten punkt obecny w każdej polisie na życie.

Podstawowe elementy umowy ubezpieczeniowej

Ze względów prawnych polisa ubezpieczeniowa musi posiadać kilka elementów, aby być ważną w świetle prawa. Kluczowy jest przedmiot ubezpieczenia, którym będzie życie (w niektórych wypadkach również zdrowie) ubezpieczonego oraz oczywiście zakres. Co przez to rozumieć? Zakres ubezpieczenia to inaczej okoliczności, których zaistnienie spowoduje uruchomienie procedury wypłaty odszkodowania. Może to być np. zgon w wypadku komunikacyjnym lub poważne zachorowanie. Wybór ubezpieczenia powinien być poprzedzony dokładną lekturą zakresu, w przeciwnym razie możemy podpisać umowę, która nie będzie korzystna lub nie będzie spełniać naszych potrzeb. Dotyczy to również wyłączeń odpowiedzialności.

Czym są wyłączenia odpowiedzialności?

Towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się przed przejawami przestępczości w swojej branży. Statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że w 2020 wykryto 6994 próby wyłudzeń odszkodowania z tytułu ubezpieczeń na życie. Najczęściej dochodzi do tego poprzez fałszerstwo dokumentacji medycznej, ukrywaniu faktów lub ich wyolbrzymianie czy fałszowanie aktu zgonu. Jedną z podstawowych form ochrony przed przestępczością są wyłączenia odpowiedzialności. Innymi słowy, są to takie zdarzenia, które uniemożliwią wypłatę odszkodowania. Większość z nich dotyczy kwestii związanych z okolicznościami śmierci ubezpieczonego. Zgon nie może nastąpić w wyniku:

  • zamieszek,
  • zatajenia istotnych faktów związanych ze stanem zdrowia,
  • samobójstwa,
  • udziału w przestępstwie,
  • uprawiania sportu ekstremalnego (jeśli zapis ten nie znalazł się w zakresie ubezpieczenia – służą do tego specjalne polisy),
  • rażącego pogwałcenia przepisów prawa,
  • obecności alkoholu lub substancji odurzających w organizmie ubezpieczonego.

Co również istotne, wyłączenia odpowiedzialności dotyczą beneficjentów. Mogą oni nie otrzymać odszkodowania, jeśli przyczynili się do śmierci ubezpieczonego, a więc chcieli uzyskać zadośćuczynienie kosztem zdrowia i życia innej osoby. Warto więc dokładnie przeczytać i przeanalizować wszystkie punkty umowy przed jej ostatecznym zawarciem. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ wraz z polisą wiążemy się z towarzystwem ubezpieczeniowym na wiele lat.

Jak znaleźć dobrą polisę na życie?

Obecny rynek ubezpieczeniowy jest bardzo zróżnicowany, w związku z czym podjęcie decyzji, którą ofertę wybrać, nie jest łatwe. Jeśli jednak jesteś mieszkańcem Szczecina, to skontaktuj się z biurem Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-szczecin/?utm_campaign=seo. Jesteśmy multiagencją, która pomaga w odszukaniu idealnej propozycji, skrojonej na miarę potrzeb przyszłego ubezpieczonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.