ile dag ma kg
Kategorie:

Ile kg ma dag, g, mg?

Już od najmłodszych lat spotykamy się z pewnego rodzaju wyznacznikami. Jednak dopiero mając kilka lat, zaczynamy stopniowo rozumieć, co poszczególne cyfry znaczą. Najpierw poznajemy rolę wieku, następnie wzrostu czy wagi. Kolejno pojawia się wartość pieniądza czy czasu. Dziś jednak skupimy się na tym, o czym nie każdy lubi mówić. O masie. Nie, nie będziemy opisywać wag celebrytów czy naszej własnej. Na to zagadnienie spojrzymy z czysto matematycznego punktu, także bez obaw. Tak właściwie to będziemy mówić o jednostkach masy, którymi opisujemy właśnie wagę. Powiemy 1 dag ile to gram, 1 kg ile to g, a także ile dag ma kg.

Czym jest kilogram?

To podstawowa jednostka układu SI. Jedyna w swoim rodzaju, bo tylko ona posiada przedrostek kilo i jest w tym samym czasie jednostką podstawową. Z reguły przedrostki dodaje się do jednostek wyrażających wielokrotność lub pod wielokrotność innej. Skrótu, którego używamy do oznaczania kilograma to kg. W tym artykule zapoznamy się z zamianą kilograma na inne podstawowe jednostki masy. Zainteresujemy się gramem, dekagramem, oraz miligramem.

Ile dekagramów ma kilogram?

Dekagram to kolejna podstawowa jednostka masy w układzie SI. Jest mniejszy od kilograma. Przedrostek deka oznacza liczbę 10. W życiu codziennym czasami stosuje się go do podania wagi warzyw, czy wędliny. Jego umowny skrót to dag.
1kg to 100 dag. Czyli przykładowo kupując 50 dag jabłek, dostaniemy ich pół kilograma.

Ile gram ma kilogram?

Gram jest jeszcze mniejszy od dekagrama. Mimo to również jest jednostką podstawową układu SI. Tak właściwie to on powinien być głównym wyznacznikiem masy, jako że nie posiada żadnego przedrostka. Skrótem znaczeniowy gram jest g.
Gramów używa się z reguły do określenia małych ilości mas. Bardzo często można spotkać je na paczkach chipsów, bakalii, czy czekolady. Gramy spotyka się też w określaniu ilości narkotyków.

1 kg to 1000 g. Chcąc kupić pół kilo jabłek, musimy poprosić o 500g. Jednak tego typu określenia rzadko się spotyka.

Ile miligramów ma kilogram?

1 kg ile to dag
Źródło: Freepik.com

Miligram jest najmniejszą z opisywanych przez nas jednostek masy. W życiu codziennym miligramy spotykane są rzadziej niż inne wspomniane wartości. Jednak używa się ich np. podczas zażywania leków. Używany skrót to mg. 1kg to aż 1000000 mg.
Poznaliśmy już jak przedstawić kilogram za pomocą innych jednostek. Jednak należy jeszcze nakreślić dekagramy, gramy czy miligramy jako części siebie nawzajem.

1 dag ile to g?

Obie te jednostki są znacznie mniejsze od kilograma.1 dag to 10 g.

1g ile to mg?

1g = 1000mg

1 dag ile to mg?

1dag = 10000mg

Jak widać, wszelkie te zamiany różnią się tylko ilością zer. Warto sobie utrwalić te wartości w pamięci, tak aby potem obliczenia masy nie sprawiały nam problemów. W Początkowych latach nauczania o masie pojawia się wiele zadań, właśnie z zamianą jednostek. Ich ilość jest dość obszerna, właśnie po to, aby dzieci powtarzając sobie zapamiętały te konkretne liczby.

Istnieją też inne jednostki masy, które są rzadziej bądź częściej używane.

Mianowicie są to:

  • karat – używany w jubilerstwie do podawania wielkości kamienia, perły, czy podania czystości złota.
  • Funt – wiekowa jednostek masy, która była zmienna na przestrzeni wieków. Dziś jest używana tylko w krajach anglosaskich.
  • Uncja – używana do podawania wagi metali szlachetnych, szczególnie w krajach anglosaskich.
  • Tona – bliżej nam znana. Najczęściej używana do podawania wartości dużej masy. Często stosowana w handlu.
  • Kwintal– jest to odpowiednik 100kg. Bardzo często używana w rolnictwie, określając wielkość zbiorów np. zboża.
  • Cetnar – nie należy do układu SI. Jego wartość to około 50 kg.
  • Drachma – jednostka masy w starożytnej Grecji.
  • Gran – inaczej zwany ziarnem, używany w krajach anglosaskich.

Bardzo często pojawia się pojęcie „kraje anglosaskie”. Ich system prawny i ustrój polityczny oparte są na brytyjskim systemie parlamentarnym. Natomiast kultura i obyczaje swoje korzenie mają w kulturze brytyjskiej. Ich urzędowym i narodowym językiem jest angielski. Do krajów anglosaskich należą m.in. Wielka Brytania, USA, Nowa Zelandia czy Kanada. To właśnie tam używany jest cetnar, jako jednostka masy o zróżnicowanej lokalnie wielkości.

Podstawowe jednostki masy są bardzo ważne w naszym codziennym życiu. Wykorzystujemy je, nawet nie zwracając na to uwagi. Podczas zakupów, pieczenia ciast czy nawet wysyłania listu na poczcie (koszt wysyłki zależny jest od wagi). W takim wypadku warto znać ich wartości i korzystać z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.