Dwóch mężczyzna rozmawia o dierżawie pod fotowoltaike
Kategorie:

Czy wciąż warto decydować się na dzierżawę pod fotowoltaikę?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Właściciele gruntów rolnych, którzy z różnych powodów nie chcą prowadzić na nich działalności rolniczej, na przykład ze względu na niską klasę gleby, mają do wyboru wydzierżawienie terenu inwestorowi, który wybuduje tam farmę fotowoltaiczną. Na pytanie, czy wciąż się to opłaca, odpowiedź może być tylko jedna: Tak. W branży panuje doskonała koniunktura, a skapitalizowanie gruntów w ten sposób opłaca się coraz bardziej. Oto najważniejsze argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem!

Stały dochód przez kilkadziesiąt lat

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to długotrwała umowa z inwestorem – zazwyczaj na 29 lat. Taki okres pokrywa się z żywotnością wybudowanej instalacji, a jednocześnie na wszelki wypadek zabezpiecza właściciela przed zasiedzeniem gruntów przez dzierżawcę – wymaga to 30 lat. Oznacza to stały miesięczny dochód, bardziej opłacalną alternatywę dla zalesienia ziemi, z czego zyski w postaci dotacji można czerpać zaledwie przez kilka lat. Współpraca ze sprawdzonymi inwestorem, takim jak branżowy lider Green Genius sprawia, że dochód ulega waloryzacji w związku z inflacją

Brak kosztów związanych z inwestycją

Co ważne, to inwestor dzierżawiący grunt ponosi wszystkie koszty związane z budową farmy fotowoltaicznej, w tym między innymi wyłączenie gruntu z produkcji rolnej oraz wszelkie formalności. Właściciel musi jedynie odprowadzić podatek od swojego zysku. Po zakończeniu okresu umowy inwestor usuwa instalację, a następnie przywraca teren do stanu sprzed przeprowadzenia inwestycji.

Zabezpieczenie rodziny

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę może okazać się dobrym sposobem na zabezpieczenie rodziny, która nie chce kontynuować działalności rolniczej. Zyski z dzierżawy są bowiem dziedziczone wraz z samą ziemią, więc są czerpane również przez kolejne pokolenia.

Ograniczenie ryzyka

Działalność rolnicza, zwłaszcza na glebach prezentujących niską klasę bonitacyjną: IV, V, VI jest naznaczona ryzykiem związanym z rynkowymi wahaniami, a także czynnikami pogodowymi. W kontekście tych uwarunkowań dzierżawa działki pod fotowoltaikę to świetna metoda na ograniczenie tego ryzyka, które zmienia się w pewny zysk.

Fotowoltaika to przyszłość w związku z transformacją energetyczną Polski. Warto skapitalizować posiadane grunty już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.