Adaptogen różeniec górski
Kategorie:

Czym jest adaptogen różeniec górski?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Różeniec górski (korzeń arktyczny) należy do rodziny gruboszowatych. Nazwa rośliny odzwierciedla jej występowanie. Można ją bowiem spotkać w pasmach górskich na terenie Eurazji i Ameryki Północnej. W Polsce znajduje się na obszarze Sudetów i Karpat. Ta niewielka roślina kwitnie na żółto, a jej kwiaty po roztarciu pachną różami. Korzeń arktyczny opanował trudno dostępne tereny, wykształcając mechanizmy adaptacyjne. Dzięki nim nauczył radzić sobie ze stresem fizjologicznym, jaki wywołują niskie temperatury, skalista gleba i silny wiatr. Czym jest adaptogen różeniec górski?

Jak działają adaptogeny i czym są?

Termin adaptogeny został stworzony przez botaników, którzy w ubiegłym stuleciu poszukiwali substancji wspomagających wydolność ludzkiego organizmu. Podczas szeroko zakrojonych badań, którym poddano aż 4 tysiące gatunków ziół, wyodrębniono kilkanaście o unikatowych właściwościach. Zauważono, że podając je ludziom, można pomóc im lepiej tolerować stres, jakiego doświadczają pod wpływem różnych czynników. Przypuszcza się, że adaptogeny wspierają przywrócenie wewnętrznej równowagi organizmu (homeostazy). Wszystkie gatunki są wolne od właściwości toksycznych i uzależniających. Do adaptogenów należy różeniec górski. Jego kłącze wraz z korzeniami stanowi cenny surowiec zielarski.

Źródła przewlekłego stresu w życiu współczesnego człowieka

Dziś coraz częściej jesteśmy narażeni na przewlekły stres. Niepewność jutra, nadmiar bodźców, wysokie oczekiwania i przeciążenie obowiązkami to czynniki, które zakłócają równowagę emocjonalną. Dochodzą do nich także uwarunkowania środowiskowe, w tym życie w zanieczyszczonym środowisku i spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

Różeniec górski na stres

Stres, którego doświadczamy, ściśle wiąże się z zakłóceniem równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. Reaktywne cząstki zaczynają przeważać nad przeciwutleniaczami, przez co niszczą struktury komórkowe. Kłącze i  korzeń różeńca górskiego obfituje w cenne substancje takie jak rozawiny, rozarydyny i salidrozydy, które wykazują aktywność antyoksydacyjną. Wspomniane związki oddają elektrony wolnym rodnikom, przez co te nie utleniają struktur komórkowych. Korzeń arktyczny pomaga zatem lepiej tolerować sytuacje stresowe.

Korzeń arktyczny na przesilenie wiosenne

Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny często skarżymy się na spadek sił witalnych. Przesilenie, którego doświadczamy, zakłóca dotychczasowy stan równowagi. Różeniec górski może przyczyniać się do wzrostu energii w tym trudnym okresie. Warto rozważyć jego suplementację, borykając się z przemęczeniem.

Różeniec górski na libido

Coraz więcej osób skarży się na problemy z libido, które bardzo często stanowią pokłosie stresu. Gdy martwimy się problemami w pracy lub czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków, nie mamy ochoty na seks. Zbliżenia fizyczne z partnerem schodzą chwilowo na dalszy plan, na czym cierpi nasza relacja. Seks sprzyja bowiem pogłębianiu bliskości w związku. Różeniec górski reguluje poziom stresu dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, przez co może wspomagać libido.

Korzeń arktyczny jako naturalne wsparcie funkcji poznawczych

Choć poszerzanie wiedzy i tworzenie kreatywnych rozwiązań stanowi motor rozwoju współczesnego świata, to jednocześnie mocno obciąża układ nerwowy. Każdego dnia ma on do wykonania ogromną pracę, podczas której zużywa spore ilości energii. Niestety, przeciążony mózg w pewnym momencie ulega zmęczeniu. Manifestuje się to pogorszeniem pamięci, koncentracji i logicznego myślenia. Korzeń arktyczny wspomaga funkcje poznawcze, dlatego warto rozważyć jego suplementację w okresach wzmożonej aktywności intelektualnej.

Rola różeńca górskiego w diecie osób aktywnych fizycznie

Różeniec górski zyskał też dużą popularność wśród sportowców. Osoby aktywne fizycznie regularnie trenują, aby pracować nad swoją formą. Niestety, w pewnym momencie dochodzą do kresu swoich możliwości i odczuwają zmęczenie, które nie pozwala im ruszyć z miejsca. Duże obciążenie mięśni i układu nerwowego, który steruje ich pracą, generuje stres oksydacyjny. Warto wówczas suplementować korzeń arktyczny, który dostarcza cenne przeciwutleniacze. Jednocześnie różeniec górski wspomaga wytrzymałość organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.