Bezpieczna wymiana kryptowalut na polskie złotóki w kantorze
Kategorie:

Bezpieczna wymiana kryptowalut na PLN w kantorze

Osoby inwestujące w kryptowaluty, gdy osiągają satysfakcjonujący dla nich zysk, chcą wymienić je na lokalne pieniądze. Taka transakcja powinna być zarazem korzystna, jak i bezpieczna. Istnieje kilka sposobów na to, aby sprzedając BTC otrzymać ich równowartość w złotówkach. Dokonując tego możesz otrzymać gotówkę lub wybrać przelew na konto.

Na co zwrócić uwagę, aby taka operacja nie była obarczona ryzykiem? Czy korzystanie z kantorów jest bezpieczne? Lepiej wybrać opcję wymiany w punkcie stacjonarnym, czy zdecydować się na serwis internetowy? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przybliżymy ten temat.

Jak wymienić kryptowaluty na pieniądze?

Wymiana kryptowalut w teorii przypomina w dużym stopniu transakcje związane ze sprzedażą i kupnem euro, dolarów, czy jakichkolwiek innych pieniędzy funkcjonujących w powszechnym obiegu. Tutaj także obowiązuje określony kurs.

Możesz zdecydować się na:

  • sprzedaż kryptowalut na giełdzie;
  • wypłatę dokonaną w specjalnie przeznaczonych do tego celu bankomatach lub w bankomatach z aktywną usługą BLIK;
  • skorzystanie z możliwości wymiany w kantorze.

W zależności od miejsca, w którym zdecydujesz się to zrobić możesz napotkać na różne ograniczenia. Czasami jest to limit dotyczący kwoty transakcji, innym razem będzie to konieczność okazania się dokumentem tożsamości. Z reguły najszybszym sposobem wymiany kryptowalut na PLN jest dokonanie tego w kantorze. Takie transakcje realizowane są praktycznie od ręki. Zlecając wypłatę w złotówkach, nie musisz w wielu miejscach okazywać się żadnym dokumentem (choć zgodnie z ustawą AML w przypadku transakcji powyżej 1 tys. euro kantor ma obowiązek wylegitymować klienta). Zachowujesz więc anonimowość.

Kantor stacjonarny, czy internetowy? Co wybrać?

Zarówno korzystając z punktów działających w wybranych miejscach w całej Polsce, jak i tych w sieci proces wymiany przebiega dosyć podobnie. Ustalasz z operatorem kurs wymiany oraz warunki transakcji. Przydatnym sposobem na przyspieszenie całej operacji jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji na smartfona. Korzystając z niej uzyskasz dostęp do portfela giełdowego. To właśnie na niego trafi równowartość kwoty, za którą sprzedasz swoje kryptowaluty. Podnosisz w ten sposób bezpieczeństwo całej operacji. Pieniądze zostaną natychmiast zdeponowane na Twoim koncie. Możesz w ten sposób wymienić zarówno bitcoina, jak również inne kryptowalut, jak chociażby ethereum, litecoina, USDC i USDT.

Wolisz wymienić kryptowaluty przez Internet? Również jest to możliwe. Jednak ważne jest tu zachowanie bezpieczeństwa. Zanim zdecydujesz się na konkretny serwis dokładnie sprawdź, kto go prowadzi i czy jest to miejsce, któremu możesz zaufać. Wymiana kryptowalut w Internecie wydaje się najszybszym sposobem na to, aby zamienić je na tradycyjną walutę. Jednak w praktyce okazuje się, że trwa dokładnie tyle samo czasu, co wykonanie tego w kantorze stacjonarnym. Zlecasz operację, a po kilku minutach pieniądze trafiają na wskazane przez Ciebie konto.

Czy każdy kantor wymienia kryptowaluty?

Popularność kryptowalut sprawia, że coraz więcej kantorów zajmuje się wymianą BTC. Jednak nie oznacza to, że możesz iść do dowolnego kantoru i przeprowadzić transakcję. Podobnie, jak nie w każdym punkcie dokonasz zakupu i sprzedaży dowolnej światowej waluty, tak też nie w każdym kantorze znajdziesz bitcoina, ethereum, czy litecoina. Zanim więc udasz się do konkretnego miejsca, sprawdź, czy zajmuje się on transakcjami związanymi z obrotem kryptowalutami. Zazwyczaj takie miejsca bez problemu wymieniają najpopularniejsze typy, jakim jest BTC. Jeśli obracasz bardziej niszowymi produktami, możesz mieć mniejszy wybór, ale wymiana w określonych punktach nadal nie powinna stanowić problemu.

Prowizja i inne opłaty za wymianę kryptowalut w kantorze

Transakcja związana z wymianą powinna być bezpieczna, a także korzystna. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny kantor stacjonarny lub internetowy sprawdź dokładnie tabelę prowizji oraz kosztów dodatkowych. Opłata dla punktu dokonującego wymiany wynosi zazwyczaj kilka procent od wartości przeprowadzanej operacji. Praktykuje się możliwość negocjacji. Jest to szczególnie popularne przy większych kwotach. Ustal zatem szczegóły i wymień swoje kryptowaluty na złotówki sprawnie oraz z zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.