Wózek widłowy
Kategorie:

Uprawnienia na wózki widłowe

Wózki widłowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń transportu bliskiego do przewożenia ładunków. Takie wózki można obsługiwać, posiadając odpowiednie uprawnienia. Wiąże się to z ukończeniem specjalnego kursu i zdaniem egzaminu przed UDT.

Jeśli ktoś waha się, czy warto zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, powinien wziąć pod uwagę, że tego typu urządzenia obecne są niemal w każdym dużym zakładzie pracy. Umiejętność obsługi wózka potwierdzona odpowiednimi uprawnieniami zwiększa kwalifikacje pracownika, a tym samym daje mu szansę na zdobycie lepiej płatnej pracy.

Kategorie wózków widłowych

Na wózki widłowe uprawnienia są konieczne, ale warto wiedzieć, że istnieją różne kategorie wózków i konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień na daną kategorię:

  • I WJO – uprawnienia na wszystkie wózki podnośnikowe.
  • II WJO – uprawnienia na jezdniowe wózki podnośnikowe z wyłączeniem urządzeń specjalnych.
  • III WJO – uprawnienia na jezdniowe wózki podnośnikowe, które mogą być zarówno prowadzone, jak i zdalnie sterowane.

Czy każdy może zdobyć na uprawnienia?

Uprawnienia na wózki widłowe może zdobyć osoba, która:

  • ukończyła 18 lat;
  • ukończyła co najmniej szkołę podstawową;
  • odbyła badania lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania pracy jako operatora wózka widłowego.

Jeśli osoba spełnia wszystkie powyższe warunki, może rozpocząć kurs na wózki widłowe.

Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

Kurs na wózki widłowe odbywa się zgodnie z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) i obejmuje 35 godzin lekcyjnych. Kurs składa się z dwóch części: teoretycznej (25 godzin lekcyjnych) i praktycznej (10 godzin lekcyjnych). Mogą pojawić się także 4 godziny, które przeznaczane są na zajęcia obejmujące zagadnienia z mechaniki i elektrotechniki. W przypadku zajęć teoretycznych przekazywana jest wiedza z zakresu przepisów BHP, przepisów UDT, kursant poznaje budowę i zasadę działania wózków widłowych, a także obowiązki operatora. Część praktyczna, jak łatwo się domyślić, koncentruje się na obsłudze wózków widłowych już bezpośrednio na urządzeniu. Należy podkreślić, że kursy na wózki widłowe mogą być realizowane w różnych trybach – dziennym, wieczorowym, zaocznym, a nawet przyspieszonym.

Egzamin na wózki widłowe

Egzamin odbywa się przed dwuosobową komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Sprawdzenie wiedzy i umiejętności kursanta również odbywa się najpierw w formie teoretycznej (trzeba zaliczyć test), a potem praktycznie – konieczność wykonania zleconych zadań.

Uprawnienia na wózek widłowy nie jest wcale trudno zdobyć, a dzięki temu można podnieść swoje kwalifikacje. Umiejętność obsługi takich urządzeń to szansa na zdobycie lepszej pracy, o czym warto pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.