Wyszukiwarka KRS i szukanie firmy
Kategorie:

Wyszukiwarka KRS – czym jest i jak z niej korzystać, aby zminimalizować ryzyko współpracy z nierzetelnym kontrahentem?

W czasach galopującej inflacji i rosnących kosztów utrzymania działalności gospodarczej nawiązywaniu nowych transakcji handlowych towarzyszy podwyższone ryzyko. Sprawdźmy, jak wykorzystać wyszukiwarkę KRS, aby je zminimalizować, chroniąc płynność finansową firmy i jej dobry wizerunek.

Jak wynika z badania Skaner MŚP wykonanego dla BIG InfoMonitor prowadzącego rejestr dłużników, w pierwszym kwartale 2023 roku problem zatorów płatniczych w firmach znacząco się pogłębił. Płatności opóźnione o ponad miesiąc miało już 62 proc. przedsiębiorstw, czyli o połowę więcej niż w październiku zeszłego roku. Niemal co druga mikro-, mała i średnia firma nie mogła też doczekać się pieniędzy po upływie dwóch miesięcy od ustalonej daty płatności. Rozliczenia B2B najbardziej pogorszyły się w branży handlowej i transportowej, a poprawa sytuacji widoczna była jedynie w budownictwie. Przedłużające się oczekiwanie na płatność może znacząco wpłynąć na pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorcy-wierzyciela, powodując problemy z regulowaniem własnych zobowiązań finansowych względem kontrahentów, pracowników czy instytucji podatkowych, a w ekstremalnych sytuacjach może spowodować nawet bankructwo. Aby zmniejszyć ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnym kontrahentem, przed podpisaniem kontraktu warto dokładnie go prześwietlić. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi stworzonym do tego celu jest wyszukiwarka KRS-firma. Czym jest i jak działa?

Czym jest wyszukiwarka KRS-Firma?

Wyszukiwarka KRS to internetowa baza danych zawierająca informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym wpisowi do KRS podlegają m.in.:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki jawne,
  • spółki komandytowe,
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki akcyjne,
  • spółki europejskie.

Wpisowi do KRS nie podlegają natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W wyszukiwarce KRS możesz sprawdzić więc dane potencjalnego kontrahenta jedynie pod warunkiem, że prowadzi on działalność w formie spółki prawa handlowego.

Jak korzystać z wyszukiwarki KRS, aby ograniczyć ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnym kontrahentem?

Wyszukiwarka KRS umożliwia pozyskanie informacji na temat potencjalnego kontrahenta, które pozwolą znacząco zmniejszyć ryzyko towarzyszące nawiązaniu współpracy z nowym klientem. Po wpisaniu w oknie wyszukiwarki nazwy, numeru NIP, KRS lub REGON podmiotu, który chcesz „prześwietlić”, dowiesz się m.in.:

  • czy wskazana przez potencjalnego kontrahenta firma rzeczywiście istnieje, a jej dane zgadzają się z tymi, które zadeklarował;
  • od kiedy funkcjonuje (zobaczysz datę rejestracji)
  • ile wynosi kwota kapitału zakładowego;
  • czy firma jest obecnie aktywna (a nie zamknięta czy zawieszona);
  • kto ma prawo reprezentować spółkę (jest to szczególnie ważne w kontekście zawierania umów. Umowa podpisana przez osobę bez prawa do reprezentacji podmiotu nie będzie ważna).

To jednak nie wszystko.
Jeśli chcesz zweryfikować, czy Twój potencjalny kontrahent nie ma długów wpisanych do rejestru dłużników BIG InfoMonitor, z poziomu wyszukiwarki KRS-firma możesz przejść do serwisu BIG InfoMonitor i wygenerować, Raport o firmie. Jest on dostępny w wersji podstawowej i rozszerzonej.

Raport o firmie podstawowy zawiera informacje o długach i terminowo spłaconych zobowiązaniach (wraz z kwotami i danymi wierzycieli, o ile ich nie zastrzegli) wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor oraz dane z rejestru REGON.
Raport rozszerzony poza danymi zawartymi w raporcie podstawowym uwzględnia także:

  • informacje o zapytaniach do BIG InfoMonitor;
  • negatywne dane z Biura Informacji Kredytowej;
  • dane z Bankowego Rejestru Związku Banków Polskich;
  • wskaźnik ryzyka MŚP – prosty literowy znacznik zbudowany przez analityków Grupy BIK. Wyliczany na podstawie danych zawartych w systemach BIG InfoMonitor i BIK pomaga ocenić wiarygodność płatniczą mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Dodatkowo do raportu użytkownik może zamówić dane z wywiadowni gospodarczej (dane rejestrowe z CEIDG, KRS i REGON, wyniki przeszukania list sankcyjnych, status podatnika z Białej Listy VAT, ostrzeżenia KNF, informacje o dotacjach (z bazy SUDOP), informacje o beneficjencie rzeczywistym (baza CRBR), informacje o upadłościach i postępowaniach układowych, informacje o reprezentantach spółki);

Uzyskanie informacji pochodzących z Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich wymaga uzyskania pisemnej zgody weryfikowanego podmiotu.

Wyszukiwarka KRS dostępna na https://krs-firma.pl/ to kompleksowe narzędzie, które pomoże uchronić Twoją firmę przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnym partnerem biznesowym. Weryfikacja danych potencjalnego klienta przed podpisaniem kontraktu powinna być więc nie wyborem, lecz absolutnym standardem – bez względu na wielkość firmy i branżę, w której działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.