Rozładowywanie towaru z ciężarówki
Kategorie:

Zarządzanie łańcuchem dostaw — na czym polega?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

SCM, czyli z angielskiego zarządzanie łańcuchem dostaw to złożony proces dostarczania informacji niezbędnych do precyzyjnego stworzenia gotowego produktu lub usługi. Na przestrzeni lat łańcuchy stawały się coraz elastyczniejsze i z powodzeniem korzystały z nowoczesnych technologii. Na czym polega efektywne zarządzanie nimi?

Łańcuchy dostaw a Przemysł 4.0

Przed laty klienci byli przyzwyczajeni do zaopatrywania się w produkty, które były akurat dostępne. Dzisiaj sytuacja jest odwrotna – to klient decyduje, co i kiedy kupić. Dlatego produkty od samego początku muszą być monitorowane, by spełnić zapotrzebowanie odbiorcy. Zarządzanie łańcuchem dostaw wykorzystuje więc zaawansowane metody identyfikacji i monitorowania, takie jak uczenie maszynowe, internet rzeczy czy inteligentne znakowanie towarów. Do obowiązkowych elementów informacji i ochrony zaliczają się plomby plastikowe stosowane na towarach, opakowaniach czy zaworach spustowych.

Kluczowe elementy łańcucha dostaw

Dla zapewnienia klientowi optymalnie dopasowanego do potrzeb produktu producenci są zmobilizowani do monitorowania każdego etapu produkcji, magazynowania, wysyłki i dostawy wyrobu. To samo dotyczy oferowanej usługi, która na każdym etapie musi być oceniana przez inteligentne systemy dozoru. W zarządzaniu łańcuchem dostaw monitorowanie rozpoczyna się w momencie selekcji surowca niezbędnego do stworzenia produktu. Jego jakość i dopasowanie do oczekiwań produkcyjnych są absolutnie kluczowe. W każdym kolejnym kroku swoje zadanie pełnią również plomby plastikowe. To właśnie przy ich pomocy surowce, a w kolejnych etapach poszczególne elementy produktu i kompletne towary są znakowane i monitorowane.

Zaawansowane sposoby zarządzania łańcuchem dostaw wymagają cyfrowego obrotu informacją. Dzisiaj nie tylko spedytor czy dostawca muszą dysponować ogromną ilością informacji o produkcie. To samo dotyczy całego parku maszynowego w strefie produkcyjnej, magazynowej, czy wysyłkowej. Pracownicy posługują się urządzeniami, które przy pomocy internetu rzeczy i uczenia maszynowego są w stanie oszczędzać energię i czas na produkcję i dostarczenie wyrobu do klienta. To oczywiście przekłada się na znaczne zyski finansowe przedsiębiorstw i zadowolenie odbiorcy.

Jak będzie wyglądać zarządzenie łańcuchem dostaw w przyszłości?

Na podstawie obecnej technologii można spodziewać się widoków na jeszcze większą ingerencję sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w procesach zarządzania łańcuchem dostaw. Oczywiście plomby plastikowe czy metalowe służące do zabezpieczania pozostaną w użytku. Jednak analiza informacji na każdym etapie produkcji, magazynowania, wysyłki czy dostawy zostanie znacznie ulepszona. To pozwoli na dopasowanie łańcucha dostaw do oczekiwań poszczególnych grup klientów, a nawet pojedynczych odbiorców. Wysoka elastyczność procesów SCM stanie się absolutnym obowiązkiem dla każdego przedsiębiorcy, który będzie chciał liczyć się wśród najważniejszych graczy rynkowych.

Takie podejście do zarządzania łańcuchem dostaw pozwoli na jeszcze szybsze zaspokojenie potrzeb klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.