Inwestować w złoto
Kategorie:

5 powodów, dla których warto inwestować w złoto

Lokowanie kapitału w kruszcach to strategia, która przynosi wymierne korzyści tysiącom inwestorów na całym świecie. Taki sposób budowania portfela inwestycyjnego, a w szczególności jego dywersyfikacji, przetrwał próbę czasu i niejeden kryzys gospodarczy o wymiarze globalnym. Dzisiaj złoto inwestycyjne również przeżywa długotrwały trend wzrostowy i to pomimo wysokich wskaźników inflacji w niemalże wszystkich krajach świata. To jednak niejedyny powód, dla którego warto inwestować w szczerozłote sztabki czy monety bulionowe.

1. Złoto, czyli „bezpieczna przystań” w niepewnych czasach

Jak zapewnia sędzia piłkarski Szymon Marciniak i ambasador marki Mennicy Skarbowej „Złoto to pewna inwestycja w niepewnych czasach”. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że tak – już wiele lat temu ekonomiści zaobserwowali, że kruszce nie podlegają negatywnym wpływom zarówno globalnych, jak i lokalnych kryzysów finansowych. Na wzrost czy spadek wartości nie wpływają nawet konflikty o podłożu politycznym. Jak to możliwe? Stabilność złota przede wszystkim wiąże się z tym, iż jest to zasób fizyczny o wyczerpalnych zapasach. Bilans podaży i popytu korzystnie wpływa na wartość, która od lat podlega niepisanym prawie: w czasach zawirowań gospodarczych złoto się umacnia, a w okresach względnej stabilności utrzymuje wypracowany wcześniej wynik. Czy jednak tylko to sprawia, że można nazwać ten kruszec inwestycyjny „bezpieczną przystanią”?

Złoto w formie złotych sztabek czy monet bulionowych „nie może zbankrutować”, jak bywa w przypadku spółek giełdowych. Nie trzeba obawiać się także wzrostu podaży, na czym cierpią m.in. kryptowaluty. Ponadto posiadacze złota nie muszą obawiać się niekorzystnych zmian podatkowych czy własnościowych, co rodzi ryzyko dla inwestorów stawiających na nieruchomości.

2. Zwolnienie z podatku Belki dla inwestorów stawiających na złoto

Zwolnienie złota inwestycyjnego z podatku VAT (23%) to znaczna korzyści dla inwestorów. Z takiej „ulgi” skorzystać można jednak tylko w określonych sytuacjach. Wedle obowiązujących przepisów zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie sztabek z czystego złota o próbie min. 995 (szczerozłotymi uznaje się sztabki złota o próbie 999). Brak konieczności uiszczenia podatku przypisany jest również monetom bulionowym o próbie min. 900. Spełnić należy jednak kilka warunków:

  • Rok ich produkcji jest późniejszy niż 1800.

  • Monety są lub były środkiem płatniczym w kraju ich wybicia.

  • Ich wartość nie przekracza 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Ciekawą kwestią związaną z podatkami i złotem inwestycyjnym jest również fakt zwolnienia z 19-procentowego podatku Belki od zysków kapitałowych w przypadku, kiedy inwestor zdecyduje się sprzedać złoto po 6 miesiącach od zakupu.

Warto wiedzieć! Inwestycja w złoto jest bardziej opłacalna od lokowania kapitału w biżuterię. Nie tylko mowa o stabilnej wartości, ale także o wspomnianych regulacjach podatkowych. W przypadku inwestowania w cenne przedmioty np. pierścionki, konieczne jest płacenie podatków.

3. Złoto inwestycyjne to inwestycja dla każdego!

Osoby, które nie są zainteresowane tematyką inwestowania w kruszce, mogą zdziwić się, że takie produkty inwestycyjne wcale nie muszą kosztować majątku. Owszem w ofercie mennic znajdują się wyroby warte kilkaset tysięcy złotych (np. sztabki złota 1 kg), ale najlepsi dystrybutorzy na rynku dbają również o ochronę kapitału nawet przeciętnie zarabiających Polaków! Mogą oni zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, na przykład decydując się na zakup kilku gramowych sztabek o wartości kilku tysięcy złotych. Coraz więcej osób stawia też na monety bulionowe, które oprócz wysokiej wartości cechują się ciekawą estetyką. Doskonałym tego przykładem jest popularny numizmat Kanadyjski Liść Klonowy, również dostępny w wersji monety srebrnej.

4. Inwestowanie w złoto bez doradców i śledzenia zmian rynkowych

O ile lokowanie dużych zasobów pieniężnych w złoto warto omówić z doświadczonymi doradcami finansowymi, o tyle przy mniejszych kwotach można ze spokojem inwestować „na własną rękę”. Niskie ryzyko inwestycyjne, stabilna wartość i brak jej uzależnienia od setek czynników ekonomicznych sprawiają, że inwestor nie musi o rynku złota wiedzieć niczego. Warto jednak o odrobinę zainteresowania i zaangażowania, zwłaszcza jeśli chcemy dywersyfikować portfel inwestycyjny czy na przykład zabezpieczyć nadwyżki w budżecie firmy. Pochopne podejmowanie decyzji nie jest przy inwestowaniu wskazane. Emocje zawsze należy odłożyć na bok, a wiedza ekonomiczna – mimo, że w przypadku złota nie jest najważniejsza – przynajmniej w zakresie podstawowym może pomóc w trafnych ruchach inwestycyjnych.

5. Złoto, czyli cenne narzędzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Problem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego szczególnie wyraźny jest w czasach zawirowań gospodarczych. Już kilkanaście lat temu inwestorzy m.in. z Chin zauważyli, że stawianie na złoto doskonale sprawdza się w czasach globalnych kryzysów. Co do zasady portfele zawierające złoto inwestycyjne wykazują wyższe stopy zwrotu. Tym samym kruszec przyczynia się do ograniczenia ryzyka inwestycyjnego. Dzieje się tak m.in. dlatego, że złoto w zasadzie wcale nie koreluje z innymi rodzajami aktywów, jednocześnie przenosząc swoją wysoką wartość w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.