Zamontowane drzwi dźwiękoszczelne w dużym domu
Kategorie:

Wygłuszenie drzwi – jak zadbać o izolację akustyczną drzwi?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Dom powinien być oazą spokoju. W tym celu warto zadbać o dobre parametry izolacyjne stolarki otworowej. Odpowiednio dobrane drzwi zapobiegają przenikaniu do wnętrza hałasu. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć ich izolację akustyczną, możesz skorzystać ze sprawdzonych sposobów na wygłuszenie drzwi. Poniżej prezentujemy najlepsze patenty na wyciszenie domu!

Które parametry świadczą o właściwościach drzwi dźwiękoszczelnych?

Najlepszym sposobem na zapewnienie izolacji od dźwięków z zewnątrz jest odpowiedni dobór drzwi. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz w bloku, nieopodal centrum miasta albo przy ruchliwej ulicy. Czym charakteryzują się drzwi dźwiękoszczelne? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich parametry. Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw wyrażany jest w dB. Jego wartość oznacza liczbę decybeli, o jaką zostanie zredukowany hałas dobiegający z zewnątrz. Zaleca się, by drzwi wejściowe w bloku mieszkalnym miały Rw o wartości co najmniej 30 dB. Wtedy są w stanie wydajnie tłumić odgłosy dobiegające z klatki schodowej. 

Czym różnią się drzwi dźwiękoszczelne od standardowych drzwi wejściowych?

Większość modeli drzwi wejściowych ma w swojej konstrukcji wypełnienie z tektury z charakterystyczną teksturą plastra miodu. Takie skrzydła drzwiowe są lżejsze i tańsze, jednak nie gwarantują dobrego wyciszenia. Drzwi akustyczne odznaczają się specyficzną budową, nieco odmienną od standardowych modeli. We wnętrzu drzwi o podwyższonym poziomie izolacji akustycznej znajduje się wypełnienie z pianki poliuretanowej. Czasem spotykane jest inne rozwiązanie, w którym pianka zastąpiona jest płytą wiórową. Takie drzwi zewnętrzne akustyczne muszą mieć także wzmocnioną ramę, która jest w stanie utrzymać ich ciężar. Niezbędne są także specjalne zawiasy. 

 

Drzwi wejściowe wygłuszające

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-wejsciowe-pcv/

Wygłuszenie drzwi wejściowych – najlepsze metody

Hałas wpływa negatywnie na komfort życia. Długotrwałe przebywanie w hałasie może skutkować nawet nieodwracalnym uszkodzeniem słuchu i ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Zbyt niskie lub wysokie dźwięki potrafią oddziaływać także na psychikę – nawet wtedy, gdy nie są zbyt głośne. Już po przekroczeniu 45 dB możesz odczuć negatywne działanie hałasu. Przy około 70 dB może pojawić się rozdrażnienie i zmęczenie, a przy regularnej i długotrwałej ekspozycji na hałas przekraczający 90 dB – zdenerwowanie, agresja, a nawet zaburzenia psychiczne. Dlatego warto unikać, jak tylko się da, przebywania w nieizolowanych akustycznie pomieszczeniach. 

Co zrobić, gdy zamontowane drzwi nie spełniają Twoich oczekiwań w tym zakresie? Możesz spróbować samodzielnie poprawić ich parametry. Każdy, kto zastanawia się, jak wyciszyć drzwi, powinien zacząć od uszczelnienia. Sprawdź, czy uszczelki drzwi dobrze przylegają. Zwróć uwagę na to, czy nie są zużyte. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów uszczelek. Im lepiej przylegają one do krawędzi drzwi, tym lepiej chronią przed hałasem.

Jak wyciszyć drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne znajdujące się w domu lub mieszkaniu zwykle nie posiadają dobrej izolacji akustycznej. Jednak często okazuje się, że taka izolacja jest potrzebna i pożądana. Warto wtedy spróbować zastosować dodatkowe wygłuszenie drzwi. Zacznij od sprawdzenia zawiasów. Czasem już niewielka regulacja powoduje lepsze przyleganie drzwi, co wpływa na poprawę izolacji. Przyjrzyj się konstrukcji drzwi. Jeśli mają one uszczelki, sprawdź ich stan. Z uwagi na to, że drzwi wewnętrzne czasami mają przeszklenia, warto rozważyć wymianę tych elementów na dźwiękoszczelne szyby. 

Jakie uszczelki do wygłuszenia drzwi?

Wygłuszanie drzwi wejściowych najlepiej jest zacząć od wymiany uszczelek. Jeśli szukasz takich, które poprawią izolację akustyczną drzwi, zainteresuj się modelami z gumy EPDM. Jest bardziej elastyczna od silikonu i zapewnia idealne przyleganie do powierzchni drzwi. Samoprzylepne uszczelki wyciszające do drzwi należy idealnie dopasować do wymiarów skrzydła. W przeciwnym wypadku nie będą dobrze przylegać i nie dadzą oczekiwanego efektu. Do dolnej powierzchni warto zastosować uszczelkę piankową, która zabezpieczy przestrzeń między drzwiami a dolną ościeżnicą. Możesz też użyć specjalnej listwy uszczelniającej.

Zapewnij sobie i swojej rodzinie spokojny wypoczynek w domu i wybierz dźwiękoszczelne drzwi. Jeśli tę decyzję masz już za sobą, a izolacja drzwi nie spełnia Twoich oczekiwań, spróbuj dodatkowo je wygłuszyć za pomocą jednej z opisanych wyżej metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.