Kategorie:

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Każdy aktywny zawodowo Polak co roku przegląda kalendarz w poszukiwaniu dni wolnych od pracy. Zdarza się, że jeden dodatkowy dzień urlopu w połączeniu ze świętami, daje nam naprawdę sporo czasu na regeneracje. Wolne od pracy i codziennych obowiązków jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Planując urlop warto zatem wiedzieć, jakie dni ustawowo są wolne od pracy. Najwięcej kontrowersji budzi planowanie listopada i grudnia. Zbliżające się Boże Narodzenie powoduje wiele dodatkowych prac. Dlatego czas wolny jest wtedy na wagę złota. 1 listopada jest wolny od pracy. 2 listopada to zaduszki. Czy tego dnia też możemy pozostać w domach? Sprawdźmy!

Jakie dni w roku są ustawowo wolne od pracy?

Są takie dni w ciągu roku, które niezmiennie pozostają wolnymi od pracy. Należą do nich różnego rodzaju święta kościelne i państwowe. Często jednak ich data jest zmienna. Do zaplanowania urlopu niezbędny jest więc kalendarz. Kiedy odpoczniemy od pracy w 2022 roku? Czy 2 listopada jest dniem wolnym?

Styczeń, luty, marzec

Standardowo każdy Nowy Rok (1 stycznia) witamy dniem wolnym od pracy. Imieniny Sylwestra często przeciągają się do godzin porannych. Dlatego dla wielu rozpoczęcie roku od dnia wolnego jest zbawieniem. W tym samym miesiącu cieszymy się dodatkowym dniem odpoczynku jeszcze raz. Mowa o 6 stycznia, czyli Święcie Trzech Króli. Nie jest to co prawda święto, które hucznie obchodzimy. Jednak według chrześcijan jest to bardzo ważny dzień. Dlatego w Polsce pozostaje dniem wolnym od pracy. Osoby zatrudnione w administracji, czy biurach pracujących w systemie tygodniowym, mogą w tym roku z powodzeniem wykorzystać ten dzień, do stworzenia długiego weekendu. Bowiem 6 stycznia w 2022 roku wypada w czwartek! Niestety, na tym kończą się przyjemne wiadomości. W lutym i marcu nie występują dni wolne od pracy. Przez dwa miesiące musimy więc korzystać z urlopu, jeśli chcemy odpocząć od zawodowych obowiązków.

Kwiecień, maj i czerwiec

Po dwóch miesiącach pełnych obowiązków, nadchodzi jednak czas radości. W 2022 roku Święta Wielkanocne wypadają bardzo późno. W ten sposób z wolnego cieszyć się możemy dopiero w dniach 17-18 kwietnia. Sprawdzając w kalendarzu przekonamy się, że jest to odpowiednio niedziela i poniedziałek. Daje nam to przynajmniej jeden, dodatkowy dzień wolnego. Niecałe dwa tygodnie później, bo już 1 maja, przypada kolejne święto. Niestety święto Pracy, o którym mowa, znów nieszczęśliwie dla wielu, przypada w niedzielę. Pocieszający jest fakt, iż Święto Konstytucji Trzeciego Maja ma miejsce we wtorek. Zatem maj jest miesiącem, w którym dni wolnych od pracy mamy całkiem sporo. Czerwiec też nie wypada gorzej. Już na samym początku miesiąca w kalendarzu znajdziemy Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)- 5 czerwca. Tuż po nich, bo już 16 czerwca pracownicy odpoczną od pracy, ponieważ to właśnie wtedy obchodzimy Boże Ciało.

Lipiec, sierpień, wrzesień i październik – czyli druga połowa roku

Miesiące letnie, to okres w którym najchętniej organizujemy wczasy. Wysokie temperatury i słońce zachęcają do odpoczynku na łonie natury. Czy w tym roku uda się w tym celu wykorzystać dni ustawowo wolne od pracy? Niestety w okresie tych czterech miesięcy tylko jeden dzień będzie wolny od pracy. Na szczęście jest to poniedziałek. Zatem chociaż jeden weekend przeciągnie się z dwóch, do trzech dni. 15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Warto tutaj wspomnieć, że tego dnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego. Niestety żadne inne święto nie wypada w tym okresie. W związku z czym, chcąc cieszyć się z letniej aury, trzeba sięgnąć do puli dni urlopowych.

Dni listopada wolne od pracy – co z 2 listopada?

1 listopada, czyli w Dzień Wszystkich Świętych nie chodzimy do pracy. 2 listopada to Zaduszki. Wiele osób uważa, że oba te dni są jednakowo ważne. Jednak 2 listopada dniem wolnym od pracy nie jest. 2 listopada wolne od pracy chcemy mieć najczęściej, gdy jest to piątek. W tym roku jednak wypada on w środę. Jeśli chcemy mieć długi weekend, lepiej jest wziąć wolne w poniedziałek (ostatni dzień października). W ten sposób stracimy wyłącznie jeden dzień  urlopu. Następną chwilą wytchnienia będzie 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości obchodzić będziemy w piątek.

Grudzień

Grudzień. Ostatni miesiąc roku. Koniec i początek. Czas obfitujący w przygotowania. Porządki, gotowanie, czyli godziny dodatkowych obowiązków. Zwieńczone wspólnym czasem z najbliższymi. W tym roku do wigilijnego stołu (24 grudnia) zasiądziemy w sobotę. Oznacza to, że Pierwszy i Drugi Dzień Bożego Narodzenia wypadają odpowiednio w niedziele i poniedziałek. Jest to jednak mało pocieszające. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że imieniny Sylwestra wypadać będą w sobotę.

Wolne od pracy przypada w sobotę – złota zasada „coś za coś”

Źródło: Freepik.com

Często dni ustawowo wolne od pracy przypadają w weekend. Jeśli dzień wolny wypada w niedzielę na pewno nie jesteśmy z tego faktu zbytnio zadowoleni. Jednak coraz większa część społeczeństwa może pozostać w tym dniu w domu, bez względu na święta. Zakaz handlu sprawia, że sporo pracowników ma zwyczajnie wolne niedziele. Bardziej dotkliwe zatem wydaje się wolne w sobotę. W związku z tym warto pamiętać, że jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypadnie w niedzielę, pracodawca musi „oddać” nam dodatkowy dzień urlopu.

Huczne imieniny- czyli kiedy warto wziąć wolne?

Polska, to kraj bardzo rodzinny. Jesteśmy narodem, który lubi spotykać się z najbliższymi. Dobrą okazją ku temu są wszelkie święta. Bardzo często zasiadamy do wspólnego stołu z okazji imienin oraz urodzin. Najpopularniejsze imieniny obchodzone przez Polaków, to między innymi Andrzejki (29 listopada). Obecnie kojarzone są z wróżbami i przepowiadaniem przyszłości. Ich popularność wynika jednak z ilości mężczyzn, którzy niegdyś nosili to imię. Było ono bardzo często spotykane. Tak, jak dziś choćby Franek. Równie chętnie obchodzimy Sylwestra. Chociaż dzień ten kojarzy nam się bardziej z pożegnaniem starego roku. W przypadku drugiego przykładu wolne następnego dnia przysługuje nam ustawowo. Jednak 30 listopada nie jest dniem wolnym. Jeśli więc chcemy pobawić się w gronie najbliższych i w tą magiczną noc położyć się zdecydowanie później, o czas na regeneracje sił, musimy zadbać sami.

Pracownicy administracji mają najłatwiej

Skąd wynika takie założenie wśród większości dorosłych Polaków? Zazwyczaj jest to przekonanie spowodowane czasem pracy. Osoby zatrudnione w sklepach, czy restauracjach często pracują również w weekendy. Pracownicy administracji i urzędów, soboty i niedziele najczęściej spędzają w domach. Zatem, jeśli święto przypada w czwartek, wystarczy że wykorzystają jeden dzień urlopu. Biorąc wolne w piątek ich weekend będzie trwał aż 4 dni!

Nie zmienia to jednak faktu, że pod pewnymi względami jest to dla nich niekorzystne. 2 listopada obchodzimy Zaduszki. Nie jest to dzień wolny od pracy. Chcąc przedłużyć weekend, pracownik biurowy musi wziąć wolny poniedziałek. Jak publicznie wiadomo, to właśnie tego dnia w urzędach pojawia się największa ilość interesantów. Jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy, zgromadzi się mu nadmiar niewykonanych obowiązków. Dużo pracodawców udziela swoim podwładnym wolnego w Zaduszki. Nie jest to konieczne, jednak wynika z pewnych przyzwyczajeń. Wiele osób wykorzysta więc ten dzień, aby załatwić wszystkie niezbędne sprawy urzędowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.