Ułożone słowo ze scrabbli leży na drewnianym stole
Kategorie:

Upadłość konsumencka – na czym polega, co daje i kiedy można ją ogłosić?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Ogłoszenie upadłości możliwe jest nie tylko przez przedsiębiorstwa. Obecnie takie prawo mają także osoby prywatne, które mogą skorzystać z procedury upadłości konsumenckiej. Oto najważniejsze informacje dotyczące tego procesu!

Czym jest upadłość (bankructwo) konsumenckie?

Termin upadłości albo bankructwa konsumenckiego odnosi się do procesu, który ma na celu oddłużenie osoby zadłużonej, która nie może już regulować terminowo swoich zobowiązań.

Celem upadłości konsumenckiej jest zatem pomoc dłużnikowi w wyjściu z długów, by mógł on spłacić je łatwiej i rozpocząć życie bez ciążących zobowiązań.

Dzisiaj proces ten jest prowadzony coraz częściej, zwłaszcza po pandemii oraz w okresie wysokiej inflacji, która spowodowała poważne problemy ze stabilnością finansową wielu osób.

Upadłość konsumencka – kto ma prawo do jej ogłoszenia?

Aby ogłosić bankructwo konsumenckie, konieczne jest spełnienie określonych wymogów:

  1. Status konsumenta – upadłość może ogłosić jedynie osoba, która jest konsumentem, czyli jest osobą fizyczną, która nie prowadzi biznesu. Właściciele firm muszą zatem zamknąć firmę, nie mogą jej zawiesić.
  2. Stan niewypłacalności – konieczne jest pozostawanie w stanie niewypłacalności przez minimum 3 miesiące, co oznacza, że ze względu na trudną sytuację finansową nie można w tym czasie regulować swoich zobowiązań, na przykład płacić rachunków, rat.

Jakie są efekty upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka powoduje, że osoba, która ją ogłosi, może łatwiej pozbyć się długów.

Dzięki upadłości dochodzi do umorzenia części zadłużenia, a w określonych przypadkach nawet całości, gdy spłata zobowiązań nie jest możliwa.

Majątek dłużnika jest wtedy masą upadłościową i zarządza nim syndyk, który spłaca zobowiązania wobec wierzycieli. W skład masy upadłościowej może też wchodzić nieruchomość – dłużnik otrzymuje wtedy pieniądze na czasowy wynajem lokalu.

Upadłość konsumencka zatrzymuje też procesy związane z egzekucją należności przez komornika i procesy sądowe dotyczące długów.

Gdzie można uzyskać pomoc w upadłości konsumenckiej?

Osoby zainteresowane ogłoszeniem upadłości konsumenckiej nie muszą zajmować się całą tą procedurą we własnym zakresie. Wsparcie zapewniają wtedy kancelarie prawnicze, które specjalizują się w tym obszarze. Określane są one często jako kancelarie upadłościowe.

Gdy zatem planowana jest upadłość konsumencka w Katowicach to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie można skorzystać z pomocy kancelarii upadłościowych.

Prawnik może wtedy zbadać sytuację swojego klienta, a następnie przygotować w jego imieniu niezbędne dokumenty i występować jako jego reprezentant w sądzie. Dzięki temu przejście całej procedury jest łatwiejsze i mniej stresujące.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.