Zaoszczędzone pieniadze na stole koło swinki skarbonki
Kategorie:

W jakiej walucie oszczędzać pieniądze?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zwykle większość oszczędności przechowujemy w polskich złotówkach, ale w ostatnich latach można zauważyć, że zwiększa się wśród Polaków chęć oszczędzania pieniędzy w obcych walutach. Najczęściej wybieranymi walutami są euro, dolary i funty. Czy trzymanie oszczędności w obcych walutach to dobry pomysł? I jeśli tak, to w jakiej walucie najlepiej jest przechowywać środki pieniężne?

Spadek zaufania do złotego

W ostatnich latach Polacy coraz częściej wątpią w sens trzymania oszczędności w polskich złotych i bardziej ufają walutom obcym. Powodów takiej sytuacji może być wiele. Z jednej strony Polacy obawiają się, że ich oszczędności mogą zostać zawłaszczone przez rządzących, z drugiej zaś obywatele Polski pamiętają hiperinflację zaraz po transformacji gospodarczej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku i obawiają się spadku wartości nabywczej polskiej waluty. Polacy narzekają również na wahania wartości złotego wobec innych walut.

Wybór waluty, w jakiej najlepiej oszczędzać

Patrząc na powyższe czynniki wiele osób wybiera trzymanie chociaż części oszczędności w walucie obcej. Dodatkowo często przechowywane są one w zagranicznych bankach lub w sejfach. Często myśląc o wyborze waluty obcej myślimy o dolarach amerykańskich. Jest to waluta, która cieszy się największą popularnością i nawet wiele państw zaczęło korzystać z niej jako z waluty urzędowej. Dolar amerykański jest również najbardziej stabilną walutą.

Oprócz dolara często wybieramy też euro. Nic dziwnego, bo jest na drugim miejscu pod względem ważności w globalnej ekonomii. Cieszy się dużym zaufaniem i stosowana jest także w wielu różnych krajach.

Jak zacząć oszczędzać w obcej walucie?

Tylko niewiele Polaków pracuje dla firm, które oferują im wypłatę np. w amerykańskich dolarach. Większość, jeśli chce nabyć obcą walutę, musi skorzystać z usług kantorów, takich jak np. kantor w Poznaniu – Kantor Park. Inną opcją są też kantory internetowe lub aplikacje walutowe takie jak Revolut. Warto śledzić kurs i wymieniać wtedy, gdy jest on dla nas najbardziej korzystny.

Kolejnym aspektem do przeanalizowania jest również dokonanie wyboru konta bankowego. Niektóre konta walutowe wymagają opłat abonamentowych lub np. zakładania konta osobistego. Można też skorzystać z opcji lokat walutowych. Każdą z opcji trzeba dokładnie przeanalizować, by wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.

Poza trzymaniem oszczędności w obcej walucie niektórzy decydują się na inwestowanie w metale szlachetne, nieruchomości, akcje lub inne dobra. Jeszcze inni decydują się na oba sposoby jednocześnie. Każdy musi znaleźć ten sposób, który najbardziej mu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.