osoby w firmie pracują na oprogramowaniu PIM
Kategorie:

Shopware – dlaczego warto skorzystać z rozwiązań PIM

Shopware 6 to sprawdzona platforma e-commerce stanowiąca świetne rozwiązanie dla firm, które potrzebują rozbudowanego narzędzia, ale nie stać ich finansowo oraz technologicznie na Magento 2. Czy funkcjonalność tego rozwiązania można jeszcze ulepszyć? Tak, a odpowiedzią są systemy PIM. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto z nich korzystać.

PIM – co to jest?

PIM to skrót od Product Information Management (System Zarządzania Informacjami Produktowymi). Oprogramowanie to pozwala zarządzać rozbudowanymi zbiorami danych dotyczących produktów. Pomaga w przekazywaniu tych informacji do różnych systemów i może jednocześnie odgrywać rolę globalnego centrum ich nadzorowania.

W cyklu życia produktów pojawia się mnóstwo typów danych:

  • specyfikacje techniczne,
  • zasoby cyfrowe,
  • taksonomia,
  • informacje marketingowe.

W przypadku Shopware PIM-y będą szczególnie przydatne, gdyż sklepy na tej platformie zwykle są bardzo rozbudowane i zarządzanie licznymi danymi produktowymi może z czasem stać się wymagające.

Samo oprogramowanie PIM jest w stanie funkcjonować w modelu SaaS lub on premise (czyli być zainstalowane na infrastrukturze klienta).

Oprogramowanie PIM – najważniejsze zalety

Dlaczego w przypadku Shopware PIM przyniesie liczne korzyści? Oto główne powody:

1. Oszczędź czas i środki

Oprogramowanie PIM pozwala importować dane z różnych źródeł (np. bezpośrednio od dostawców), aby tworzyć przydatne zbiory danych produktowych. Dzięki temu pracownicy poświęcają mniej czasu na wprowadzanie danych i mogą wykorzystać swoje moce przerobowe na inne ważne zadania.

2. Stwórz główne źródło danych

W dużych sklepach, których ofertą zarządza liczny zespół, łatwo może dojść do zamieszania związanego z informacjami produktowymi. Z tego powodu warto jest stworzyć jedną spójną bazę danych, która może być wykorzystywana jako punkt odniesienia np. podczas tworzenia katalogów.
Właśnie w tym aspekcie przydaje się oprogramowanie PIM, gdyż, jak wspomniano wcześniej, pozwala importować i organizować takie dane w jednym miejscu, nawet jeśli w grę wchodzą liczne wersje językowe.

3. Sprawniej zarządzaj produktami

Jeśli prowadzisz sprzedaż w licznych kanałach (np. dodatkowo na Allegro i na platformach społecznościowych), stałe nadzorowanie spójności danych produktowych może z czasem stać się bardzo czasochłonne.

Na szczęście oprogramowanie PIM pozwala edytować tego typu informacje z poziomu samego narzędzia. Nie musisz dlatego logować się na różne platformy z osobna, aby edytować dane produktowe, co zdecydowanie oszczędza czas i pozwala uniknąć błędów.

Shopware PIM – 3 przydatne rozwiązania

Oto rozwiązania PIM, które są godne uwagi:

1. Pimcore

Pimcore to jedno z lepszych rozwiązań na rynku, jako że w jego skład wchodzą także różne narzędzia dla e-commerce, jak i oprogramowania MDM (Master Data Management), czy DAM (Digital Asset Management).
Na uwagę zasługuje m.in. świetna skalowalność, integracje z Google Search Console i Google Analytics, responsywny design oraz świetne edytory stylów.

2. Akeneo

Akeneo to świetne oprogramowanie PIM, jeśli prowadzisz sprzedaż wielokanałową i transgraniczną. Z jego pomocą możesz także bezproblemowo zarządzać nawet tysiącami SKU z setkami atrybutów.
Na uwagę zasługuje m.in. możliwość tworzenia reguł oraz przepływów pracy dla informacji gromadzonych od dostawców, czy opcja dystrybucji danych na temat produktów w wielu kanałach.

3. Salsify

Salsify funkcjonuje w chmurze i dlatego bez problemu integruje się z głównymi platformami e-commerce, DAM oraz ERP.
Na uwagę zasługuje m.in. wsparcie dla licznych języków, skalowalność, czy aktualizacja danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu każdy użytkownik od razu widzi, kiedy do informacji produktowych wprowadzono zmiany.
Konektory systemów PIM.

Jeśli chcesz wprowadzić w Shopware PIM, dużą pomocą okażą się różne konektory i oprogramowania pośrednie. Pozwalają one usprawnić cały proces łączenia dwóch systemów.

Niektóre z nich wykorzystują GraphQL do translacji na Shopware 6 i eksportują dane za pomocą REST Admin API. Inne działają w chmurze. Łączy je ogólnie to, że zapewniają przydatny interfejs, dzięki któremu integracja nie wymaga umiejętności kodowania. Pozwalają także szybko wykryć błędy, aby cały proces przebiegał znacznie sprawniej.

Shopware PIM – podsumowanie

Oprogramowanie PIM to świetne rozwiązania, które okażą się pomocne w przypadku praktycznie każdego sklepu Shopware. Przyjrzyj się zatem ofercie dostępnej na rynku i wybierz któreś dla sieb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.