Kobieta podaje kluczyki od samochodu mężczyźnie
Kategorie:

Wydłużenie albo zawieszenie spłaty kredytu samochodowego. Czy to możliwe?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu samochodowego? Obawiasz się jednak, że – w związku z rosnącymi stopami procentowymi – koszty finansowania będą systematycznie zwiększać się? Sprawdź, czy wydłużenie lub zawieszenie spłaty kredytu samochodowego jest opcją dostępną.

Kredyt samochodowy jest opcja często wybieraną przez osoby, które planują zakup auta. Nie zawsze jednak wybrana oferta w pełni odpowiada na potrzeby kredytobiorcy – szczególnie, jeśli decyzja zapada spontanicznie. Może się okazać, że rosnąca rata – spowodowana podwyżkami stóp procentowych – będzie stanowić coraz większe obciążenie domowych finansów. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Wydłużenie spłaty kredytu – na czym polega?

Okres finansowania wpływa na wysokość raty – im jest krótszy, tym wyższe miesięczne zobowiązanie. Na taką opcję decydują się głównie osoby, którym zależy na niskich całkowitych kosztach finansowania. 

W przypadku, gdy wysokość miesięcznej raty jest zbyt wysoka, można zdecydować się na prolongatę spłaty kredytu. W praktyce oznacza to wydłużenie okresu finansowania. Skutkuje to rozłożeniem w czasie spłaty kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, co przekłada się na niższą ratę. To, o ile będziesz płacić mniej niż do tej pory zależy jednak od wielu innych parametrów finansowania, m.in. oprocentowania.

Zawieszenie spłaty kredytu samochodowego – jak działa?

Alternatywnym rozwiązaniem są tzw. wakacje kredytowe. Polega to na zawieszeniu spłaty kredytu na określony czas, co kredytobiorcy pozwala na chwilowe odciążenie budżetu. Warto jednak mieć świadomość, że „pominięte” raty trzeba będzie spłacić:

  • albo poprzez wydłużenie okresu finansowania,
  • albo poprzez zwiększenie wysokości miesięcznej raty.

Pamiętaj! Program wakacji kredytowych ogłoszony w połowie 2022 roku, który czeka na podpis prezydenta, dotyczy wyłącznie kredytów hipotecznych.

Jeśli chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu samochodowego, musisz złożyć stosowny wniosek.

Jak wybrać dopasowany kredyt samochodowy?

Zarówno w przypadku wydłużenia okresu finansowania, jak i zawieszenia spłaty rat, koniecznością jest złożenie wniosku. Decyzja w tej sprawie podejmowana jest przez bank indywidualnie – na podstawie uzasadnionych powodów. Aby uniknąć takich formalności, już na etapie wyboru kredytu warto wziąć pod uwagę wysokość miesięcznych rat.

Przykładem finansowania z niską miesięczną ratą jest Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe pojazdy dostępny w Toyota Banku z RRSO już od 11,79%. W tym przypadku miesięczna rata jest średnio o 40% niższa w porównaniu do miesięcznego zobowiązania w kredycie standardowym. Dzięki temu nie stanowi tak dużego obciążenia domowych finansów.

Jeżeli zależy ci na tym, aby kredyt samochodowy – nawet w obliczu podwyżek stóp procentowych – nie stał się powodem przejściowych problemów finansowych, porównaj dostępne oferty. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale przede wszystkim na wysokość miesięcznych rat. Warto wykonać też symulację, która pokaże, jak zobowiązanie będzie zmieniać się w czasie – w razie podwyżki stóp procentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.