Kilka złotych monet do sprzedania leży na stole
Kategorie:

Cena złota w 2022 roku – czego spodziewać się w drugim półroczu?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Złoto od dawna uznawane jest za bezpieczną przystań inwestycyjną. W jego przypadku nie występuje ryzyko bankructwa, a szczególnie chętnie inwestorzy sięgają po nie w czasach kryzysu i niskich stóp procentowych. Oczywiście również kursy złota podlegają wahaniom i co ciekawe, zyskuje ono na wartości wraz z kolejnymi kryzysami. Czego można się spodziewać w drugiej połowie 2022 roku? Czy ceny złota będą rosnąć?

Wojna na Ukrainie a ceny złota

Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że w pierwszych godzinach konfliktu cena złota poszybowała w górę. W drugim tygodniu marca cena jednej uncji czystego złota przekroczyła psychologiczną barierę – kwotę 2 tysięcy dolarów. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż doszło do ataku jednego dużego państwa na drugie, a w dodatku w konflikt mniej lub bardziej zaangażowała się Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i wiele innych krajów. Po głębszym przeanalizowaniu tego, co się wydarzyło i aktualnej sytuacji gospodarczej na świecie można dojść do wniosku, że w takim przypadku nie mogło to wyglądać inaczej. W kolejnych tygodniach marca wykres ceny złota pokazywał spadki, a następnie miały miejsce typowe dla tego kruszcu niewielkie wahania. Dlatego też obecnie inwestorzy zaczynają się zastanawiać, jakie kroki powinni aktualnie podejmować, co się może zmienić w najbliższym czasie i czego się można spodziewać w kolejnych miesiącach.

Niestety obecna sytuacja nie jest prosta do oceny. Nikt nie wie, jak długo będzie trwać wojna na Ukrainie. Znaczenie ma tutaj wiele czynników, m.in. to, że w 2021 roku Rosja miała 9 procent udziału w światowej podaży złota. To oznacza, że jego dostępność może się zmniejszyć w krótszym lub dłuższym okresie. Spory wpływ na światowy rynek ma też ogólny niepokój, potęgowany przez konflikty między Chinami a Tajwanem, na Kaukazie czy w Afryce. Jaka więc może być prognozowana cena złota w 2022 roku?

Cena złota – prognozy 2022

Nikt nie jest w stanie w 100 procent przewidzieć, ile będą wynosić ceny skupu złota w drugiej połowie 2022 roku. Natomiast można uzasadnić to, co obecnie ma miejsce, i podjąć próbę oceny tego, co będzie się dziać w najbliższym czasie. Część inwestorów jest rozczarowana tym, że cena złota w 2022 roku nie rośnie tak, jak się tego spodziewali pomimo wysokiej inflacji. Ma to uzasadnienie. Po pierwsze ceny tego metalu w ostatnich latach dynamicznie rosły. W 2020 roku było to blisko 25 proc. wzrostu, jeśli weźmiemy pod uwagę wycenę w dolarach. Ponadto obecnie waluta amerykańska jest w bardzo dobrej kondycji. Kolejną kwestią jest przekonanie inwestorów, że inflacja jest tylko chwilowa i za moment przestanie rosnąć. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że kapitał jest przeciągany na rynku do zyskujących popularność kryptowalut.

Na rynkach przewidywana jest obecnie stagnacja i pojawiają się wątpliwości, jak będą się wówczas zachowywać poszczególne aktywa. Częstą opinią jest ryzyko bardzo wysokich spadków w przypadku instrumentów szczególnie ryzykownych. Ucierpieć na tym mają nie tylko akcje, ale nawet obligacje. Natomiast dominuje opinia, że złoto dobrze poradzi sobie z tą trudną sytuacją. W dalszym ciągu pozostanie ono bezpieczną przystanią inwestycyjną i może zapewnić inwestorom dosyć spokojne przejście przez problematyczny okres. W najbliższym czasie możemy się spodziewać, że inwestorzy będą przebudowywać swoje portfele. Co jednak ważne, praktycznie wszyscy specjaliści radzą zatrzymywać złoto, jeśli zależy nam na długoterminowym bezpieczeństwie. Dużą jego zaletą jest neutralność, gdyż nie jest ono emitowane przez żadne państwa, a ponadto nie ciąży na nim ryzyko kredytowe. Kiedy zakończy się kryzys, zainteresowanie złotem powinno być jeszcze większe.

Pod koniec roku cena za uncję złota może wynosić blisko 2200 dolarów, natomiast długoterminowe przewidywania mówią, że w 2030 roku zbliży się do nawet 5 tys. dolarów. Z tych względów warto, aby pozostawało ono jednym z ważnych elementów portfela inwestycyjnego. Pamiętajmy, że lokowanie środków w banku nie zapewnia ochrony przed utratą wartości pieniądza w czasie. Z drugiej strony warto też wspomnieć, że dla osób potrzebujących gotówki najbliższe miesiące mogą być idealnym momentem na dokonanie sprzedaży. Złoto inwestycyjne lub użytkowe najlepiej sprzedać poprzez stronę skup.zlota.pl, należącą do Mennicy Skarbowej. Gwarantuje to uzyskanie najlepszej ceny i pełne bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.