Młode dziewczyna, która wie ile trwa zawodówka
Kategorie:

Zawodówka, liceum czy technikum

Wykształcenie jest bardzo istotne. Zależy od niego wiele, choćby dostęp do wymarzonej pracy. Czy jednak każdy musi skończyć studia, żeby mieć zapewnioną spokojną przyszłość na rynku pracy? Jakie opcje można rozważyć po szkole podstawowej? Czy to, że ktoś może nie poradzić sobie w liceum, to naprawdę powód do zmartwienia? Czy zawodówka jest równie cenną droga kształcenia? Sprawdźmy!

Co daje liceum i co jest mu najbliższe?

Liceum to najczęściej szkoła ogólnokształcąca. Czasem może mieć jakiś profil lub proponować profilowane klasy, jednak nie daje żadnego zawodu. Kończy się za to egzaminem maturalnym, który – odpowiednio zdany – otwiera drzwi na różne uczelnie wyższe. Czyli ukończenie samego liceum pod względem zawodowym, nie daje właściwie nic konkretnego.

Istnieje natomiast typ szkoły bardzo podobnej, też kończącej się maturą, jednak dającej już solidne podstawy zawodowe. Chodzi o technikum.

I teraz może paść pytanie – co wybrać: liceum czy technikum?

Różnice w zajęciach lekcyjnych

W liceum uczniowie uczestniczą w zajęciach podobnych, jak w podstawówce. To m.in. j. polski, matematyka, biologia, historia, geografia, wychowanie fizyczne, czy języki obce. W technikum jest podobnie, jednak przedmioty te są nieco okrojone na rzecz tzw. przedmiotów zawodowych. Oznacza to, że z takich przedmiotów jak geografia, czy biologia, uczniowie technikum poznają mniej zagadnień lub mniej dogłębnie, niż uczniowie liceum.

Podobnie działa zawodówka, choć jednocześnie nie przygotowuje ona do matury. A ile trwa zawodówka? Otóż nauka tutaj trwa trzy lata i kończy się zdaniem egzaminu zawodowego.

Kto najczęściej myśli o zawodówce?

Zawodówka to inaczej szkoła zawodowa pierwszego stopnia. Uczniowie mają tu przedmioty zawodowe oraz ogólne, znane im z podstawówki, jednak materiał jest okrojony względem choćby technikum.

Wybór tej szkoły to dla wielu osób ostateczność, dla innych główna szansa na rozpoczęcie samodzielnego życia i możliwości zarobkowania.

Wiele osób, słysząc ile trwa zawodówka, wątpi w wartość takiej szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że to szkoła branżowa pierwszego stopnia – daje podstawowe umiejętności z danego zawodu. To jednak często wystarczy, aby móc rozpocząć pracę w zawodzie. Biorąc pod uwagę, ile trwa zawodówka, trzeba jednak mieć na uwadze, że w przyszłości warto pomyśleć o dalszym rozwoju teoretycznym i praktycznym.

Kiedy wybór pada na szkołę kończącą się maturą

Młodzież, która wie czy wybrać technikum czy liceum
Źródło: Freepik.com

Gdy komuś jednak zależy na maturze, na początku zawsze pada pytanie: technikum czy liceum? Pracy w obydwu szkołach jest tyle samo – chodzi o różnice w zakresie tematycznym.

Nie istnieje jedna, zawsze najlepsza odpowiedź na pytanie: liceum, czy technikum? Wszystko zależy od tego, czy młody człowiek ma już jakiś konkretny pomysł na siebie, jeśli chodzi o zaistnienie na rynku pracy.

Ukończenie technikum nie wymaga kontynuacji nauki, przynajmniej nie od razu. Po liceum jest nieco inaczej, jednak trwa ono o rok krócej, niż technikum.

Dlatego przy wyborze: technikum czy liceum warto brać też pod uwagę długość nauki. Rok to i dużo i mało – sporo zależy od tego, co dzieje się akurat na rynku pracy.

Kiedy zacząć myśleć o wyborze szkoły średniej?

Odkładanie wyboru: liceum czy technikum na sam koniec szkoły podstawowej jest nierozsądne. Rozpoczynając ostatnią klasę szkoły podstawowej warto mieć już kilka opcji, które będą brane pod uwagę, gdy rok szkolny dobiegnie końca. Wybór dokonywany na ostatnią chwilę najczęściej jest nietrafny i może w przyszłości powodować pewne problemy i konieczność podjęcia decyzji o zmianach w trakcie nauki.

Rozważając wybór: technikum czy liceum, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko tych kilka lat nauki w samej szkole średniej, ale też to, co może być później. Czy uczeń rozważa studia lub chociaż szkołę policealną? Oczywiście także po technikum często trzeba kontynuować naukę, jednak zaraz po zakończeniu takiej szkoły posiada się już konkretny zawód i umiejętności. Łatwiej wtedy o pracę w zawodzie.

Różnorodność szkół średnich daje uczniom sporo różnych możliwości; wybór bywa problematyczny, ale warto podjąć trud rozważenia kilku najlepszych dla siebie opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.