Kobieta idąca do strefy bezcłowej
Kategorie:

Strefa bezcłowa – czym jest i jakie ceny w niej obowiązują?

Jeżeli wybieramy się po raz pierwszy w podróż samolotem, na pewno na lotnisku spotkamy się ze strefą bezcłową. To miejsce, w którym możemy kupić przeróżne produkty. Zwolnione są one z różnego rodzaju podatków oraz akcyz. Czym jednak w praktyce jest strefa bezcłowa, jak działa i jakich cen możemy się w niej spodziewać? O tym opowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Krótka historia stref bezcłowych

Pierwszy sklep wolnocłowy, czyli duty free, został otworzony już w 1947 roku w porcie lotniczym w Shannon w Stanach Zjednoczonych. Później odnotowaliśmy wysyp takich stref. Ich popularność przerosła najśmielsze oczekiwania inwestorów. Jak donosi organizacja DFWC, czyli Duty Free World Council, to sami Europejczycy stanowią ponad 31 procent wszystkich klientów stref bezcłowych na świecie.

Dzięki strefom wolnocłowym lotniska mają zapewniony stały dochód, a ich popularność wciąż nie maleje. Co ciekawe, jeszcze do 1999 roku pasażerowie, którzy wybrali się w podróż wewnątrz Unii Europejskiej mogli liczyć na produkty, które zwolnione zostaną z podatku. Od 22 lat nie mogą oni jednak tego robić, a cło znów ich obowiązuje.

Strefa bezcłowa, czyli co?

Najczęściej to właśnie na lotniskach spotykamy się ze sklepami oraz strefami bezcłowymi. Nigdy jednak nie zastanawiamy się, na jakiej zasadzie one działają i czym w rzeczywistości są. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę z tego, że sklepy wolnocłowe znajdują się nie tylko w portach lotniczych. Spotkać je możemy również w niektórych miejscowościach przygranicznych oraz statkach wycieczkowych. 

Cło w nazwie strefy odnosi się do podatków. To właśnie w takim miejscu możemy zaopatrzyć się w produkty, które zwolnione są z różnego rodzaju podatków oraz akcyz lokalnych. Jedynym warunkiem jest to, że towary muszą być importowane z innych państw. W praktyce oznacza to tyle, że z podatków nie zostają zwolnione produkty z danego kraju, na którego terenie znajduje się strefa.

Sklep bezcłowy

Dlatego właśnie strefy bezcłowe już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością i przyciągają rzesze podróżnych. To właśnie w tym miejscu towary są tańsze niż gdzie indziej. Warto jednak mieć na uwadze, że ceny są różne nawet i dla tego samego produktu. Wszystko bowiem zależne jest od trasy, którą zdecydowaliśmy się pokonać.

Jeżeli więc lecimy do któregoś kraju, który należy do Unii Europejskiej, powinniśmy liczyć się z tym, że za zakupy i tak zapłacimy normalną, a nawet wyższą kwotę. Jeżeli natomiast wybieramy się gdzieś poza teren wspólnoty, możemy odczuć znacznie niższe i bardziej atrakcyjne ceny. Reguluje to prawo, które mówi, że obrót krajowy oraz wewnątrz-unijny cłom nie podlega. Dlatego też warto o tym pamiętać podczas zakupów w tak zwanej strefie duty free.

Sklepy bezcłowe dla każdego?

Aby otrzymać możliwość zrobienia zakupów w strefie wolnocłowej, należy wiedzieć, że musimy mieć ważny bilet na samolot. Nie dostaniemy się zresztą do niej inaczej. Znajduje się ona już po bramkach kontroli bezpieczeństwa. A kontrola ta możliwa jest tylko dla pasażerów. Przy kasie sklepu bezcłowego będziemy musieli pokazać kartę pokładową. Osoba, która pracuje w strefie, sprawdzi kierunek naszej podróży. Jeżeli będzie to kraj odległy – znajdujący się poza granicami Unii Europejskiej, możemy oczekiwać, że obowiązywać nas będzie niższa cena produktu. To bardzo ważne, ponieważ w takich miejscach podane są dwie kwoty – wraz z podatkiem VAT oraz bez niego.

Robimy zakupy bezcłowe, czyli co warto kupić?

Niezależnie od państwa w którym znajduje się strefa bezcłowa, warto pamiętać, że handlowcy w nich działający narzucają na towary znacznie wyższe marże niż w przypadku tradycyjnych sklepów. Co prawda często wydaje nam się, że produkty są o wiele tańsze, ale pamiętajmy, że niekoniecznie tak musi być. Nawet po zdjęciu VAT.

Żeby najkorzystniej wyjść na zakupach w strefie duty free powinniśmy zrobić je w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. Wtedy zwróćmy uwagę na towary, które na co dzień w naszym kraju objęte są akcyzą, czyli głównie papierosy i alkohol. To głównie w tym przypadku możemy odczuć ogromną ulgę dla swojego portfela. Kwota, którą będziemy musieli zapłacić za zakupy, będzie dla nas bardzo atrakcyjna.

Warto wiedzieć, że ceny poszczególnych produktów – w różnych strefach i na terenach różnych państw, mogą się różnić. Ma na to wpływ kurs walut, lokalizacja oraz system podatkowy danego kraju. Nie dziwmy się więc, że ceny na lotnisku w Los Angeles są znacznie wyższe niż w Krakowie.

Taniej nawet o 70%

Irish Times wyliczył, że oszczędności, które możemy uzyskać na zakupach alkoholi w strefach bezcłowych, mogą wynosić od 50 do nawet 78 procent. Ten sam podmiot zauważa jednak, że w przypadku alkoholi najwyższej klasy, czyli na przykład drogich whiskey, mogą być takie same jak w tradycyjnych, lokalnych sklepach.

Według najnowszych danych, palacze, którzy zdecydują się zakup tytoniu w strefie duty free (o ile nie będzie obowiązywał ich podatek) mogą liczyć na oszczędności w wysokości ponad 50% ceny.

Warto również zainteresować się kosmetykami. Najbardziej opłaca się zainwestować w perfumy. Są decydowanie najkorzystniejszym i najbardziej atrakcyjnym produktem w strefach wolnocłowych. Mogą być one tańsze nawet o 80%!

Tego w strefach bezcłowych nie kupujmy

Skoro wiemy już, że najkorzystniej w strefie bezcłowej wyjdziemy po zakupieniu alkoholu, perfum oraz tytoniu, powinniśmy również dowiedzieć się czego należy się wystrzegać oraz czego w takich miejscach kupować nie należy.

Zapomnijmy o pamiątkach i produktach związanych z danym państwem. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze świadomymi handlowcami. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że strefy bezcłowe na lotniskach są ostatnim miejscem w których możemy się w nie zaopatrzyć.

Nie kupujmy więc magnesów, koszulek, pocztówek czy innych suwenirów, ponieważ zapłacimy za nie dużo więcej niż są one warte.

Niektóre produkty kupimy tylko w duty free

Cena nie jest jedynym czynnikiem, który przyciąga klientów do sklepów w strefach wolnocłowych. Podróżni zauważają, że to właśnie w tych miejscach dostępne są produkty, których nie kupimy w lokalnych marketach lub innych powszechnie dostępnych sklepach. To właśnie w strefach bezcłowych znajdziemy unikalne gatunki alkoholi, duże flakony perfum czy literowe butelki różnych trunków. Łącząc ten aspekt z atrakcyjną ceną możemy stwierdzić, że strefy bezcłowe są miejscem godnym zainteresowania.

Strefa bezcłowa na lotnisku, ale nie tylko

Kobieta na lotnisku wybierająca sklepy bezcłowe
Źródło: Freepik.com

Również strefy bezcłowe – jak każdy obszar handlu, idą z duchem czasu. Dziś artykuły ze stref duty free kupimy nie tylko fizycznie – na miejscu, ale również przez internet. Taką usługę już kilka lat wprowadził nasz narodowy przewoźnik, czyli LOT. Sprawa wygląda bardzo prosto. Produkty zamawiamy na specjalnej stronie, a LOT dostarcza nam je bezpośrednio do samolotu lub… do domu. To bardzo atrakcyjna oferta, ponieważ w podróży nie zawsze mamy chęć i czas stać w długich kolejkach w sklepach bezcłowych i zastanawiać się czy proponowana cena na pewno jest dla nas korzystna. Dziś możemy zrobić to z domu, spokojnie i bez pośpiechu podejmując decyzje.

Oferta bezcłowa online

W internetowym sklepie wolnocłowym znajdziemy wszystkie produkty, które możemy znaleźć na lotniskach na całym świecie. Są perfumy, luksusowa biżuteria, alkohol, papierosy, a także słodycze.

W internetowym bezcłowym sklepie możemy również kupić artykuły, które przydadzą nam się podczas samego lotu, a nawet reszty podróży. Bez problemu możemy więc zaopatrzyć się w lampkę na USB, parasolkę, kosmetyczkę, kubek termiczny poduszkę, koc, a nawet powerbank czy kłódkę do bagażu. Pomyślano również o najmłodszych podróżnych i dla nich przygotowano kolorowanki, zabawki czy inne książki.

W przypadku zamówienia produktów do samolotu musimy liczyć się z tym, że powinniśmy to zrobić maksymalnie 72 godziny przed terminem odlotu. W przypadku zamówienia towarów kurierem – możemy zrobić to w dowolnym czasie. Wszystko zostanie dostarczone bezpośrednio do naszego domu.

Strefa bezcłowa, a Tax Free

Przepisy są również przygotowane z myślą o pasażerach, którzy na stałe mieszkają poza terytorium Unii Europejskiej, a chcieliby być zwolnieni z podatków. W tym celu stworzona została opcja Tax Free. Już na lotnisku pasażer może ubiegać się o zwrot podatku za produkt. Warunkiem jest jednak to, że produkt powinien być nienaruszony, mieć oryginalne opakowanie, a podróżujący powinien przedstawić stosowne dokumenty oraz dowód zakupu.

Sklepy wolnocłowe w Polsce

Sklepy bezcłowe znajdziemy na wszystkich lotniskach, które obsługują połączenia międzynarodowe. To znakomita większość większych portów lotniczych w Polsce. Naturalnie największą strefę, która przypomina galerię handlową znajdziemy na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, czyli na popularnym Okęciu. Warto również rozejrzeć się w strefach w Gdańsku, Krakowie oraz Katowicach. Sklepy wolnocłowe znajdziemy również na promach płynących do Skandynawii, ale pamiętajmy, że zostaną one otwarte dopiero po wypłynięciu z portu. Stosowną informację znajdziemy już na pokładzie oraz na stronie internetowej konkretnego przewoźnika.

Strefa bezcłowa, a podróż do Wielkiej Brytanii

Ponieważ Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską, stała się krajem, który pod względem stref bezcłowych jest dla nas bardzo atrakcyjny. Pierwszy raz od 22 lat możemy więc – podróżując do tego państwa, kupować produkty bez akcyz oraz podatków. Perfumy, kosmetyki, alkohol, tytoń, a także sprzęt elektroniczny to tylko niektóre produkty, którymi warto się zainteresować podczas podróży do Wielkiej Brytanii. O cle możemy zapomnieć od 1 stycznia 2021 roku. Należy wiedzieć, że zasada ta działa w obie strony, więc to samo dzieje się w przypadku podróży z Wielkiej Brytanii do Polski.

Limity obowiązujące w strefach bezcłowych

Sklep bezcłowy
Źródło: Freepik.com

Mimo, że czasem trudno się oprzeć pokusie, musimy wiedzieć, że zakupy w strefach bezcłowych zostały obarczone pewnym limitem, który musimy respektować. Tak więc wjeżdżając na terytorium Unii Europejskiej możemy mieć przy sobie maksymalnie:

  • 16 litrów piwa,
  • 4 litry wina, ale niemusującego,
  • 1 litr alkoholu mocnego, czyli takiego powyżej 22% lub 2 litry wina musującego lub innego wina wzmocnionego poniżej 22%,
  • 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu.

Ważne jest również, by zakupione przez nas produkty nie przekraczały wartości 430 euro. W tym przypadku pod uwagę bierzemy sprzęt elektroniczny, pamiątki oraz perfumy i innego rodzaju kosmetyki.

Jeżeli natomiast chcemy wwieźć coś, co zakupimy w strefie bezcłowej do Wielkiej Brytanii, musimy liczyć się z tym, że możemy miec przy sobie maksymalnie:

  • 42 litry piwa,
  • 18 litrów wina niemusującego,
  • 4 litry alkoholu mocnego (powyżej 22%) lub 9 litrów wina musującego lub wzmocnionego,
  • 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu.

Wartość produktów takich jak perfumy, kosmetyki, prezenty, pamiątki czy sprzęt elektroniczny, nie powinna przekraczać £390.

Strefa bezcłowa, czyli zakupy z głową

Mimo atrakcyjności cen, które spotkać możemy w strefach bezcłowych, warto na nie uważać i nie stracić głowy podczas zakupów. Czasem lepiej dwa razy sprawdzić czy nie bardziej będzie nam się opłacało kupić niektórych produktów w zwykłych sklepach – za o wiele korzystniejszą kwotę.

Niemniej strefy duty free są godne zainteresowania i czasem można upolować w nich naprawdę atrakcyjne oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.